Przejdź do treści

Google Ads – co to jest, rodzaje kampanii, jak to robimy?

Google Ads jest platformą, która umożliwia tworzenie płatnych kampanii reklamowych w sieci Google. Pełni bardzo istotną rolę w marketingu internetowym. Jest narzędziem chętnie wybieranym przez naszych klientów i narzędziem skutecznym. Mocną stroną Google Ads jest elastyczność, możliwość rozpoczęcia kampanii online przy niewielkim budżecie, kierowanie reklam do użytkowników, którzy są naszymi potencjalnymi klientami i dokładne przełożenie prowadzonych działań na wyniki.

W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o tej platformie oraz dowiesz się, jak może przyczynić się do sukcesu twojego biznesu. Poznasz typy kampanii, procedury Google i dowiesz się, jak czytać wyniki.

Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości, abyś mógł bez obaw rozpocząć współpracę z domem mediowym.

Mimo że 24 lipca 2019 roku będziemy obchodzić rocznicę zmiany nazwy platformy Adwords na Google Ads, zamienne stosowanie tych pojęć nadal stwarza niemałe zamieszanie. Nam jako specjalistom nierzadko wkrada się do wypowiedzi sformułowanie „Adwords”, natomiast nasi klienci często czują się zdezorientowani.

Dlatego należy to powiedzieć na głos: poza zmianą nazwy platformy, nie zmieniło się nic. Powstały w 2000 roku Google Adwords prężnie się rozwijał. Kanały reklamowania się znacznie się poszerzyły. Oprócz reklam tekstowych w wyszukiwarce, możemy teraz używać banerów oraz wideo. Dlatego nazwa Google Ads (reklamy Google) wydaje się być bardziej adekwatna do oferowanych możliwości.  

Wybór kanału kampanii może wydawać się trudny. Nasz dom mediowy nie pozostawi cię z tym wyborem samego. Zawsze jesteśmy gotowi doradzić i objaśnić, postawić cele i opracować strategię. Wiemy natomiast, że klienci chcą być coraz bardziej zaangażowani w ten proces, dlatego w artykule, który czytasz, przybliżymy Ci rodzaje kampanii Google Ads oraz opiszemy, jak wybrać odpowiednią dla Twojego biznesu.

Skuteczna kampania Google Ads wymaga dobrego przygotowania. Przejście przez następujące kroki jest podstawą do owocnej współpracy między agencją marketingową a klientem biznesowym. Jak działamy?

 • Analiza potrzeb klienta
  Każdy klient jest przez nas traktowany indywidualnie. Nawet jeśli jako specjaliści SEM stykamy się z jakąś branżą wielokrotnie, wiemy, że każda kampania jest inna i dokładne zapoznanie się z briefem jest fundamentem wszystkich kolejnych działań. 

 • Ustalenie celów kampanii
  Po poznaniu Twoich potrzeb biznesowych, możemy zacząć stawiać konkretne cele, które chcemy w kampanii osiągnąć. Kampanie dzielimy na:
 • Kampanie na Traffic – tutaj naszym nadrzędnym celem jest dostarczenie określonej liczby kliknięć w reklamy, które sprowadzą użytkowników na Twoją stronę internetową. W efekcie generujemy wartościowy ruch na Twojej witrynie.
 • Kampanie Brand Awarness – w tym przypadku skupiamy się na budowaniu świadomości marki. Ważniejsze od samego przejścia na witrynę są dla nas wyświetlenia reklamy – banerów graficznych lub wideo. Wzmacniamy pozycję Twojego biznesu – marka staje się bardziej rozpoznawana.

Jeśli Twój biznes tego wymaga – określamy także dodatkowe cele, jak:

 • Sprzedaż – realizacja sprzedaży i zysków.
 • Leady – wszystko co jesteśmy w stanie mierzyć na stronie, na przykład: wypełnienie formularza na stronie, wykonanie połączenia telefonicznego, pobranie aplikacji mobilnej czy ściągnięcie pliku pdf z ofertą.
 • Opracowanie strategii
  Jest to bardzo ważny krok, w którym decydujemy się na wybór typu kampanii, który możliwie najlepiej zrealizuje Twoje oczekiwania.

  Nie każdy typ kampanii jest odpowiedni do realizacji każdego celu. Ten temat zostanie rozwinięty w dalszej części artykułu.
 • Szacowanie wyników
  Skoro wiemy już, w jakich kanałach będziemy działać i jakie cele chcemy spełnić, możemy przystąpić do oszacowania wyników i przygotowania Media Planu z dokładną realizacją i kosztami kampanii. W tym celu bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe dane, jak pozycja na rynku reklamodawcy, sezonowość, zainteresowanie użytkowników ofertą, stawki i wyniki konkurencji i tym podobne.
 • Ewentualne rekomendacje w celu przygotowania witryny klienta
  Zdarza się, że witryna naszego klienta jest w pełni estetyczna i przyjazna użytkownikowi, ale nie do końca funkcjonalna pod kątem spełniania celów i mierzenia wyników kampanii. Przestawiamy wtedy nasze rekomendacje, które dotyczą zazwyczaj niewielkich zmian, jak dodanie Thank You Page’a po dokonanym zakupie czy stworzenie przycisków (banerów) pod konkretne akcje (wykonanie telefonu czy wysłanie formularza). Nierzadko napotykamy tutaj na przeszkody, jednak zawsze staramy się znaleźć najwygodniejsze dla Ciebie rozwiązanie.
 • Kodowanie witryny, czyli jak my to wszystko zmierzymy
  Jest to krok niezbędny do mierzenia wyników kampanii, a polega na wpięciu wygenerowanych przez nas kodów w kod źródłowy Twojej witryny. Można to zrobić na kilka sposobów, a pozwala nam to nie tylko na mierzenie ustalonych wcześniej celów, jak zakup, zrealizowany lead czy liczba kliknięć, ale także czas spędzany na stronie przez użytkowników, liczba zakładek, na jakie przechodzą odwiedzający czy współczynnik odrzuceń (bounce rate), czyli procent osób, które weszły na stronę z reklamy, ale natychmiast z niej wyszły.

  Najprostszym rozwiązaniem jest wpięcie kodu Google Tag Manager (GTM). Jest to narzędzie Google, w którym sami możemy dodać wszystkie potrzebne nam kody i ustawić mierzenie konkretnych zdarzeń. Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, usprawniające nam pracę i oszczędzające Twój czas.

  Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz wpinać kodu GTM, to będziemy prosić Cię o wpięcie kodów:

  – Google Ads (global site tag, conversion tag – do mierzenia zdarzeń na stronie, remarketing tag – w celu zbierania list remarketingowych).
  – Google Analytics (jest to narzędzie Google, które służy do głębokiej analizy danych z Twojej kampanii). Bez wpiętych kodów nie mamy dostępu do danych, które są dla nas ważne przy optymalizacji.

  Bez wpiętych kodów nie mamy dostępu do danych, które są dla nas ważne przy optymalizacji.

Rodzaje kampanii Google Ads

Możemy rozróżnić cztery podstawowe typy kampanii:

 • Search – reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania.
 • Display – kreacje graficzne wyświetlane w witrynach należących do sieci partnerów Google.
 • Youtube – wideo w sieci YT i partnerów Google.
 • PLA – kampanie sprzedażowe – reklamy produktowe w sieci wyszukiwania.

Nie oznacza to jednak, że na tym nasz wybór się kończy. Każdy typ kampanii ma rozmaite możliwości konfiguracji i pod wpływem optymalizacji może realizować różne cele. Poniżej omówimy podstawowe typy kampanii Google Ads, pamiętajmy jednak, że o każdym z tych typów można by było napisać oddzielny artykuł, a nawet kilka, dlatego skupimy się na podstawach, opisie funkcjonalności i dostosowaniu typu kampanii do celu biznesowego.

Reklama wyświetla się w wynikach Google, kiedy użytkownik wyszukuje hasło związane z Twoją ofertą/biznesem. Kampanie w sieci wyszukiwania (search) mają na celu sprowadzić na Twoją witrynę ruch wysokiej jakości. Spełniają swoją rolę w realizacji kliknięć, ale także leadów, a nawet sprzedaży. Są rozliczane za koszt kliknięcia (cpc).

Wiemy, że podstawą kampanii Search jest dobrze przygotowana struktura. Dlatego przykładamy do tego najwyższą wagę i owoce naszej pracy konsultujemy z klientem. Struktura Search opiera się na starannym dobraniu słów kluczowych i napisaniu adekwatnych i angażujących treści reklamowych.

Słowa kluczowe to hasła wpisywane przez użytkowników, na które reklama wyświetla się w wynikach wyszukiwania. Dodajemy je do struktury na podstawie oferty i witryny klienta, raportów z narzędzia Google – Keyword Toola oraz doświadczenia. Słowa kluczowe powinny dotyczyć dokładnie tego, co oferuje klient. Nie mogą być zbyt ogólne.

Uproszczając, jeśli reklamujemy sklep z obuwiem sportowym, z pewnością dodamy słowa kluczowe: „obuwie sportowe”, jednak będziemy unikać ogólnych zapytań: „buty”, „obuwie damskie”.

Reklamy tekstowe składają się z nagłówków i linii opisu. Nagłówki są krótsze i widoczne na górze reklamy, linie opisu są niżej i mogą być dłuższe. W tworzeniu reklamy ważne jest zawarcie najważniejszych informacji – co jest na stronie, brand (zwłaszcza jeśli jest rozpoznawalny), możliwe korzyści i udogodnienia (promocja -30%, darmowa dostawa itp.), wezwanie do działania („wypełnij formularz”, „zamów online”). Powinny być także ściśle dopasowane do grupy słów kluczowych, którą reprezentują.

Słowa kluczowe dzielimy w strukturze na kampanie reklamowe i grupy reklam. Pozwala nam to na ścisłe dopasowanie treści reklamowych do słów oraz na dalsze działania optymalizacyjne.

Gotową strukturę przesyłamy do klienta w celu konsultacji, akceptacji i naniesienia ewentualnych poprawek. Kiedy struktura jest gotowa, nagrywamy ją na konto. Na tym etapie możemy rozwinąć skrzydła jako specjaliści SEM i wykonywać czynności optymalizacyjne. Jest to proces, o którym można napisać książkę, w związku z dynamicznym rozwojem możliwości oferowanych przez Google Ads, wciąż uaktualniamy swoją wiedzę, aby uzyskać dla Twojego biznesu jak najlepsze wyniki.

Jak zatem ocenić, czy firma marketingowa prowadzi działania optymalizacyjne korzystne dla Twojej kampanii Search? Możesz zwrócić uwagę na to, czy regularnie są optymalizowane stawki CPC na słowach kluczowych oraz robione Raporty Search Query (Raport Wyszukiwanych Haseł) i dodawane do struktury nowe słowa kluczowe oraz wykluczenia słów kluczowych, na które reklamy nie powinny się wyświetlać. Czy budżet jest lokowany na najlepiej performujących kampaniach. Jeśli kampania realizuje leady lub sprzedaż, struktura powinna być rozwijana pod kątem słów i treści, które konwertują (realizują cele). Współczynnik klikalności (CTR) powinien wzrastać w miarę optymalizacji.

Kampania PLA

Kampanie PLA (Product Listing Ads) to kampanie typowo sprzedażowe. Choć rozliczane są za koszt kliknięcia (cpc) ich celem jest realizacja konwersji (w tym przypadku sprzedaży) i to na nich należy się skupić przy optymalizacji. Reklamy, podobnie jak wyżej opisane reklamy tekstowe, wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i są wywołane słowami kluczowymi wpisanymi przez użytkownika. Są to natomiast reklamy produktowe – zawierają zdjęcie produktu, jego nazwę, cenę, nazwę sklepu.

W przygotowaniu kampanii PLA najważniejszy jest feed produktowy. Jeśli prowadzisz sprzedaż online, z pewnością go posiadasz. Jest to baza danych o produktach. W tym typie kampanii nie dodajemy słów kluczowych, są zaciągane przez Google właśnie z feedu i to właśnie dlatego dobre przygotowanie nazw i opisów produktów z oferty jest podstawą sukcesu.

Dostosowanie product feedu pod wymagania Google jest dość proste, choć często budzi niepokój. Podstawowy feed akceptowany przez Google musi zawierać takie dane, jak:  

 • Tytuł produktu (title) – nazwa produktu, zgodna z nazwą na stronie. Na przykład: „Biała Koszula Męska”.
 • Identyfikator produktu (id) – unikalny, alfanumeryczny identyfikator produkty. Jeśli to możliwe, używaj wartości magazynowej. Na przykład: „1234AB”.
 • Opis produktu (description) – dokładny opis Twojego produktu. Na przykład: „Elegancka koszula męska o dopasowanym kroju. Wykonana w 100% z bawełny organicznej. Wyprodukowana w Polsce.”
 • Link do zdjęcia produktu (image link) – link do zdjęcia, które wyświetli się w reklamie. Powinno być wysokiej jakości.
 • Cena produktu (price) – cena produktu, koniecznie zgodna z wartością podaną na stronie.
 • Link (link) – adres url, na który zostanie przekierowany użytkownik, który kliknie w reklamę (czyli adres url, pod którym znajduje się konkretny produkt).
 • Dostępność (availability) – status dostępności produktu.
 • Brand (brand) – marka Twojego produktu.
 • Gtin (gtin) – jest to globalny numer jednostki handlowej Twojego produktu.

W Performance Media zawsze jesteśmy gotowi pomóc Ci przejść przez proces dostosowania danych produktowych. Zakładamy dla Ciebie konto na platformie Google Merchant Center i nagrywamy tam gotowy feed, gdzie ulega weryfikacji i oczekiwanej przez wszystkich akceptacji. Może to potrwać do 72 godzin.

Konto Merchant Center łączymy dla Ciebie z kontem Google Ads. Stawiamy kampanie PLA, dzieląc je po kategoriach nadanych w feedzie. Kiedy kampanie są live, nadchodzi czas na nas, wjeżdżamy na kampanię niczym rycerz na białym koniu i optymalizujemy.

Znowu pojawia się pytanie, jak ocenić prace optymalizacyjne prowadzone na kampanii PLA? Oczywiście celem jest sprzedaż, dlatego to naturalne, że oczekujemy wzrostu w tym zakresie. Warto również zainteresować się przychodem z kampanii (ROAS).

Być może zamiast sprzedawać wiele tańszych produktów, korzystniej będzie dla Ciebie skupić się na droższych i obserwować większe zyski. Wszystko zależy natomiast od objętej strategii i celu. Kampania PLA jest typem kampanii, która najlepiej performuje wówczas, gdy jest zachowany swobodny przepływ informacji między domem mediowym a klientem. Pozwala nam to na szybkie reakcje i podejmowanie odpowiednich kroków optymalizacyjnych.

Kampanie Display i YouTube

Mimo że kampanie Display i Youtube wyświetlają reklamy w różnych sieciach reklamowych – wiele je łączy. Skupimy się na opisaniu podstaw ich funkcjonalności, gdyż są to typy oferujące dużą elastyczność i morze możliwości. W naszym zespole mamy wyznaczonego specjalistę w dziedzinie YT, co podkreśla, jak szerokiej wiedzy i doświadczenia wymaga sprawne poruszanie się w tym kanale.

Kampanie Display

W kampaniach Display wyświetlamy reklamy graficzne. Wyświetlane są na witrynach należących do sieci partnerów Google, co w praktyce oznacza, że podążają za interesującym nas użytkownikiem, kiedy przegląda strony internetowe.

Ten typ kampanii świetnie sprawdza się w realizacji ruchu na stronie (traffic), a również w kampaniach świadomościowych (Brand Awarness). W zależności od postawionego celu, może być rozliczany za koszt kliknięcia (cpc) lub koszt tysiąca wyświetleń (cpm).

Do przygotowania kampanii Display potrzebujemy kreacji graficznych zgodnych ze specyfikacją Google. Formaty kreacji różnią się, w zależności od tego, czy kreacja ma być statyczna, dynamiczna czy elastyczna. Dlatego planując produkcję banerów, dobrze jest zdecydować się najpierw na typ reklamy.

Kampanie YouTube

Kampanie Youtube są kampaniami wideo. Wyświetlamy użytkownikom film reklamowy nagrany na platformę YT. Użytkownicy widzą ją podczas oglądania filmów na YT i w sieci partnerów Google – przed rozpoczęciem się filmu lub w trakcie, a także jako propozycja do obejrzenia na liście proponowanej przez YT. Mogą to być reklamy pomijalne (które można przewinąć) i niepomijalne (wymuszające obejrzenie w całości). 

Kampanie wideo sprawdzają się w kampaniach świadomościowych (Brand Awarness). Youtube oferuje możliwość przejścia na witrynę po kliknięciu w film, a nawet dodania na reklamę nakładek służących do wypełnienia formularza czy dokonania zakupu. Pamiętajmy jednak, że kampanie te służą budowaniu wizerunku marki, a wszelkie inne działania nie powinny być nadrzędnym celem.  Są rozliczane za koszt obejrzenia (cpv) lub koszt tysiąca wyświetleń (cpm).

W celu przygotowania kampanii video potrzebujemy filmu reklamowego na platformie YT. W zależności od celu kampanii wymagane są inne formaty, które różnią się przede wszystkim długością filmu.

Co łączy kampanię Display i kampanię YouTube?

Bardzo wiele. Ale przede wszystkim fakt, że przejście przez opisane na początku artykułu kroki przygotowujące do współpracy jest niezbędne, aby wyprodukować odpowiednie materiały reklamowe. Zaoszczędzasz dzięki temu nie tylko czas, ale także realne pieniądze wydane na produkcję.

W obu przypadkach gotowe kreacje i filmy to dopiero pierwszy krok przy stawianiu kampanii. Google Ads i ogólnie pojmowana reklama online wygrywa z reklamami tradycyjnymi możliwością docierania do konkretnych użytkowników, potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą. Jak to osiągnąć?

Targetowanie

Targetowanie umożliwia nam kierowanie reklam na użytkowników o konkretnych cechach, zainteresowaniach i statusie demograficzno-społecznym za pomocą list odbiorców Google. Przedstawimy najczęściej używane przez nas typy targetowań, aby pomóc Ci zrozumieć sposób, w jaki działamy.

 • lokalizacja – za pomocą lokalizacji wybieramy obszary geograficzne, w jakich reklama może się wyświetlać. Mogą to być zarówno kraje, województwa i miasta, jak konkretne punkty na mapie, do których dodajemy promień (np. kiedy chcesz, aby Twoja reklama wyświetlała się osobom, które przebywają nie dalej niż 10 km od Twojego sklepu).
 • demografia – określamy podstawowe dane demograficzne jak płeć, wiek i status rodzicielski użytkowników. Od jakiegoś czasu jest także możliwość określenia pożądanego przychodu gospodarstwa domowego (przydatne, gdy reklamujemy ekskluzywne i drogie produkty), jednak na skorzystanie z niej, promując się na terenie Polski musimy jeszcze chwilę poczekać.
 • zainteresowania i custom affinity – wybierając tę opcję targetowania, będziemy wyświetlać nasze reklamy użytkownikom o podobnych zainteresowaniach, bez względu na to, jaka jest tematyka witryny, którą przeglądają. Możemy skorzystać z szerokiego wyboru zainteresowań proponowanego przez Google lub utworzyć własne listy (custom affinity). Google proponuje nam m. in. takie listy, jak: fani sportu, miłośnicy wystroju wnętrz, miłośnicy zwierząt czy osoby rodzinne.
 •  odbiorcy na rynku i custom intent – podobnie jak przy zainteresowaniach podążamy za użytkownikiem. W tym przypadku wybieramy nie ogólne zainteresowania daną tematyką, ale potencjalnego klienta, który wykazuje chęć skorzystania z usług lub kupna produktów wybranych przez z nas z listy Google lub utworzonej przez nas (custom intent). Przykłady list to: meble domowe, hotele i noclegi, dostawcy usług internetowych czy naprawa i konserwacja pojazdów.
 • szczegółowe dane demograficzne – możemy wybrać użytkowników o konkretnym statusie demograficznym, a do wyboru mamy: posiadanie mieszkania lub domu, stan cywilny, zatrudnienie, poziom edukacji czy wiek dziecka.
 • wydarzenia z życia – kierujemy reklamy do użytkowników, będących na interesującym nas etapie w życiu. Możliwości jest coraz więcej, a są to na przykład: nowi właściciele zwierzęcia domowego czy osoby remontujące dom.
 • miejsca docelowe (placements) – w odróżnieniu od wyżej wymienionych możliwości targetowań, w tym przypadku kierujemy reklamy na konkretne miejsca w sieci. W przypadku kampanii Display możemy zrobić listę witryn internetowych, w kampaniach wideo wybieramy kanały YouTube. Pamiętajmy, że tak wąskie targetowanie znacznie ograniczy zasięgi naszej kampanii, dlatego listy powinny zawierać dużą liczbę pozycji.
 • remarketing (rmkt) – remarketing to nic innego, jak kierowanie reklam do osób, które miały już styczność z naszą witryną. Możemy tworzyć użyteczne dla naszych celów listy remarketingowe, a umiejętne ich wykorzystanie przynosi świetne rezultaty. W ten sposób możemy wracać z reklamą na przykład do osób, które dodały produkty z naszego sklepu online do koszyka, ale nie dokonały zakupu, odwiedziły konkretny dział na naszej witrynie czy dokonały zakupu w przeszłości. Listy remarketingowe mogą być używane w każdym typie kampanii. Często kampanie targetowane w ten sposób wyodrębnia się już na poziomie media planu i przeznacza na nie osobny budżet.  

Możliwości targetowania kampanii jest więcej. Wymienione przykłady powinny natomiast zarysować Ci wstępny obraz tego, jak działa kierowanie reklam i jak wiele możliwości oferuje nam Google. Przy ustawianiu targetowania kierujemy się doświadczeniem i widzą, ale także kreatywnością i  pomysłowością.

Przygotowując kampanię Display lub YT, budujemy strukturę. Dzielimy ją na kampanie i grupy reklam biorąc pod uwagę wybrane targetowania i dalsze możliwości optymalizacyjne. Po nagraniu kampanii, rozpoczynamy optymalizację.

Jak możesz nadzorować działania prowadzone na Twoich kampaniach Display i YouTube?

Przede wszystkim zwracaj uwagę na miejsca docelowe, w których wyświetliły się Twoje reklamy. Z Google współpracują przeróżne domeny, nie wszystkie mogą podnosić prestiż Twojej marki i być korzystne dla jej wizerunku. To samo dotyczy się kanałów YT.

Pamiętaj jednak, że jest to proces dynamiczny i nie jesteśmy w stanie od razu wykluczyć wszystkich niekorzystnych placementów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że na miejsce wykluczonych miejsc docelowych w krótkim czasie wskakują nowe. Dlatego optymalizacja pod tym kątem powinna być prowadzona regularnie. Jeśli na koniec flightu kampanii widzisz, że Twoje reklamy wyświetlały się głównie w wątpliwej jakości miejscach docelowych, prawdopodobnie nie przyłożono do tego należytej uwagi.

W kampaniach Display możesz obserwować współczynnik klikalności (CTR), jeśli celem jest ruch na stronie.

W przypadku Youtube obserwuj współczynnik obejrzeń (view rate), jeśli Twój film reklamowy jest formatem pomijalnym.

 

Na jakie dane zwracać uwagę przy mierzeniu efektywności kampanii?

Wiemy, że na początku wszystkie używane przez nas skróty i sformułowania mogą być dla Ciebie trudne i mylące. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak się wydaje. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką legendę podstawowych pojęć. Są to również dane, na które możesz zwracać uwagę przy analizowaniu wyników kampanii.

Legenda Pojęć

clickskliknięcialiczba kliknięć w reklamę
impressionswyświetleniaile razy Twoja reklama została wyświetlona
conversionskonwersjerealizacja celu (sprzedaż, wypełnienia formularza, pobrania aplikacji, połączenie telefoniczne)
viewsobejrzenieliczba obejrzeń Twojej reklamy wideo
cpckoszt kliknięciakoszt jednego kliknięcia w Twoją reklamę
cpvkoszt obejrzeniakoszt obejrzenia Twojej reklamy wideo
view ratewspółczynnik obejrzeńwspółczynnik obejrzeń Twojej reklamy wideo w stosunku do liczby jej wyświetleń
ctrwspółczynnik klikalnościwspółczynnik kliknięć w Twoją reklamę w stosunku do liczby jej wyświetleń
cpakoszt konwersjiponoszony przez Ciebie koszt osiągnięcia określonego celu
converions valueprzychód z konwersjiwartość zrealizowanych konwersji sprzedażowych
roaszysk z kampaniistosunek przychodów z konwersji sprzedażowych do kosztów kampanii

Pamiętaj jednak, że jesteśmy do Twojej dyspozycji i zawsze odpowiemy na każdą Twoją wątpliwość. Nie bój się zadawać nam pytań. Osiągnięcie porozumienia jest kluczem do dobrej współpracy i sukcesu kampanii, na czym bardzo nam zależy.

 

Pytania i odpowiedzi

Jak dobrać rodzaj reklamy do działalności firmy?

Odpowiedź: Mam nadzieję, że na to pytanie znajdziesz odpowiedź wyżej. Nie tyle ważna jest działalność firmy, co cele, jakie chcesz osiągnąć dzięki reklamie Google Ads.

Co będę z tego mieć?

Odpowiedź: Reklamowanie się w Google Ads może przynieść ogromne korzyści Twojej firmie. Od wzrostu zainteresowania Twoją witryną, po zwiększenie rozpoznawalności marki lub generowanie sprzedaży. Wybierz cel, który chciałbyś osiągnąć i skontaktuj się z nami, a my zastanowimy się, jak go spełnić.

Ile kosztuje reklama Google Ads?

Odpowiedź: Prowadzenie kampanii Google Ads możesz rozpocząć niezależnie od wielkości budżetu. Algorytmy Google działają w taki sposób, aby niewielkie przedsiębiorstwa miały takie same szanse na wyświetlanie reklam, co duże korporacje. Od budżetu zależy oczywiście skala i zasięg Twojej kampanii reklamowej. Jeśli nie czujesz się pewnie, przeznaczając pieniądze na płatną reklamę Google, możesz zacząć od mniejszego budżetu i jeśli wyniki będą dla Ciebie zadowalające, po prostu go zwiększyć.

Odpowiedź: Jest to zupełnie inny rodzaj ruchu. W wyniku działań SEO (nazywanego też pozycjonowaniem stron) sprowadzasz na swoją witrynę ruch organiczny (niepłatny), Google Ads natomiast generuje ruch płatny. Obie te dziedziny mogą bez siebie żyć, jednak prowadzone równolegle SEO i SEM wspierają się nawzajem i spełniając swoją rolę, umacniają działania korzystne dla Twojego biznesu.

Co jest najważniejsze w Google Ads?

Wszystko, o czym przeczytałeś w tym artykule jest ważne i niezbędne w prowadzeniu kampanii Google Ads. Musisz jednak wiedzieć, że przygotowanie i postawienie kampanii to zaledwie szczyt góry lodowej. Poniżej poziomu wody znajduje się cały proces optymalizacji, nad którym pracuje zespół specjalistów i ekspertów w dziedzinie SEM. To od niego będą zależały wyniki kampanii i jej sukces lub upadek. Regularnie prowadzone działania na kampaniach, szybkie reagowanie, wykorzystywanie wiedzy i kreatywność to dla nas codzienność. Dlatego na pytanie: „Co jest najważniejsze?” – odpowiadamy: „wszystko!”.

Jaka powinna być rola klienta w procesie Google Ads?

W swoich działaniach optymalizacyjnych jesteśmy całkowicie samodzielni. Mimo to Twoja rola jest dla nas bardzo ważna i sukces kampanii jest w dużej mierze zależny od naszej współpracy. Nie oznacza to absolutnie, że zgłaszając się do nas powinieneś przygotować się na stertę maili wypełniającą po brzegi Twoją skrzynkę czy zacząć spać z telefonem pod poduszką. Są jednak momenty, w których będziemy Cię potrzebować:

 • Podejmowanie decyzji
  Kampanie Google Ads są dynamiczne. Zdarza się, że podczas jest trwania dostrzegamy coś, co chcielibyśmy wdrożyć, wychodzą interesujące dla naszych celów reklamowych nowości, treści reklamowe wymagają odświeżenia czy wpadliśmy na niekonwencjonalne rozwiązania. Wprowadzanie większych zmian zawsze wolimy skonsultować z Tobą.
 • Wprowadzanie drobnych zmian technicznych
  Niestety jesteśmy tylko ludźmi i mogą zdarzyć się przypadki, że zaimplementowane kody okazują się nie działać poprawnie. Potrzebujemy wtedy współpracy z Tobą lub Twoim działem IT, aby rozwiązać problem.
 • Komunikatywność
  Jak przeczytałeś wyżej, bycie szczęśliwym posiadaczem kampanii Google Ads swojego biznesu nie czyni z Ciebie niewolnika poczty mailowej czy telefonu. Regularny kontakt w ramach zdrowego rozsądku jest jednak czynnikiem ułatwiającym nam współpracę i dającym Ci poczucie bezpieczeństwa.
 • Cieszenie się sukcesem
  Cała praca, jaką wkładamy w realizowanie dla Ciebie kampanii ma jeden cel – sprawić, abyś był zadowolony z rezultatu. Nie zapomnij zatem cieszyć się sukcesem!

Krótkie podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny. Wiesz już czym jest Google Ads, jakie typy kampanii oferuje, czego potrzebujesz do przygotowania i jak wygląda współpraca z domem mediowym. Cieszymy się, jeśli skorzystałeś z lektury, a jeszcze bardziej, jeżeli zachęciła Cię ona do reklamowania swojego biznesu w Google Ads. Dziękujemy za Twój czas i zapraszamy do kontaktu.

 


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes