Przejdź do treści

Szukanie zaawansowane. 29 komend wyszukiwania w Google

Każdy, kto korzystał z wyszukiwarki Google zna ogólną zasadę jej działania. Po wpisaniu zapytania otrzymujemy wyniki wyszukiwania, które powiązane są z interesującym nas tematem. A co jeśli potrzebujemy znaleźć precyzyjną odpowiedź? Z pomocą przychodzą odpowiednie komendy ułatwiające wyszukiwanie zaawansowane. Dowiedz się czym jest szukanie zaawansowane oraz jak ułatwia odnalezienie niezbędnych informacji.

Google ciągle pracuje nad udoskonaleniem swoich algorytmów, aby zwracane wyniki były jak najbardziej dopasowane do zapytania i zgodne z intencją użytkownika. Czasem otrzymane wyniki mogą nie być tymi, których oczekiwaliśmy, co wtedy? Czy sami możemy wpłynąć na to, co Google nam prezentuje w wynikach wyszukiwania? Jak otrzymać “lepsze” wyniki? Wyszukując interesujących nas informacji w Google możemy doprecyzować lub zawęzić otrzymywane wyniki za pomocą tzw. operatorów wyszukiwania.

Wyszukiwarka Google = Łatwe szukanie zaawansowane niezbędnych informacji

Wyszukiwarka Google pozwala na zaawansowane wyszukiwanie dzięki, wykorzystaniu specjalnych komend (operatorów). Dzięki temu możemy znaleźć najlepsze wyniki i Google wyświetli je na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google (SERP).

Na czym polega zaawansowane wyszukiwanie w wyszukiwarce Google?

Wyszukiwarka Google umożliwia uzyskanie precyzyjne wyniki poprzez szukanie zaawansowane poprzez użycie komend w oknie wyszukiwań. Gdy wpiszemy odpowiednie operatory(site, inurl, intitle) uzyskamy dostęp do szczegółowych wyników wyszukiwania treści na wszystkich zindeksowanych podstronach. Bardzo ułatwia to odszukać niezbędne informacje.

Typowa komenda umożliwiająca szukanie zaawansowane składa się z: frazy lub słowa oraz komendy np:

 • szukaj temat „AND”,
 • „wpisz tekst w cudzysłowie”,
 • intitle: fraza kluczowa.

Oto lista słów i symboli używanych w zapytaniach, dzięki którym możemy doprecyzować nasze zapytanie.

Operatory zaawansowanego wyszukiwania w Google

AND

Wyszukiwanie X i Y. Operator  “AND” zwraca wyniki wyszukiwania zarówno z X, jak i Y. Stosowany jest automatycznie przez Google, więc jego zastosowanie nie jest konieczne.

Przykład: facebook AND instagram

Operator wyszukiwania AND

OR

Wyszukiwanie X lub Y. Wyszukując dwa słowa z zastosowaniem “OR” uzyskujemy wyniku powiązane z pierwszym lub drugim słowem, bądź z obydwoma.

Komenda ta może być zastosowana w wielu przypadkach. Możemy użyć operatora “OR”, np. szukając dwóch różnych portali, czy odmiennych modeli smartfonów, gdy nie jesteśmy zdecydowani, który wybrać.Operator ten możemy zastosować, gdy nie jesteśmy pewni poprawnej pisowni lub nazwy wyszukiwanego hasła.

Operator “OR” możemy zastąpić symbolem “|”.

Przykład: facebook OR instagram

operator wyszukiwania OR

“wyszukiwane hasło”

Wyrażenie w cudzysłowie jest nazywane ścisłym dopasowaniem. Przy jego użyciu otrzymujemy wyniki zawierające dokładnie takie wyrażenie, jakie podaliśmy (bez uwzględniania synonimów).

Cudzysłowów należy używać rozważnie. W wielu przypadkach rezygnacja ze ścisłego dopasowania daje lepsze wyniki.

Przykład: Zastosowanie zapytania „Hauser koncert Dubrownik” da taki efekt:

Nie znaleziono żadnych wyników wyszukiwania dla hasła „Hauser koncert Dubrownik”.

Użycie tego samego zapytania bez cudzysłowia zwróci około 43 600 wyników.

@

Operator wyszukiwarki Google służący do wyszukiwania w mediach społecznościowych. Z pewnością przyda się przy wyszukiwaniu oficjalnych profili znanych artystów lub celebrytów, gdy nie chcemy otrzymać w wynikach wielu innych serwisów, np. z plotkami na ich temat.

Przykład: Hauser @twitter

Operator wyszukiwania w mediach społecznościowych

#

Komenda służąca do wyszukiwania hashtagów. Działa na tej samej zasadzie co operator @. Mimo, iż nie wszystkie wpisy z mediów społecznościowych są zaindeksowane w Google, to mimo wszystko zastosowanie tego operatora znacznie ułatwia odnalezienie informacji z Facebooka czy Instagrama.

$

Operator służy do wyszukiwania według ceny. Działa również w połączeniu ze znakiem Euro (). Najczęściej stosowany jest podczas wyszukiwania produktów, na które mamy ograniczony lub ściśle określony budżet.

..

Z tego operatora zaawansowanego wyszukiwania możemy skorzystać, gdy oczekujemy wyniku obejmującego zakres liczb lub dat.

Przykład: igrzyska olimpijskie 1960..1980

Operator wyszukiwania zakresu liczb

Operator wykluczający z wyników wyszukiwania daną frazę, przed którą jest zastosowany. Przy wyszukiwaniu “X -Y”, zwróci wyniki związane z elementem X, zaś niezawierające elementu Y.

Z tego operatora warto skorzystać, gdy wyszukiwane hasło ma wiele znaczeń, lub powiązane jest, np. z nazwą firmy, której produkty lub usługi nas nie interesują.

*

Działa jak symbol wieloznaczny, zastępuje dowolną treść pomiędzy wyszukiwanymi frazami X i Y. Kiedy warto skorzystać z ”gwiazdki”? Z pewnością w sytuacji wyszukiwania cytatów, tekstów czy nazw, których nie znamy w całości.

Przykład: Świt * wiodąc dzień bez światła w oku

Operator wyszukiwania gwiazdka

()

Nawiasy służą do grupowania zastosowanych operatorów, w celu doprecyzowania otrzymanych wyników.

site:

Komenda pozwala na szukanie zaawansowane, które służy do zawężenia wyniki wyszukiwania do określonej witryny. Pozwala na szybkie odnalezienie informacji w danej witrynie, znalezienie tego, co czytałeś ostatnio na blogu, lub oglądałeś w danym sklepie. Wystarczy połączyć daną domenę z interesującym nas słowem kluczowym: site:domana.pl + fraza

Przykład: site:performancemedia.pl/blog/ black hat seo

Operator wyszukiwania site

Zastosowanie tego operatora pozwala uzyskać wyniki wyszukiwania powiązane z daną domeną. Operator ten poza szukaniem stron powiązanych z daną domeną, umożliwia chociażby odnalezienie serwisów konkurencyjnych do naszej witryny.

Przykład: related: performancemedia.pl

Operator wyszukiwania related

cache:

Dzięki zastosowaniu tej komendy otrzymujemy najnowszą wersję danej strony zapisaną w pamięci podręcznej.

Przykład: cache:performancemedia.pl/blog/

Operator wyszukiwania cache

define:

Operator ten służy do wyszukiwania definicji za pomocą wbudowanego słownika Google. Wynik jaki otrzymamy dla danego zapytanie będzie definicją dotyczącą całej wprowadzonej frazy (wszystkich wyrazów i w takiej kolejności, w jakiej zostały wpisane).

Przykład: define:SEO

Operator wyszukiwania define

filetype:

Zastosowanie “filetype:” pozwala doprecyzować typ pliku, np. .pdf, .txt, .docx, itp. Zamiennie można zastosować operator „ext:”, który działa w analogiczny sposób.

intitle:

Pozwala wyszukać strony posiadające konkretne słowo (lub słowa) zawarte w tytule.

Przykład: intitle:google

Komenda zaawansowanego wyszukiwania intitle

allintitle:

Działa na podobnej zasadzie do „intitle:”, ale zwraca wyniki zawierające wszystkie określone słowa

Przykład: allintitle:google chrome 88

Komenda zaawansowanego wyszukiwania allintitle

inurl:

Dzięki zastosowaniu tego operatora otrzymujemy wyniki zawierające konkretne słowo (lub słowa) w adresie URL.

allinurl:

Umożliwia otrzymanie wyników, w których wyszukane adresu URL będą zawierały wszystkie wskazane przez nas wyrażenia.

intext:

W tym przypadku zostaną zwrócone wyniki zawierające wyszukiwane słowo (lub słowa) w treści strony.

Wydaje nam się oczywiste, że jeśli szukamy danego wyrażenia, to powinno ono być zawarte w treści strony, którą odwiedzamy. Otóż nie zawsze tak jest. Wyszukiwane wyrażenie może być zawarte w tytule strony, jego opisie description, czy adresie URL. Operator “intext” wbrew pozorom może okazać się przydatny w wielu sytuacjach.

allintext:

Zasada podobna do powyższej. Różnica polega na tym, że “allintext:” zwraca wyniki zawierające wszystkie wyróżnione słowa.

weather:

Operator wyszukiwania umożliwiający sprawdzenie pogody dla danej lokalizacji.

Przykład: weather:Nykoping

Komenda zaawansowanego wyszukiwania weather

stocks:

Pozwala na sprawdzenie notowań giełdowych danej firmy.

map:

Dzięki zastosowaniu tego operatora wyszukiwania w szybki sposób wyszukamy mapę dla danej lokalizacji.

movie:

Wyświetla informacje o danej produkcji filmowej. Jeżeli film będzie niebawem wyświetlany w pobliżu naszej lokalizacji, to otrzymamy informacje o najbliższych seansach.

in

Operator służący do zamiany jednostek: miar, wag, walut, temperatur, itp.

Przykład: 500 zł in $

Operator wyszukiwania in

source:

Operator ten wyszukuje najnowsze wiadomości z określonego źródła w Google News

inanchor:

Dzięki zastosowaniu operatora “inanchor:” otrzymamy w wynikach strony, do których prowadzi link z określonym tekstem kotwicy.

allinanchor:

Operator działający analogicznie do “inanchor:”, który pozwala uzyskać wyniki zawierające wszystkie określone słowa w anchor tekście linku.

Porozmawiajmy!

Złóż formularz i porozmawiaj z ekspertem o Twoim biznesie

Triki wyszukiwarki Google

Ciekawe sztuczki, które warto zobaczyć wpisując w wyszukiwarkę poniższe hasła:

 • do a barrel roll
 • askew
 • blink html
 • metronome
 • pac man
 • spinner

Jak szukać w Google?

Wyszukiwarka Google umożliwia nie tylko szukanie zaawansowane wyników tekstowych, ale także wyszukiwanie informacji w postaci obrazu, video, wiadomości, miejsc na mapach Google, a także produktów z zakładce Zakupy, czy lotów lotniczych.

Ciekawą opcją jest także wyszukiwanie obrazem. Umożliwia ono znalezienie podobnych obrazów, stron internetowych z danym obrazem, a także wyniki wyszukiwania obiektów i przedmiotów na obrazie.

Kiedy wykorzystanie operatorów zaawansowanego wyszukiwania w Google jest pomocne?

Wyszukiwanie zaawansowane nie tylko pomaga zawęzić i sprecyzować wyniki, jakie otrzymujemy na nasze zapytanie. Bywają pomocne również w pozycjonowaniu własnej strony internetowej. Oto przykłady:

 • Sprawdzanie, czy treści z naszej witryny nie zostały skopiowane do innych serwisów – wystarczy wyszukać w google dłuższy fragment naszego tekstu zamieszczonego w cudzysłowiu “”.
 • Sprawdzenie, czy podstrony naszej witryny są zaindeksowane. Sprawdzamy to za pomocą operatora site:

Przykład: site:mojadomena.pl

Chcąc sprawdzić zaindeksowanie wersji z HTTP można zastosować połączenie operatorów.

Przykład: site:performancemedia.pl inurl:https

Zachęcamy do przetestowania samodzielnie operatorów zaawansowanego wyszukiwania, z pewnością ułatwią wyszukiwanie interesujących nas informacji.

Źródło:

https://support.google.com/websearch/answer/2466433?hl=pl


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes