Przejdź do treści

Pozycjonowanie bloga w Google. Jak wygląda prawidłowa optymalizacja SEO bloga w wyszukiwarce?

Blogowanie jest obecnie jedną z najczęściej prowadzonych działalności w Internecie. Obok vlogowania (prowadzenia marketingu treści w postaci video np. na YouTube) i prowadzenia Social Media prowadzenie bloga jest najpopularniejszą formą kontaktu z potencjalnymi klientami i zdobywaniem nowych. Blog bez odwiedzających jest jak studnia bez wody – „a komu to potrzebne”. Dlatego przygotowałem megaporadnik: Pozycjonowaniu bloga w Google w 2023 roku. Przygotuj sobie wiadro kawy i zapraszam do lektury.

Dlaczego warto blogować?

Zanim wykonamy pierwsze działania z zakresu optymalizacji i pozycjonowania bloga należy ustalić jakie są cele uruchomienia naszego bloga?

Po co założyliśmy własnego bloga? 

Wypisanie celów istnienia naszego bloga osobistego lub firmowego pozwoli na sprawdzanie czy idziemy w dobrym kierunku. 

Poniżej znajdziesz przykładowe cele bloga:

Zwiększanie wartościowego ruchu

Założenie bloga firmowego jest bardzo dobrym krokiem w celu przyciągnięcia na swoją stronę lub sklep wartościowego ruchu organicznego. Czym jest wartościowy ruch organiczny? To osoby zainteresowane ofertą, które wpisują w wyszukiwarkę frazy powiązane z ofertą twojej firmy lub tematyką bloga. Pozycjonowanie strony blogowej i prawidłowo wdrożone SEO dla bloga pozwoli uzyskać widoczność na wybrane słowa kluczowe oraz dotrzeć do potencjalnych klientów.

Można wyróżnić tu frazy kluczowe z intencją transakcyjną np. “pozycjonowanie bloga koszt” lub informacyjne np.: “jak często dodawać artykuły na bloga?”.

Tworząc wpisy poradnikowe zoptymalizowane na frazy informacyjne będziemy w stanie zdobyć więcej osób szukających rozwiązania swoich problemów jednocześnie pokazując swoją ofertę.

Za pomocą bloga możemy osiągnąć wyższe pozycje w wyszukiwarce. A wraz ze wzrostem popularności twojej strony zaczniesz zdobywać większy i bardziej wartościowy ruch na stronie.

Pozyskiwanie klientów

Ten cel jest bezpośrednio powiązany z poprzednim. Dzięki pozyskaniu wartościowego ruchu – osób zainteresowanych ofertą – łatwiej będzie zamienić ich w aktywnych klientów. 

W przypadku, gdy prowadzimy blog dla własnego sklepu internetowego, dzięki zastosowaniu linkom wewnętrznym wzmocnimy pozycje stron docelowych np. stron z produktami lub kategoriami. 

Co najważniejsze bardzo możliwe jest, że odwiedzający kupią produkty, które promujemy np. wstawiając banery lub zdjęcia wybranych produktów. Warto przy tym przekonać klienta do natychmiastowego zakupu, poprzez wprowadzenie zachęty do zakupu (CTA – Call To Action) w postaci rabatu ograniczonego czasowo lub darmowej przesyłki.

Pozycjonowanie się na eksperta

Prowadząc bloga w przekonujący sposób możemy stać się dla odwiedzających ekspertem w danej dziedzinie wyjaśniając „zagwozdki” dotyczące produktów i usług, które sprzedajemy.

W swoich wpisach można pisać nie tylko ogólnie o produktach i nowych promocjach, ale również o:

 • najczęstszych problemach z produktami,
 • wyjaśnienie specyfikacji produktów,
 • nietypowe zastosowanie produktów,
 • poradniki jak korzystać z produktów,
 • realizacje usług ze zdjęciami lub np. stylizacje z wykorzystanymi elementami odzieży w sklepie odzieżowym,

Edukacja klientów

Edukowanie klientów poprzez bloga to kolejny cel bloga firmowego. Przykładowo sprzedając odzież i obuwie, na blogu można pisać jak wybrać/dobrać buty do danej stylizacji, jak prać dane tkaniny, jak czyścić buty z różnych materiałów, itd.

Warto linkować z artykułów blogowych do powiązanych podstron, które sprzedają: kategorii i produktów.

Rozwój społeczności wokół marki

Blog może być dobrym miejscem, obok profilu na Facebooku, do gromadzenia społeczności śledzących markę. Dzięki odpowiednim artykułom i umożliwieniu komentowania rozwijamy relacje z klientami obecnymi lub przyszłymi.

pozycjonowanie bloga - jak robić to dobrze

Jak pozycjonować bloga?

Od czego zacząć temat pozycjonowania bloga?

Przechodząc do pozycjonowania bloga warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii mocno powiązanych z uruchomieniem, prowadzeniem i promowaniem bloga w wyszukiwarce. Oto kilka z nich, którym warto się przyjrzeć:

 • Hosting,
 • CMS,
 • Motyw lub szablon,
 • Wtyczki,
 • Treści,
 • Linki,

Hosting dla bloga

Pierwszym elementem, bez którego nie będzie żadnego bloga, jest hosting. Jest to miejsce na serwerze połączone z siecią Internet. Przy wyborze lub zmianie hostingodawcy warto zwrócić uwagę na szybkość i niezawodność, wsparcie usługodawcy.

Do najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę należą:

 • szybkość – szybkie dyski SSD serwera,
 • stabilność i dostępność serwerów,
 • pojemność dysku,
 • transfer,
 • dostępność certyfikatu SSL,
 • wsparcie administratorów serwera,
 • cena.

Wybór odpowiedniego hostingu jest bardzo istotny. Wolne serwery mogą negatywnie wpłynąć na czas ładowania strony

Miejsce bloga

Katalog, subdomena czy osobna domena? Gdzie umieścić swój blog? Według większości pozycjonerów należy umieścić go w katalogu tak np. niniejszy blog: performancemedia.pl/blog/.

Wybór CMS-a czyli systemu zarządzania treścią jest jedną z najważniejszych decyzji. Do wyboru są dziesiątki systemów:

 • popularne: Concrete5, Joomla, Drupal, WordPress, Tumblr,
 • egzotyczne: TYPO3, Quick.CMS, Ghost, OctoberCMS, Contao.

Innym rozwiązaniem może być Blogger/Blogspot. To darmowy system blogowania od Google. Możesz szybko zarejestrować się w serwisie zacząć blogować w kilkanaście minut. Niestety Blogger ma dużo ograniczeń, dla tego nie polecam tego rozwiązania do celów komercyjnych.

Pozycjonowanie WordPressa

Ostatecznie należy wybrać system, który jest często aktualizowany, a dzięki temu bezpieczny, niedrogi w rozwoju i rozbudowie. Do tego najbardziej przyda się WordPress. Ten system występuje w 2 wersjach: WordPress.com oraz darmowej WordPress.org.

Blog WordPress możesz zainstalować na własnym serwerze, automatycznie lub ręcznie – zajmuje to dosłownie 5 minut.

Następnym krokiem po instalacji jest wybór motywu. Motyw WordPressa to zestaw szablonów dla odpowiednich podstron bloga: 

 • strony głównej,
 • spisu artykułów, 
 • strony kontaktu, o nas i pozostałych.

Motyw składa się z określonych plików PHP, CSS i posiada pewne funkcjonalności, które nadał mu autor. Dzięki różnym motywom możemy stworzyć dowolne strony, np. porównywarki, serwisy z ogłoszeniami, portal, ale najczęściej są wykorzystywane jako blogi firmowe i prywatne.

Podczas wyboru motywu ważne jest, aby ten był aktualizowany, nie przeciążał hostingu, oraz miał czysty kod, pozwalający na szybkie ładowanie stron.

Wtyczki wspierające pozycjonowanie blogów – wtyczki SEOWtyczki

to bardzo pożyteczne narzędzia zwiększające funkcjonalność bloga. Istnieje mnóstwo praktycznych i użytecznych wtyczek. Właściwie wtyczki do WordPressa to temat na osobny artykuł. Z punktu pozycjonowania bloga można wyróżnić kilka najważniejszych wtyczek:

 • Yoast by SEO – optymalizacja SEO bloga, tworzenie mapy strony, i wiele innych funkcji. Must Have,
 • All in One SEO – alternatywa dla powyższej, również odpowiada za optymalizację SEO,
 • Akismet – chroniąca przed spamem w komentarzach,
 • Autoptimize – optymalizuje pliki HTML, CSS i JS, oraz przechowuje je w pamięci,
 • WP Super Cache – wtyczka cachująca zawartość strony, przyśpiesza ładowanie strony,
 • EWWW image optimizer – służy optymalizacji grafik na stronie, dzięki temu strona ładuje się szybciej,
 • Broken Link Checker – sprawdza czy na blogu nie ma błędnych linków prowadzących do stron z kodem serwera 404,
 • Redirection – dzięki niej łatwo wdrożymy przekierowania 301, np. tam gdzie występują błędy 404,
 • AMP – wtyczka do wdrożenia AMP (Accelerated Mobile Pages) na WordPressie, dzięki niej strony można ładować błyskawicznie na urządzeniach mobilnych,
 • Really Simple SSL – wtyczka ułatwiająca wdrożenie certyfikatu SSL,
 • Related Posts – pomaga wyświetlać podobne artykuły poniżej czytanego artykułu, warto zachęcać, aby czytelnicy dłużej zostali na blogu i zapoznali się z innymi postami,
 • Table of Contents Plus – wstawia spis treści artykułu, dzięki czemu użytkownicy mogą się zapoznać z zawartością artykułu i łatwo przejść do interesującego fragmentu.

Powyższe wtyczki to tylko wycinek dostępnych, które mogą optymalizować, przyspieszyć i rozwijać bloga. Warto oczywiście wybrać najważniejsze, z zaufanych miejsc oraz co najważniejsze zawsze je aktualizować do najnowszych wersji.

Ważne! Sama instalacja wtyczki nie wystarczy. Należy każdą wtyczkę odpowiednio ustawić i przetestować jej działanie. Przed każdą większą zmianą pamiętaj o  zrobieniu kopii zapasowej bloga.

Jak to mówią: 

„Ludzie dzielą się na tych,
którzy robią kopie zapasowe
i tych, którzy będą je robili”

Bardzo ważną rzeczą zanim zaczniesz optymalizację i pozycjonowanie bloga jest podpięcie domeny pod Google Search Console. GSC to darmowe narzędzie od Google, które pokazuje wyniki wyszukiwarce, stan zaindeksowania witryny, błędy, ulepszenia, działania ręczne, a także pokazuję próbkę linków do strony.

Optymalizacja bloga SEO on-site

Pozycjonowanie bloga można podzielić na 2 części: optymalizacja na blogu oraz pozyskiwanie linków. Optymalizację bloga z kolei dzielimy na optymalizację techniczną (m.in. edycja kodu HTML, plików na serwerze) i optymalizację treści.

Analiza techniczna bloga

Analiza techniczna każdej strony, w tym bloga, jest elementem każdego audytu SEO. Ma na celu znalezienie potencjalnych błędów, które mogą zaszkodzić stronie/blogu w komunikacji z botami Googla i tym w samym indeksacji podstron. Duża liczba poważnych błędów może mieć negatywny wpływ na widoczność strony i znacznie ją ograniczać.

Co należy wziąć pod uwagę podczas analizy technicznej?

Najważniejsze elementy podczas wyszukiwania błędów technicznych:

 • czy domena jest zaindeksowania?
 • czy strona posiada ostrzeżenia od Googla – filtry lub ban?
 • obecność poprawnie przygotowanych plików robots.txt oraz sitemap.xml,
 • poprawnie przygotowany plik .htaccess na serwerze,
 • strona występuje pod jedną wersją url, (z SSL-em lub bez, z www. lub bez)
 • czy strona posiada błędy w GSC,
 • czy posiada błędy związane ze skanowaniem,
 • czy posiada wdrożone linki kanoniczne (rel=”canonical”),
 • czy certyfikat SSL został poprawnie wdrożony i nie występuje mix-content,
 • błędy związane z linkami wewnętrznymi, 
 • brak strony błędu 404, 
 • problemy z serwerem,
 • czy poprawnie zostały wdrożone dane strukturalne i schema.org,
 • czy w konsoli przeglądarki Chrome występują błędy,
 • czy któraś ze stron posiada ponad 100 linków wewnętrznych,
 • brak responsywności strony, 
 • obrazki nie posiadają tagów alt,
 • źle przygotowane grafiki – niepoprawna rozdzielczość (zalecana 72ppi), zbyt duże wymiary, brak optymalizacji obrazów, brak słowa kluczowego w nazwie pliku, niepoprawne rozszerzenie pliku graficznego,
 • brak dostępności strony dla odwiedzających i botów,
 • tagi meta: title, description nieprawidłowo przygotowane – zbyt długie, krótkie –  lub całkowicie ich brak, bądź zduplikowane, 
 • zduplikowane nagłówki h1, h2,
 • przekierowania 3xx,
 • czy strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych, czy jest RWD?

Po analizie technicznej należy przygotować plan naprawienia błędów zaczynając od najpoważniejszych oraz ich jak najszybsze poprawienie. Częstym błędem są zduplikowane tagi, teksty, a także brak przekierowań na jedną z wersji np. z www.mójblog.pl na mójblog.pl.

Analiza treści bloga

Osobnej analizy wymaga aktualna treść na blogu. Analiza treści strony internetowej jest bardzo istotna do ustalenia strategii pozycjonowania. Począwszy od wielkości fontu, kontrastu pomiędzy tekstem, a tłem, a na wyboru odpowiednich słów kluczowych, a na kompletności (niekoniecznie długości) tekstu kończąc.

Do najbardziej istotnych rzeczy mających wpływ na dobrą jakość treści bloga to:

 • czytelność tekstu,
 • aktualność treści, 
 • odpowiednia długość treści – należy unikać krótkich i niepraktycznych tekstów na podstronach – tzw. thin content
 • posługiwanie się wiarygodnymi źródłami i linkowanie do nich,
 • kompletność treści – tekst musi być rozbudowany, odpowiadać na pytania, z którymi przyszedł użytkownik, dodatkowo warto pokazać mu infografikę lub video, które go zaangażuje,
 • ciekawy styl pisania, dzięki czemu czytelnikowi łatwo będzie się czytało tekst, a w przypadku rozwiązania trudnego problemu użytkownik chętnie udostępni wpis w swojej sieci socialowej albo (daj Boże linka ze swojej strony ;)).

Słowa kluczowe w SEO bloga

Znaczenie słów kluczowych

“Nie ma analizy treści 
bez analizy słów kluczowych.”

Słowa kluczowe to esencja SEO. To wokół nich rozwija się gra zwana optymalizacją i pozycjonowaniem. To o jak najlepszą widoczność na wybrane słowa kluczowe bitwy toczą pozycjonerzy.

Słowa kluczowe to frazy, które są wpisywane przez osoby korzystające z wyszukiwarki. 

Rodzaje fraz kluczowych

Można je podzielić na:

 • brandowe, np.: “Performance Media”,
 • generyczne, np.: “pozycjonowanie”,
 • szczegółowe – tzw. long tail (długi ogon), np.: “pozycjonowanie bloga na Wordpresie”,
 • lokalne, np.: “pozycjonowanie stron Warszawa”.

Frazy ogólne są bardzo trudne do zdobycia i wymagają dużych nakładów i czasu, często wielu miesięcy lub lat. Główny wpływ na duże nakłady kapitału i czasu ma to, że nowe domeny są słabiej oceniane pod kątem wiarygodności.

Dobór odpowiednich fraz

Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla blogowiczów jest wybór odpowiednich słów kluczowych, które będą mogli zdobyć w przeciągu kilku miesięcy.

Odpowiednie frazy to takie, które mają wystarczającą liczbę miesięcznych wyszukiwań oraz niską trudność. Frazy ściśle ze sobą powiązane należy pogrupować, żeby następnie użyć całą grupę tych słów na optymalizowanej podstronie. 

Np. na wpis o pozycjonowaniu bloga można wybrać następujące frazy:

 • pozycjonowanie bloga”, 
 • pozycjonowanie wordpress”,
 • pozycjonowanie stron wordpress”,
 • jak wypozycjonować stronę wordpress?”,
 • jak wypozycjonować bloga?

Analiza słów kluczowych

Keyword Research, czyli analiza słów kluczowych to jedna z najważniejszych elementów procesu pozycjonowania. To na wynikach analizy słów oprzemy całą strategię pozycjonowania począwszy od optymalizacji treści, kodu HTML (meta title, meta description), a na pozyskiwaniu linków kończąc.

Analizowanie potencjalnych fraz, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę to bardzo angażujące zadanie. Nie wystarczy wypisać kilka fraz, które nam się wydają, że użytkownicy wyszukują. Należy wykorzystać do tego celu odpowiednie narzędzia.

Do podstawowych narzędzi SEO wykorzystywanych do analizy słów kluczowych należą:

 • Google Keyword Planner,
 • Senuto,
 • Semstorm,
 • Ahref,
 • Ubbersuggest,
 • Answer The Public,
 • Google Trends,
 • Wtyczka do Chrome od Surfer SEO.

Istnieją dziesiątki podobnych mniej znanych narzędzi do analizy słów, ale te powyższe są według mnie najlepsze i dla blogera wystarczą.

Podczas analizy słów wyszukujemy frazy związane z ofertą firmy (jeśli to blog firmowy), sklepu internetowego (jeśli to blog wspierający e-commerce) lub z tematyką naszego bloga. Należy je pogrupować i przydzielić do odpowiednich URLi – czyli podstron.

W kolejnym kroku słowa kluczowe zostaną wdrożone na bloga. Inaczej pisząc: blog zostanie zoptymalizowane pod wybrane słowa kluczowe.

Wdrożenie optymalizacji bloga krok po kroku

Optymalizacja bloga, czyli faktyczne zmiany w treści i kodzie strony wymaga kilku kroków:

 • techniczna optymalizacja 
 • zmiana architektury informacji – podział treści na kategorie, podstrony
 • optymalizacja treści na blogu
  • zmiana meta title, description, nagłówków h1,
  • dodanie semantyczności nagłówków h2-h6
  • pozostałe treści – obrazy i wideo,
  • linkowanie wewnętrzne
  • komentarze

Techniczna optymalizacja bloga 

Zmiany techniczne są niezbędne, żeby strona:

 • szybko się ładowała – Google nie lubi wolnych stron,
 • boty Google mogły szybko i swobodnie dotrzeć do wszystkich zasobów na blogu – jeśli nie chcesz by gdzieś “wchodziły” należy zablokować to w pliku robots.txt,
 • mogła znaleźć się w indeksie – należy utworzyć mapę stron (a także jeśli jest możliwość mapę wszystkich grafik), a następnie plik sitemap.xml dodać w odpowiednim miejscu w Google Search Console,
 • nie zużywała zbyt dużych ilości zasobów – należy wdrożyć cachowanie plików, a także przygotować odpowiednio pliki graficzne w odpowiednim formacie, rozdzielczości i po optymalizacji,
 • była bezpieczna w użytkowaniu – wdróż prawidłowo certyfikat SSL,
 • nie wprowadzała w błąd użytkowników – unikaj linków do stron z błędem 404 lub wielu przekierowań, a przekierowania 301 w obrębie domeny zamień na linki bezpośrednie.

Wdrożenie zmian optymalizacyjnych pozwoli na bezbłędną i błyskawiczną komunikację botów z twoim blogiem. Następnym krokiem jest sprawdzenie struktury bloga.

Architektura informacji na blogu

Architektura informacji to podział treści (informacji) oraz innych zasobów (grafiki, PDF), które są przeznaczone dla odwiedzających. Dobrze zaplanowana i wdrożona architektura informacji nie tylko na blogu jest podstawą sukcesu w pozycjonowaniu.

Zasady projektowania architektury informacji:

 1. Struktura od ogółu do szczegółu,
 2. Do każdej strony musi prowadzić link wewnętrzny
 3. Każdy temat (zbiór fraz) musi mieć osobną podstronę
 4. Każda podstrona powinna posiadać unikalny content całościowo opisujący tematy z wykorzystaniem wybranych fraz kluczowych

Kategorie i tagi na blogu

Podstawowym elementem struktury w każdym blogu są kategorie, które skupiają artykuły w podobne tematy i powodują, że użytkownik, wie czego może się spodziewać po artykułach z danej kategorii. Można tworzyć również tworzyć podkategorie dotyczące bardziej szczegółowych informacji.
Np. główna kategoria => podkategoria, to SEO => SEO techniczne

Inną formą segregacji treści są tagi. O ile kategorie są bardziej ogólną formą podziału treści to tagi są bardzo szczegółowe. Przykładowymi rodzajami tagów mogą być np.: linkowanie wewnętrzne, promocja w internecie, wyszukiwarka google, itp.

Ważne jest, żeby zarówno kategorie i tagi się nie powielały, ponieważ mogą powodować kanibalizacje. Zaczną wtedy rywalizować ze sobą o miejsce w rankingu Google. Warto przeanalizować sytuacje, gdy do podstron z tagami dodamy znacznik noindex, który uniemożliwi wyświetlanie podstron tagów w wyszukiwarce.

Optymalizacja treści na blogu

Posiadając już zestaw fraz kluczowych dla danego zaplanowanego wpisu zabieramy się za optymalizację artykułu lub podstrony

Poniżej znajdziesz 7 kluczowych elementów strony, które należy zoptymalizować:

 1. Adres Url – przyjazny link.
  Link pod którym wyświetla się artykuł powinien: być w miarę krótki, zawierać główną frazę kluczową, nie zawierać znaków specjalnych, encji czy narodowych znaków. Przykład prawidłowego urla:
  https://testold.performance-media.pl/pozycjonowanie-bloga

 2. Tytuł stron – meta title
  Tytuł strony jest jednym z najważniejszych elementów strony i wskazuje wyszukiwarce zawartość strony i pomaga określić trafność treści do jego zapytania. Tag meta title powinien zawierać do 70 znaków. W przypadku blogów należy użyć na początku najważniejszego słowa kluczowego dla danej podstrony, a po separatorze nazwy bloga lub brandu.
  Przykład:
  Pozycjonowanie bloga. Na co zwracać uwagę? – Performance Media
   
 3. Opis strony – meta description
  Opis strony to krótki do 160 znaków opis zawartości podstrony. Warto umieścić tutaj główne słowo kluczowe, które zostanie pogrubione w wynikach wyszukiwania. Należy umieścić CTA – czyli wezwanie do akcji. Np. sprawdź, wejdź na bloga, przeczytaj.
  Przykład:
  Jedną z najważniejszych form promocji bloga jest pozycjonowanie. Wejdź i dowiedz się jak wygląda pozycjonowanie bloga krok po kroku.

pozycjonowanie bloga wynik w serp
Przykładowy wynik po wpisaniu frazy “pozycjonowanie bloga”. Zawiera meta title, meta description, fragment breadcrumb z częścią urla oraz dodatkowe linki do fragmentów treści (nagłówki h2)

 

 • Pierwszy akapit
  Dobrą praktyką jest umiejscowienie w pierwszym akapicie głównego słowa kluczowego, niekoniecznie jako “exact match”(dokładnie takie samo słowo – bez odmiany), ale może być jako odmiana. Lead (wprowadzenie do artykułu) powinien sprawić, aby odwiedzający miał chęć doczytać lub chociaż przejrzeć resztę artykułu.

 • Nagłówki h1-h6
  Dobra struktura nagłówków zawierająca słowa kluczowe wybrane do danego artykułu pomogą zwiększyć widoczność i poszczególne pozycje słów.
  Przykład:
Struktura nagłówków ma blogu
Przykładowa struktura nagłówków na blogu

 

 • Optymalizacja obrazów
  Każda grafika powinna zostać zoptymalizowana. Właściwie to temat na osobny artykuł, ale najważniejsze elementy zoptymalizowanych obrazków to:
  1. odpowiednie wymiary obrazów,
  2. optymalna rozdzielczość obrazów to 72ppi,
  3. optymalizacja obrazów – zmniejszenie rozmiaru,
  4. odpowiedni format pliku zdjęcia – .jpg, grafiki – png,
  5. krótka i przyjazna nazwa pliku np. pozycjonowanie.jpg, zamiast P203453252es.jpg
  6. tag alt obrazy – należy opisać obraz z użyciem słowa kluczowego,
  7. title – tytuł obrazu
   Przykładowy kod html tagu obrazu:
   <img class = „image” src = „/images/optymalizacja-bloga.jpg” alt = „poradnik optymalizacji bloga” title = „optymalizacja blog – poradnik krok po kroku”>

 • Linkowanie wewnętrzne
  Jednym z niedocenionych czynników wpływających na indeksowanie i rankowanie bloga jest linkowanie wewnętrzne. Linki wewnętrzne to linki, które prowadzą do innych podstron tej samej domeny. Linki należy dodawać niemal w każdym artykule. Należy je dodawać do wpisów, które są powiązane tematycznie z danym artykułem lub tematem. Np. z pozycjonowaniem bloga jest blisko powiązane pozycjonowanie strony internetowej.

Linki do bloga. Jak pozyskiwać linki zwrotne? 

Czy do bloga należy pozyskiwać linki zwrotne?

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest sentencja starożytnego i anonimowego pozycjonera:

“To zależy”

Anonimowy pozycjoner

Najważniejszym czynnikiem w kwestii pozyskiwania linków powinno być to czy taki link doprowadzi do Ciebie osoby wstępnie zainteresowane tematyką i treściami twojego bloga? Jeśli link istnieje tylko ze względów SEO niekoniecznie musi przynieść jakiekolwiek korzyści, a nawet może zaszkodzić.

Jakie linki zatem zdobywać? 

Od czasu algorytmu Google Pingwin najistotniejszą rzeczą w linkbuildingu stała się zasada: ważniejsza jest jakość linków niż ich ilość.

Czym jest jednak jakość? W mojej ocenie strona z której chcemy posiadać link:

 • jest tematycznie związana z naszym blogiem, (mogą to być poszczególne podstrony, np. artykuły na innych blogach lub wątki na popularnych forach,
 • posiada dobrą i rosnącą widoczność w Google, (można to sprawdzić np. w Senuto lub Ahrefsie),
 • jest dobrze podlinkowana z innych stron – słabo podlinkowana strona jest rzadziej odwiedzana przez googleboty,
 • treści są atrakcyjne merytorycznie i wizualnie, 

Zanim zaczniesz zdobywać linki zwrotne musisz wiedzieć o tym, żeby nie linkować na siłę wszędzie gdzie się da. Nie używaj również samych linków z “exact match” tj. dokładnie takich fraz na jakie chcesz wysoko się znaleźć wysoko w Google.

Jak często? 

Częstotliwość dodawania linków często frustruje blogerów. Ile i jak często linkować? Znowu najlepszą odpowiedzią będzie: to zależy.

Zależy od takich czynników: jak długo istnieje blog, ile treści już posiada, jaka jest tematyka bloga.

Właściwie w przypadku bloga najlepiej skupić się tworzeniu najlepszych treści, ale linkowanie pozostawić same sobie. Owszem na początku można stronę dodać do kilku zaufanych katalogów stron, lub katalogów blogów. 

Warto też pochwalić się stroną na różnych grupach na FB związanych tematycznie z naszym blogiem. Co prawda link z FB jest niewiele wart (pod względem SEO), ale może się zdarzyć, że osoby będące w danej grupie będą udostępniać dalej link do Twojego bloga lub wstawią link na swojego bloga lub stronę.

Dodatkowo możesz udzielać się na tematycznych forach internetowych i jeśli artykuł na Twoim blogu może być przydatny podziel się nim. 

Czy warto kupować linki

W żadnym przypadku nie należy kupować linków. Być może sądzisz, że pozytywnie wpłyną na widoczność twojego bloga, lecz mogą tylko wyrządzić szkody.

Pod żadnym pozorem nie kupuj żadnych linków na Allegro typu piramidy itp. Tylko zaspamujesz profil linkowania i domena może wpaść w filtr algorytmiczny lub ręczny, a w najgorszym wypadku dostać bana – wyindeksowanie wszystkich podstron z wyszukiwarki.

Efekty pozycjonowania bloga firmowego

Poniżej możesz zobaczyć efekty utworzenia i pozycjonowania bloga firmowego dla jednego z klientów naszej agencji.

wzrost widoczności bloga firmowego Ahrefs
Wzrost widoczności w TOP10 bloga firmowego w okresie 12 m-cy.
wzrost widoczności bloga firmowego ahrefs
Wzrost widoczności i ruchu na blogu firmowym w okresie 12 m-cy.

Współpraca obejmowała audyt SEO, eliminację błędów, stworzenie planu rozbudowy contentu na bloga, napisanie artykułów przez profesjonalnych copwriterów, publikację i formatowanie tekstu oraz dodanie linkowania wewnętrznego. Powyższy zrzut ekranu pochodzi z narzędzia Ahrefs, natomiast wzrosty można zauważyć również w darmowych narzędziach: Google Search Console i Google Analytics

Dowód na to, że warto pozycjonować bloga w Google

Najlepszym dowodem na to, że warto prowadzić i pozycjonować bloga niech będzie poniższy zrzut ekranu z wyniku wyszukiwania pokazujący, że po kilku miesiącach można zdobyć pierwszą (a właściwie tzw. „zerową pozycję” czyli Direct Answer) pozycję na średniej trudności frazy.

jak pozycjonować bloga

TL;DR – Pozycjonowanie bloga w skrócie

 1. Określ cel prowadzenia bloga, aby mierzyć to czy spełnia swoją rolę,
 2. Wybierz odpowiedni hosting, motyw i wtyczki i dobrze je skonfiguruj,
 3. Przeprowadź analizę techniczną, a następnie wyeliminuj błędy i problemy związane funkcjonowaniem strony i komunikacją z botami Google,
 4. Przeprowadź analizę słów kluczowych i całej treści na stronie.
 5. Zoptymalizuj wpisy blogowe pod wybrane słowa kluczowe.
 6. Nie skupiaj się na zdobywaniu linków. I nie kupuj pod żadnym pozorem linków na Allegro, Fiver itp. miejscach.

Powodzeniu w blogowaniu!


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes