Przejdź do treści

Zgłaszanie adresów URL do Google

Funkcja Pobierz jako Googlebot w Narzędzach dla webmasterów została wzbogacona o możliwość zgłaszania nowych i zaktualizowanych adresów URL do zindeksowania przez Google. Po poprawnym pobraniu URL przez Googlebota dostępna jest opcja zgłoszenia tego adresu do indeksu wyszukiwarki. Po takim zgłoszeniu Googlebot przeanalizuje wskazywaną przez URL stronę zwykle w przeciągu jednego dnia i, jeśli uzna to za stosowne, umieści ją w indeksie. Dlatego wysłanie w ten sposób adresu URL nie gwarantuje dodania go do indeksu. Stosowana jest ta sama algorytmiczna procedura oceny czy URL powinien zostać uwzględniony w indeksie wyszukiwarki, co przy adresach URL odnajdowanych przez roboty wyszukiwarki Google w inny sposób.

Jak zgłosić adres URL

Opisywana funkcja znajduje się w sekcji Diagnostyka»Pobierz jako Googlebot. W pole formularza należy wpisać względny adres URL podstrony i pobrać go jako Googlebot.

Narzędzie Pobierz jako Googlebot

Jeśli strona jest dostępna dla robota (np. nie jest zablokowana poprzez wpis w pliku robots.txt lub metatag robots), to obok adresu pojawia się odnośnik pozwalający na zgłoszenie do indeksu pobranego URLa.

Prześlij adres URL do indeksu

Po kliknięciu w link pojawia się okno dialogowe dające możliwość wybrania czy zgłoszony ma być tylko ten jeden adres, czy też razem ze stronami linkowanymi przez zgłoszony dokument.

Przesyłanie adresu URL do indeksu

Google wprowadziło pewne limity zgłaszanych w ten sposób adresów URL:

  • maksymalnie 50 zgłoszeń pojedynczych adresów URL tygodniowo
  • maksymalnie 10 zgłoszeń adresów URL wraz z linkowanymi stronami miesięcznie.

Aktualna liczba pozostałych zgłoszeń widoczna jest w narzędziu Pobierz jako Googlebot. Szczegółowa instrukcja jest także dostępna w artykule pomocy Przesyłanie do Google prośby o zaindeksowanie strony lub witryny.

Zgłaszanie adresów URL w niezweryfikowanej witrynie

Razem ze zmianami w narzędziu Pobierz jako Googlebot wprowadzono zmiany w publicznym formularzu zgłaszania adresów URL Indeksowanie adresu URL.

Indeksowanie adresu URL

W formularzu obowiązują te same limity zgłoszeń, ale nie wymaga on bycia zweryfikowanym właścicielem witryny w Narzędzach dla webmasterów. Za pomocą tego formularza można więc zgłaszać adresy URL z dowolnych witryn.

Kiedy zgłaszać adresy URL

Nowe rozwiązania mają umożliwić przyspieszenie indeksowania adresów URL zawierających ważne treści. Taka opcja może być pomocna jeśli:

  • uruchomiłeś nową witrynę internetową
  • dodałeś nowe kluczowe strony do istniejącego serwisu
  • zaktualizowałeś ważną zawartość na już zindeksowanych stronach
  • opublikowałeś przypadkowo informacje i chesz, żeby wersja scachowana w Google została zaktualizowana do wersji po usunięciu niepożądanych informacji z witryny
  • chcesz zgłosić strony, które linkują do Twojej witryny, informują o Twojej firmie, itp.
  • chcesz przyspieszyć ponowne zindeksowanie strony, która usunęła niekorzystne dla Ciebie informacje.

Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes