Przejdź do treści

Darmowy audyt SEO czy profesjonalny? Dlaczego to nie wystarczy?

Pozycjonowanie to jeden z głównych kanałów pozyskiwania klientów w Internecie. Droga na szczyt Google nie zawsze jest jednak usłana różami. Czy wiesz, że na widoczność strony w Google wpływa co najmniej kilkaset czynników? 

Audyt SEO pozwoli Ci sprawdzić, jak aspekty istotne dla pozycjonowania funkcjonują w obrębie Twojego serwisu. Dowiesz się, jakie są jego mocne i słabe strony. W profesjonalnej analizie znajdziesz wnioski opracowane przez ekspertów wraz z listą rekomendacji, które wyeliminują wykryte błędy. 

Być może zastanawiasz się jednak, czy warto wykonać darmowy audyt SEO? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co powinna zawierać kompleksowa analiza i komu najlepiej powierzyć jej realizację. 

Dlaczego darmowy audyt SEO online nie wystarczy?

Rozważasz wykonanie audytu za pomocą jednego z powszechnie dostępnych, darmowych generatorów? W żaden sposób nie zaszkodzi on Twojej witrynie. Nie możesz jednak traktować go jak wyrocznię – co najwyżej może być on dla Ciebie delikatną sugestią dotyczącą dalszych działań. 

Jest to bowiem jedynie zbiór ogólnych danych, zebranych przez prosty program analizujący kod witryny. Wystarczy, że podasz adres strony, a on po kilku minutach otrzymasz bardzo ogólne wnioski. 

W innych przypadkach darmowy audyt to tak naprawdę wabik na klientów, którzy mają później korzystać z usług danej agencji SEO lub… zapłacić za naprawdę przydatny audyt. 

Oto kilka powodów, przez które takie rozwiązania nie są wystarczające:

Bezpłatny audyt SEO dostarcza ogólnych danych

Bezpłatny audyt strony ogranicza się zazwyczaj do kilku-kilkunastu czynników, które wpływają na pozycjonowanie strony internetowej. Tymczasem realnie jest ich minimum 200. 

Zweryfikujesz więc za jego pomocą szybkość ładowania strony, jej responsywność (dostosowanie do wyświetlania na różnych urządzeniach) czy obecność meta tagów.  Otrzymasz jednak tylko bardzo ogólne dane bez jakichkolwiek rekomendacji dotyczących optymalizacji problematycznych kwestii. 

Musisz wiedzieć, że wszystkie informacje przekazywane w darmowych są kreowane w oderwaniu od znajomości Twoich potrzeb, branży czy konkurencji. A SEO tak po prostu nie działa. 

Nie wymaga pracy specjalisty

Kiedy ostatni raz zapłaciłeś za coś 0 zł? Nabyłeś w taki sposób jakąś usługę, a może produkt? Raczej nie, prawda?

Podświadomie prawdopodobnie wiesz, że za bezpłatnymi usługami nie może iść wysoka jakość. Nikt nie poświęci godzin pracy i szczegółowych analiz, by na tym nie zarobić. 

Darmowe audyty bazują na pracy prostych programów, które w maksymalnie kilka minut generują ogólne wnioski z analizy SEO Twojej strony. Nie możesz zatem liczyć na wnikliwe wnioski czy rekomendacje oparte na Twoich realnych potrzebach i możliwościach. Żaden specjalista nie poświęca nawet minuty swojej pracy na to, by je opracować. 

Nie dowiesz się za wiele o swojej stronie

Korzystasz z bezpłatnego generatora do audytu SEO? Musisz liczyć się z tym, że przeanalizuje on prawdopodobnie tylko Twoją stronę główną. Jeżeli posiadasz więc sklep internetowy czy chociażby serwis składający się z kilku podstron, jego wartość będzie znikoma. 

Co więcej, tego typu audyty nie bazują na wnioskach z wiarygodnych narzędzi – jak chociażby Google Analytics czy Google Search Console. Nie uwzględniają też ograniczeń technologicznych wynikających np. z oprogramowania CMS, z którego korzystasz, czy specyfiki Twojej działalności. Jeżeli jesteś np. grafikiem, to naturalne, że chcesz zaprezentować swoje portfolio, co wiąże się z publikacją wielu obrazów. Darmowe audyty nie uwzględniają takich niuansów. 

Darmowy audyt to punkt wyjścia do głębszej analizy

Możesz przeprowadzić bezpłatny audyt SEO strony www. Celem tego artykułu nie jest to, by Cię do tego zniechęcić, a uświadomić, że może być on traktowany co najwyżej jako punkt wyjścia do dalszych analiz. 

Jeżeli zasygnalizuje on np. problemy z czasem ładowania strony, linkami czy certyfikatem SSL, może okazać się, że będzie miał słuszność. Przyczyny ich wpływu na pozycje i prawdziwą skalę tego zjawiska będzie mógł ocenić jednak tylko specjalista SEO. Pamiętaj, że darmowy audyt SEO nie bez powodu jest…darmowy.

Profesjonalny audyt SEO – co to?

To wnikliwa analiza i ocena istotnych elementów strony internetowej pod kątem jej optymalizacji w zgodzie z wymaganiami algorytmów Google. Specjaliści analizują wszystkie znajdujące się na stronie czynniki wewnętrzne (on-site) oraz zewnętrzne (off-site), wpływające na jej widoczność w wyszukiwarce. 

Audyt umożliwia stworzenie skutecznej strategii pozycjonowania i  jest podstawą dalszych działań optymalizacyjnych. Jego zadaniem jest odnalezienie ewentualnych błędów (dotyczących np. kwestii technicznych, czynników UX, treści czy linków) i opracowanie zaleceń, które mają za zadanie ich wyeliminowanie. Najczęściej tworzy się go w formie obszernego dokumentu, w którym znajdziesz mocne i słabe strony Twojego serwisu w kontekście SEO. 

Profesjonalny audyt jest przygotowywany przez doświadczonego specjalistę lub cały zespół. Eksperci uwzględniają przy tym specyfikę Twojej branży, działania podejmowane przez Twoją konkurencję i przyzwyczajenia Twojej grupy docelowej. 

W trakcie wykonywania audytu nie bazują oni wyłącznie na swojej wiedzy. Korzystają z najlepszych dostępnych narzędzi, by odkryć jak najwięcej niuansów. Mowa tu o takich programach jak Google Analytics, Google Search Console, PageSpeed Insights, Senuto, Ahrefs, HotJar, CrazyEgg i wiele innych. 

W zależności od Twoich potrzeb audyt Twojej strony www obejmować wyłącznie wybrane zagadnienia i dotyczyć analizy konkurencji, architektury i poprawności struktury serwisu, analizy obecnej widoczności czy wyłącznie aspektów technicznych.

Kiedy warto przeprowadzić audyt SEO?

Zaczniemy od tego, że audyt SEO należy przeprowadzać regularnie. Nawet jeżeli pozycjonujesz już swoją stronę, tak naprawdę co kilka/kilkanaście miesięcy warto wykonać analizę SEO, która pozwoli Ci zweryfikować jej aktualną kondycję. 

Pozycjonowanie to bowiem bardzo dynamiczna dziedzina. Aktualizacje algorytmów pojawiają się kilka razy w roku. Prawdopodobnie Twoja konkurencja również działa na rzecz SEO. To wszystko może powodować wahania w pozycjach, a  analiza pozwoli Ci zidentyfikować ich przyczyny. 

Możemy wyróżnić jednak kilka sytuacji, w których jak najszybsze przeanalizowanie optymalizacji strony pod kątem SEO jest wręcz obowiązkowe:

 • Uruchamiasz nową stronę. Zanim zaprezentujesz ją światu, warto sprawdzić, czy jest dostosowana do aktualnych wymagań i ma szansę być widoczna w Google. Ewentualne zmiany łatwiej wprowadzić na tym etapie niż później, gdy witryna się rozrośnie. 
 • Zauważasz spadki po aktualizacji algorytmu. Być może są za nie odpowiedzialne treści napisane według nieaktualnych już wytycznych. A może Google po prostu przestał doceniać praktyki, które wcześniej były kluczowe. Analiza pozwoli Ci się o tym przekonać.
 • Przeniosłeś swoją stronę czy sklep internetowy na nowy system CMS. Potencjalnych pułapek podczas migracji, które mogą negatywnie wpłynąć na SEO, jest wiele. To chociażby przekierowania, niekorzystne zmiany w nawigacji czy wprowadzanie niepoprawnych danych strukturalnych. Audyt pomoże Ci zyskać pewność, że pozycje nie ucierpią na migracji. 
 • Rozpoczynasz pozycjonowanie witryny. Nigdy wcześniej nie pozycjonowałeś strony? Nie możesz zatem dobierać strategii po omacku. Warto sprawdzić, co może obniżać skuteczność pozycjonowania i jakie elementy należy poprawić przed rozpoczęciem konkretnych działań. 
 • Nie jesteś zadowolony z efektów dotychczasowych działań. Inwestujesz w pozycjonowanie już jakiś czas, ale nie przynosi ono zakładanych rezultatów? Przyczyna może leżeć w błędach technicznych, źle pisanych treściach czy linkach pozyskiwanych ze źródeł niskiej jakości. Wszystkie te aspekty wyjdą na etapie kompleksowego audytu. 
 • Chcesz ocenić pracę dotychczasowego podwykonawcy czy pracownika. Audyt zrealizowany przez niezależnych ekspertów pozwoli Ci ocenić, czy dobrze wywiązują się oni ze swoich obowiązków i podpowie, jak mogą udoskonalić swoją pracę. 

Dlaczego warto wykonać audyt SEO strony internetowej?

Gdy kupujesz jakiś nowy przedmiot, liczysz na to, że będzie on działał bez zarzutu. A kiedy pojawia się jakaś awaria, nie naprawiasz go na oślep. Oddajesz do serwisu, by najpierw fachowcy znaleźli przyczynę takiego stanu rzeczy. Co więcej, raz do roku oddajesz swój samochód na przegląd techniczny – dzięki temu dowiadujesz się, jakie usterki należy wyeliminować i zyskujesz pewność, że jeżdżenie nim jest bezpieczne. 

Dlaczego inaczej miałbyś postępować w przypadku swojej strony internetowej lub sklepu?

Dzięki audytowi SEO poznajesz aktualny stan swojej witryny, co pozwala Ci ruszyć dalej – ze skutecznymi działaniami SEO. W razie jakichkolwiek problemów, dokłada analiza pozwoli Ci odkryć ich przyczynę. Co więcej, regularne wykonywanie audytu umożliwia mierzenie i analizowanie wyników osiąganych za sprawą pozycjonowania.

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Co więcej, wykonanie audytu SEO to nie tylko ocena bieżących parametrów strony i wyliczenie kolejnych błędów. To przede wszystkim cenne wskazówki i informacje dotyczące tego, co należy zrobić, aby błąd wyeliminować, a także gotowe przykłady poprawnej struktury i optymalizacji.

Warto zdawać sobie także sprawę, że Google ocenia strony przede wszystkim pod kątem oczekiwań użytkowników. Wprowadzając zalecenia z audytu, zyskają nie tylko pozycje Twojej strony, ale także kwestie związane chociażby z user experience. Niewykluczone, że wzrośnie dzięki temu zaangażowanie użytkowników, zwiększy się liczba konwersji, a ogólne wrażenie z korzystania z Twojego sklepu lub strony ulegnie poprawie. 

Podsumowując, audyt SEO pozwala zatem na:

 • ocenę obecnej kondycji strony www,
 • ocenę działań konkurencji w odniesieniu do analizowanej strony,
 • wskazanie najważniejszych błędów i niedociągnięć,
 • poprawę elementów, które mają kluczowe znaczenie dla widoczności w wyszukiwarce Google,
 • wdrożenie poprawnej optymalizacji,
 • przygotowanie strategii pozycjonowania,
 • opracowanie poprawnej struktury strony dla nowych i istniejących witryn internetowych.

Czego dotyczą audyty SEO i co zawierają?

Audyt SEO skupia się na obszarach wpływających na ranking strony w wyszukiwarce. W zależności od specyfiki Twojego serwisu lub działalności mogą się one nieco różnić – zarówno pod kątem zakresu, jak i ukierunkowania ich analizy. 

Analizie podlegają przede wszystkim następujące elementy:

Sprawdzenie widoczności w Google

Kompleksowy audyt SEO warto zacząć od weryfikacji tego, jak dana witryna radzi sobie w Google. Na jakie frazy jest już widoczna? Jakie są to dokładnie pozycje? I czy generują one ruch? Tego typu pytania są punktem wyjścia do dalszych analiz. 

W ramach audytu SEO należy więc zweryfikować przede wszystkim:

 • liczbę zindeksowanych stron (przesłanych i nieprzesłanych w mapie witryny),
 • widoczność w wyszukiwarce mierzoną zewnętrznymi narzędziami (liczba w fraz w top 3 , top 10 czy top 100),
 • dane historyczne – tendencje co do spadków/wzrostów widoczności, a także sezonowość,
 • słowa kluczowe, które generują największy ruch.

Analiza konkurencji

Na pozycje strony w Google nie wpływają wyłącznie Twoje działania. Wiele zależy także od Twojej konkurencji i podejmowanych przez nią kroków, by znaleźć się na szczycie wyszukiwarki. 

SEO audyt to więc także między innymi:

 • określenie, z kim konkurujesz w wyszukiwarce,
 • porównanie widoczności Twojego serwisu z konkurencją,
 • wskazanie najważniejszych słów kluczowych w Twojej branży,
 • sprawdzenie profilu linków przychodzących konkurentów,
 • analiza treści tworzonych przez konkurencję,
 • weryfikacja kwestii związanych z nawigacją i strukturą witryn Twoich konkurentów.

Analiza słów kluczowych

Słowa kluczowe to zapytania, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki, by znaleźć interesujące ich treści. Trafią za ich pośrednictwem na Twoją stronę – jeżeli się na niej oczywiście znajdują i są odpowiednio zoptymalizowane. 

W ramach audytu profesjonaliści weryfikują:

 • frazy, na jakie już wyświetla się strona,
 • zgodność wykorzystania wybranych słów z intencją wyszukującego, 
 • słowa kluczowe o największym potencjale dla danej witryny,
 • trudność wypozycjonowania strony na dane słowa kluczowe. 

Analiza treści 

Nie bez powodu mówi się, że content is the king. Treści wciąż pozostają jednym z najważniejszych czynników rankingowych i nic nie wskazuje na to, by coś je miało zrzucić z tronu. Są one także bardzo istotne dla Twoich potencjalnych klientów – budują świadomość marki, umacniają relacje i pomagają podejmować decyzje zakupowe. 

W toku audytu należy sprawdzić, czy:

 • witryna posiada odpowiednie treści (przy okazji powstaje rekomendacja przygotowania nowych i wytyczne optymalizacji obecnych, a także wskazanie na możliwości rozbudowy tematyczności witryny),
 • treści są zoptymalizowane pod wybrane słowa kluczowe,
 • tematy treści są wyczerpywane, 
 • jaka jest struktura tekstów, 
 • czy nagłówki są odpowiednio dobrane i zoptymalizowane, 
 • czy występuje duplikacja contentu – treści muszą być unikalne. 

Elementy techniczne i architektura serwisu

Aspekty techniczne nie są czymś, nad czym specjaliści SEO zajmujący się danym serwisem pracują każdego dnia. Są to jednak kwestie, które mogą utrudnić wypozycjonowanie strony. Właśnie dlatego pozycjonowanie zawsze warto rozpocząć od upewnienia się, że technikalia nie będą przeszkodą, a wręcz przeciwnie – będą działać na korzyść Twoich pozycji. 

Analiza SEO strony pod tym kątem obejmuje:

 • przekierowania w obrębie domeny (na adres z www lub bez www oraz na https://),
 • strukturę i budowę adresów URL (pod kątem przyjazności dla użytkowników i w kontekście nawigacji fasetowej, czyli użycia filtrów i cech wspólnych w produktach),
 • meta tagi (poprawność użycia meta tagów i sposób ich wyświetlania w wynikach wyszukiwania),
 • dostosowanie do wyświetlania się na urządzeniach mobilnych,
 • adresy kanoniczne,
 • pliki robots.txt i sitemap.xml (weryfikacja, czy roboty wyszukiwarek mają dostęp do najważniejszych podstron),
 • architekturę i strukturę serwisu (poprawność struktury linkowania wewnętrznego),
 • nawigację na stronie i kwestie związane z User Experience, 
 • nawigację okruszkową (tzw. breadrumbs),
 • użycie znaczników HTML,
 • wydajność strony (szybkość ładowania, waga plików),
 • identyfikację ewentualnych orphan pages (stron, które nie są w ogóle podlinkowane),
 • nagłówki H1-H6 na poszczególnych podstronach,
 • dane uporządkowane,
 • grafiki i zdjęcia użyte na stronie (weryfikacja ich optymalizacji pod kątem SEO).

Analiza profil linków przychodzących

Linki to kolejny z kluczowych aspektów z punktu widzenia SEO. Powód jest prosty. Im częściej witryna jest linkowana, tym bardziej wartościowa jest dla użytkowników. W końcu kto chciałby się dzielić nieprzydatnymi treściami? A przynajmniej tak postrzega to Google. 

Linki analizowane są przede wszystkim pod kątem:

 • tego, do jakich podstron linkują, 
 • na jakich domenach są umieszczane, 
 • czy są uszkodzone lub niedawno usunięte,
 • anchorów.

Poza wymienionymi aspektami należy także sprawdzić, czy dana strona nie prowadzi praktyk black hat SEO w przypadku link buildingu. Chodzi tu o różne działania, które mają być drogą na skróty, a tak naprawdę mają negatywny wpływ na widoczność strony. Mowa tu np. o linkowaniu w komentarzach, braniu udziału w procesach wymiany linków czy ich pozyskiwaniu ze źródeł niskiej jakości (np. forów czy katalogów).  

Potrzebujesz audytu SEO? Zobacz jak robimy to w LUMO

Ile kosztuje audyt strony internetowej?

Koszt audytu SEO zależy od wielu aspektów. Wiesz już, że przygotowanie odpowiedniego opracowania wymaga wielu godzin pracy w celu weryfikacji każdego czynnika, opisania problemu i opracowaniu rozwiązań. Z tego względu cena wykonania audytu ustalana jest indywidualnie przede wszystkim na podstawie:

 • branży,
 • wielkości serwisu www,
 • zakresu audytu,
 • liczby błędów na stronie (z tego wynika konieczność opracowywania indywidualnych rekomendacji),
 • doświadczenie agencji lub specjalisty, który wykonuje audyt.

Średni koszt audytu to ok. kilku tysięcy złotych. W przypadku bardzo rozbudowanych serwisów może on jednak wynosić więcej. 

Przy podejmowaniu decyzji pamiętaj, że kompleksowa analiza strony WWW to znakomite źródło informacji o jej kondycji oraz wytyczne do dalszych działań SEO. Jeśli zależy Ci na rozwijaniu biznesu w Internecie, to profesjonalny audyt SEO jest idealnym początkiem.

Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wycenę kompleksowego audytu dla Twojej marki!

Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Czy do wykonania audytu SEO potrzebne są dostępy?

Z reguły do wykonania audytu nie są potrzebne dostępy, lecz jeśli zależy Ci na analizie danych z Google Search Console to konieczne będzie uzyskanie dostępu do konsoli. Komunikacja z robotem Google jest kluczowa w prawidłowej optymalizacji i indeksacji witryny.

Ile trwa wykonanie audytu strony internetowej?

Czas wykonania audytu zależy od wybranych zagadnień, które podlegać będą ocenie. Z reguły jest to od 5 do 20 dni roboczych. Ostatecznie długość trwania i przygotowania analizy zależy od wielkości serwisu, zakresu prac oraz dostępności specjalistów.

Czy wykonanie audytu SEO poprawi widoczność mojego biznesu w Google?

Wykonanie audytu jest wstępem i pierwszym etapem usługi pozycjonowania. Poprawne wdrożenie rekomendacji może przyczynić się do poprawy widoczności i lepszej oceny witryny przez algorytmy wyszukiwarek. Zalecane jest połączenie usługi wykonania audytu z pozycjonowaniem i optymalizacją.

Zmieniam stronę www, czy potrzebuję audytu SEO?

Jednym z częstych błędów popełnianych przez właścicieli witryn internetowych jest brak wykonania audytu dla wersji nieopublikowanej serwisu www (wersji deweloperskiej). Wiele błędów technicznych wynika z samego silnika strony www. Dlatego też w sytuacji, gdy planujemy i chcemy zmienić obecny wygląd strony (np. zmiana silnika strony sklepu, zmiana struktury oferty itp.) warto zamówić audyt obejmujący te elementy.

Jak często wykonywać audyt strony www?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często powinien być wykonywany audyt. Wskazane jest, aby wykonywać go w określonych sytuacjach:

 • gdy usługa SEO, w którą zainwestowałeś, nie przynosi pozytywnych rezultatów, a chcesz ocenić i zweryfikować obecne działania,
 • przed publikacją nowej wersji lub całkowicie nowej strony, lub sklepu w Internecie,
 • gdy nie korzystasz z usług SEO, ale chcesz być na bieżąco z aktualnymi wytycznymi i trendami wyszukiwarek,
 • gdy planujesz duże zmiany w obrębie serwisu (rozbudowa i modyfikacja),
 • gdy tworzysz nowy sklep internetowy i potrzebujesz wytycznych, w jaki sposób powinien być skonstruowany.

Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes