Przejdź do treści

Pozycjonowanie stron. Jak samemu wdrożyć SEO? Poradnik

W które wyniki Google klikasz najczęściej? Czy w ogóle docierasz na trzecią lub np. piątą stronę wyszukiwarki? To pytania retoryczne. Jasne, że interesuje Cię przede wszystkim pierwsze kilka wyników, a nawet drugą stronę odwiedzasz bardzo sporadycznie. Nie mówiąc już o czwartej, szóstej czy dziesiątej. Twoi potencjalni klienci robią tak samo.

Twoja strona czy sklep internetowy nie znajdzie się jednak na najwyższych pozycjach w Google bez odpowiednich działań. Chodzi tu oczywiście o pozycjonowanie, czyli jedną z najskuteczniejszych form marketingu w Internecie. SEO stwarza szereg możliwości w zakresie precyzyjnego dotarcia do klientów, zwiększania ruchu na stronie i budowania rozpoznawalności marki. Trzeba tylko wiedzieć, jak je wykorzystać. Jak wdrożyć SEO? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to szereg działań, które mają sprawić, że Twoja strona będzie się wyświetlać na jak najwyższych pozycjach w wyszukiwarce na określone zapytania (słowa kluczowe). To rozłożony w czasie proces, który w przypadku każdej witryny może przebiegać nieco inaczej. Ważną rolę odgrywają bowiem czynniki indywidualne – jak specyfika branży, oczekiwania grupy docelowej czy technologia, w oparciu o którą działa strona. 

Aby osiągnąć zakładane cele, stosuje się różne taktyki związane z optymalizacją samej witryny oraz wykonuje szereg działań poza nią. Wszystko po to, by strona została odebrana pozytywnie przez algorytmy wyszukiwarki i użytkowników. Są to przede wszystkim kwestie związane z aspektami technicznymi, treściami i linkowaniem. Ogromną rolę w SEO odgrywa także skuteczna analityka i raportowanie. 

Warto również zdawać sobie sprawę, że Google dąży do tego, by prezentować użytkownikom jak najbardziej trafne odpowiedzi na ich pytania – i to jak najszybciej. Właśnie dlatego praca nad widocznością strony w Internecie to w praktyce często także udoskonalanie jej User Experience, czyli przyjazności dla odbiorcy. 

Czy SEO i pozycjonowanie stron to to samo?

Pora na odrobinę suchej teorii. SEO (ang. Search Engine Optimization) w dosłownym tłumaczeniu znaczy „optymalizacja pod kątem silnika wyszukiwarki”. SEO to więc angielski termin, który obejmuje działania, które mają na celu poprawić  widoczność strony w wynikach wyszukiwania, takie jak:

 • Optymalizacja techniczna strony, czyli dostosowanie jej kodu, struktury, szybkości i bezpieczeństwa do wymogów wyszukiwarek.
 • Optymalizacja treści strony, czyli tworzenie i edycja tekstów, grafik, nagłówków, meta danych i innych elementów, które mają wpływ na atrakcyjność i trafność strony dla użytkowników.
 • Optymalizacja linków, czyli budowanie i zarządzanie odnośnikami prowadzącymi do i z własnej strony, które zwiększają jej popularność i autorytet w sieci.

Z kolei pozycjonowanie to polskie pojęcie, które oznacza ogół działań związanych z doprowadzeniem strony na szczyty wyszukiwarek. Może więc dotyczyć także innych aspektów niż tylko optymalizacja. 

W praktyce jednak oba używane są zamiennie i bez przeszkód możesz ich tak używać w komunikacji z partnerami czy podwykonawcami. Nikt (lub prawie nikt) nie przywiązuje wagi do nie mających większego znaczenia definicji. 

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Jaki jest główny cel pozycjonowania stron?

Głównym założeniem pozycjonowania jest zwiększenie lub w niektórych przypadkach utrzymanie obecnej widoczności strony na wybrane słowa kluczowe. To z kolei ma sprawić, że witryna przyciąga użytkowników zainteresowanych jej treścią, produktami lub usługami, a tym samym zwiększa swoją sprzedaż czy rozpoznawalność. 

Wzrost widoczności witryny w Senuto
Wzrost widoczności witryny w Senuto

Jak osiągnąć ten cel? Wprowadzając niezbędne zmiany na swojej stronie i rozbudowując ją o treści, których potrzebują użytkownicy. Konieczne jest także stałe trzymanie ręki na pulsie i dostosowywanie witryny i strategii do zmieniających się algorytmów Google, a także oczekiwań użytkowników.

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Pozycjonowanie stron internetowych krok po kroku. Od czego zacząć?

Punktem wyjścia dla pozycjonowania zawsze muszą być odpowiednie analizy. SEO nie jest dziedziną, w której możesz pozwolić sobie na działanie po omacku – zwłaszcza, że zupełnie nie ma takiej potrzeby. Możesz oprzeć swoją strategię na rzeczywistych danych, które wskażą właściwy kierunek i pozwolą wypracować satysfakcjonujące efekty. 

Mowa tu przede wszystkim o informacjach dotyczących Twojej strony www, potrzeb jej użytkowników i aktywności Twoich konkurentów. Dzięki nim dowiesz się, na jakich działaniach warto przede wszystkim się skupić i jakich nakładów będzie wymagało osiągnięcie założonych celów. 

Jakie analizy będą miały kluczowy wpływ na budowanie widoczności strony w Google? O tym przeczytasz poniżej. 

Wykonaj audyt SEO strony

Posiadasz już stronę? Zanim przejdziesz do konkretnych działań, wykonaj jej audyt SEO.

Chodzi o kompleksową analizę, która ma na celu ocenę kondycji strony oraz wszystkich czynników, które wpływają na jej  widoczność w wyszukiwarce. Poznasz dzięki temu mocne i słabe strony Twojej witryny pod kątem SEO. Zidentyfikujesz także błędy, które należy wyeliminować, i obszary wymagające optymalizacji. 

Co ważne, profesjonalny audyt nie powinien zawierać jedynie listy rzeczy do poprawy. Powinny się tam znaleźć konkretne rekomendacje, dzięki którym osiągniesz pożądany efekt. 

Podczas audytu należy przeanalizować przede wszystkim:

 • kwestie techniczne,
 • strukturę strony i nawigację, 
 • aktualną widoczność,
 • treści, 
 • linki przychodzące, 
 • działania konkurencji. 

Analiza słów kluczowych i przypisanie ich do podstron

Pozycjonowanie bazuje na zapytaniach, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki. SEO nie będzie więc skuteczne bez ich dokładnej analizy.

Jak może przebiegać dobór właściwych słów kluczowych?

 • Określ cel swojej strony WWW. Wpływa on na rodzaj i intencję fraz kluczowych, które będą najbardziej odpowiednie i skuteczne.
 • Ustal, jakie są zamiary użytkowników, wpisujących dane zapytania. Jakie są ich potrzeby, problemy i oczekiwania? Jakie treści będą dla nich najbardziej odpowiednie?
 • Sprawdź, co robi konkurencja i jakich słów kluczowych używa na swojej stronie. 
 • Zwróć uwagę na frazy, dla których wyświetlają się reklamy w wynikach wyszukiwania – prawdopodobnie oznacza to, że dane słowo jest istotne i często wpisywane przez użytkowników szukających danej usługi,
 • Przeanalizuj podpowiedzi słów (wyszukiwania podobne), które wyświetlane są na dole strony z wynikami wyszukiwania.

Nieocenione okażą się także narzędzia, które pomogą Ci odnaleźć właściwe zapytania. Możesz skorzystać np. z tych programów:

 • Planer słów kluczowych w Google Ads – to darmowe narzędzie od Google, które pozwala na wyszukiwanie i analizowanie słów kluczowych. Pokazuje średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, konkurencyjność i średni koszt kliknięcia dla każdego słowa kluczowego. 
 • Semstorm – to zaawansowane narzędzie do analizy i odkrywania słów kluczowych. Pozwala na zrozumienie rynku, konkurencji i potrzeb użytkowników, a także na podgląd słów kluczowych i reklam konkurencji.
 • Ubersuggest – to proste i darmowe narzędzie do generowania i sprawdzania słów kluczowych, które bazuje na danych z Google Suggest. Pokazuje liczbę wyszukiwań, poziom trudności i liczbę kliknięć dla każdego słowa kluczowego. 
 • Answer The Public – to narzędzie do analizy fraz, które bazuje na pytaniach zadawanych w wyszukiwarkach. Pokazuje wizualnie różne kombinacje i warianty słów kluczowych, które pomagają znaleźć inspirację i tworzyć wartościowe treści.

Bardzo ważna jest także intencja stojąca za danymi słowami. Chodzi tu o to, jakie treści interesują użytkownika wpisującego konkretne zapytanie. Czy ma być to tekst poradnikowy? A może strona ofertowa? Podstrona z konkretnym produktem czy kategorią? Przenalizuj więc wybrane słowa kluczowe również pod tym kątem, co pozwoli opracować Ci poprawną strukturę strony. 

Analiza konkurencji – sprawdź, jak działają firmy w Twojej branży

Gdybyś tylko Ty chciał wyświetlać się na ważne dla Twojej strony frazy, pozycjonowanie mogłoby dla Ciebie nie istnieć. Skoro jednak czytasz ten tekst, najprawdopodobniej jest inaczej.

To w dużej mierze od Twoich konkurentów zależą Twoje przyszłe działania marketingowe. Dzięki analizie konkurencji dowiesz się, co sprawdza się w Twojej branży, a czym nie warto zawracać sobie głowy. Znajdziesz też swoją niszę, czyli obszary (a właściwie frazy), których Twoi konkurenci jeszcze nie uwzględniają w swojej strategii. Co więcej, pomoże Ci to określić budżet i nakład czasu potrzeby do skutecznego pozycjonowania strony internetowej. 

Jak powinna przebiegać taka analiza?

 • Zacznij od analizy widoczności. Sprawdź liczbę fraz kluczowych, na które Twoja konkurencja pojawia się w wynikach wyszukiwania (Top3, Top10, Top50) i jak duży ruch dzięki nim generuje. 
 • Przenalizuj strony Twoich konkurentów. Zwróć uwagę na takie aspekty, jak struktura i architektura informacji, teksty, tematyczność, linkowanie wewnętrzne oraz zawartość bloga.
 • Zweryfikuj profil linków prowadzących do stron WWW Twoich konkurentów. Ile ich jest? Z jakich miejsc pochodzą? 

Ułóż strategię SEO

Przeprowadzenie audytu, a także analizy słów kluczowych i konkurencji umożliwia stworzenie skutecznej strategii. Pozycjonowanie nigdy nie przebiega bowiem tak samo – wszelkie decyzje należy podejmować z uwzględnieniem specyfiki branży, potrzeb i oczekiwań konkretnej grupy docelowej, a także budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na zdobycie szczytów wyszukiwarki. Z tego względu każda strategia SEO układana jest indywidualnie.

Jakie elementy powinna więc zawierać taka strategia?

 • Listę priorytetowych słów kluczowych dla Twojej marki. Możesz dorzucić także te, których wypozycjonowanie okaże się miłym dodatkiem. 
 • Cel, jaki chcesz osiągnąć dzięki SEO.
 • Konkretne działania w zakładanym budżecie, które mają się przyczynić do jego realizacji.
 • Mierniki sukcesu i sposób analizy osiąganych efektów.

Oczywiście żadna strategia nie jest dana raz na zawsze. Niewykluczone, że w trakcie pozycjonowania Twojej strony internetowej konieczne będzie jej aktualizowanie i dostosowywanie do obecnych uwarunkowań. 

Gdzie można umieścić słowa kluczowe na stronie www?

Masz gotową listę słów, na które chcesz pozycjonować swoją witrynę? Pora określić, gdzie dokładnie będzie ich miejsce w obrębie Twojego serwisu. 

Od razu podkreślimy, że frazy powinny być wplecione w treść w sposób naturalny. Gdy jest za dużo, występuje negatywne zjawisko, które określa się mianem keyword stuffing, czyli po prostu upychania słów kluczowych. Może to negatywnie odbić się na rankingu Twojej witryny.

Używaj więc słów tylko tam, gdzie rzeczywiście ma to sens. Staraj się wyczerpać dane zagadnienie. To, czy użyjesz danej frazy 10 czy 50 razy nie ma największego znaczenia. 

A oto konkretne miejsca, w których powinny występować frazy kluczowe:

Meta tagi

Meta tagi służą przede wszystkim do tego, by określać, jak wynik prowadzący do danego adresu URL ma się prezentować w wynikach wyszukiwania. Kluczowe znacznie mają dziś tak naprawdę dwa z nich:

 • Meta title, czyli tytuł danego wyniku. Warto użyć w nim najważniejszej frazy kluczowej, związanej z tematyką strony. Powinien zachęcać do kliknięcia i być atrakcyjny dla odbiorcy. Nie przesadzaj z jego długością – postaraj się zmieścić w ok. 60 znakach. 
 • Meta description, czyli opis wyniku, wyświetlany pod meta title. Meta description nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie. Może jednak skutecznie zachęcić użytkowników do kliknięcia w link prowadzący do Twojej witryny – a o to warto się starać. Masz na to ok. 160 znaków. 
Meta tagi wyświetlają się w wynikach wyszukiwania
Meta tagi wyświetlają się w wynikach wyszukiwania

Nagłówki na stronie

Nagłówki są ważnym elementem treści na każdej stronie. Pełnią kilka funkcji – porządkują treść, wskazują o czym ona jest i ułatwiają użytkownikom odnalezienie interesującego ich zagadnienia. 

Najważniejszy nagłówek, czyli H1 (tytuł strony), wskazuje na to, czego dotyczy dana podstrona. Z kolei nagłówki niższego rzędu (H2-H6) informują o zawartości kolejnych sekcji, które się na nie znajdują. 

Przy ich używaniu pamiętaj o zachowaniu prawidłowej hierarchii – to bardzo ważne w kontekście SEO.  Miej na uwadze, że na danej podstronie może znajdować się tylko jeden nagłówek H1. Co do nagłówków H2, H3, H4 itd. nie ma takich ograniczeń – powinny one logicznie porządkować treści. 

Zastanawiasz się, czy warto w nich umieszczać słowa kluczowe? Oczywiście, że tak – jeżeli są one spójne z treściami umieszczonymi pod danym nagłówkiem. 

Przykład? Jeśli w danym akapicie piszesz o procesie produkcji mebli, uwzględnij taką informację w nagłówku, nazywając go np. „Proces produkcji mebli krok po kroku”. Dzięki temu jasno wskażesz użytkownikom, co zawiera dany fragment i jakich treści mogą się spodziewać.

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Zaplanuj treści w witrynie – czyli jak pisać teksty pod pozycjonowanie?

Na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy słów kluczowych oraz audytu wstępnego SEO możesz opracować strategię content marketingową. Tworząc ją, uwzględnij także charakterystykę swojej grupy docelowej. 

Musisz liczyć się z tym, że każda podstrona w Twoim serwisie wymaga umieszczenia na niej treści – jeżeli zależy Ci na skutecznym SEO. Nie zawsze muszą być one bardzo długie – chodzi o to, by były wyczerpujące i dostarczały użytkownikom komplet informacji na dany temat. 

Treści zoptymalizowane pod SEO to również treści, które dobrze się czyta – a nawet skanuje. Ułatw użytkownikom odnajdywanie informacji dzięki dzieleniu tekstów na sekcje i stosowaniu nagłówków. Używaj również wypunktowań, pogrubień i wzbogacaj je elementami graficznymi czy wideo. Pamiętaj także o poprawności językowej. 

A słowa kluczowe? Jasne, że nie możesz o nich zapominać. Pamiętaj jednak, że powinny występować w tekstach naturalnie. Nic na siłę – liczy się przede wszystkim użytkownik, a Google wie o tym najlepiej. 

Za wszelką cenę unikaj również duplikacji treści, czyli po prostu ich kopiowania – zarówno z serwisów zewnętrznych, jak i w obrębie swojej strony. Google może za takie praktyki nałożyć na Twoją witrynę poważne kary. 

Czym powinny charakteryzować się poszczególne typy treści?

Treść na podstronach ofertowych

Podstrony ofertowe mają zachęcać osoby odwiedzające Twoją stronę do skorzystania z Twojej oferty bądź przynajmniej nawiązania kontaktu. Powinny więc jasno informować o tym, co im proponujesz i nakłaniać do zakupu. 

Zadbaj więc o to, by były atrakcyjne – również wizualnie. Dziel je na przejrzyste sekcje, używając nagłówków zawierających słowa kluczowe. 

To ważne, by dobrze rozpoznać intencję użytkownika i nie pozycjonować podstron ofertowych na frazy, które znacznie lepiej nadawałyby się na temat artykułu blogowego czy jeden z akapitów w sekcji FAQ. 

Treść na kategoriach produktowych

Prowadzisz sklep internetowy? W takim razie nie możesz pominąć opisów kategorii, które mają bardzo duże znaczenie dla pozycjonowania. 

O czym pamiętać, tworząc takie treści?

 • Linkuj do innych kategorii (np. nadrzędnych bądź podkategorii).
 • Pisz w opisach kategorii o producentach czy typach produktów, które się w niej znajdują.
 • Doradzaj, czym kierować się przy wyborze produktu z danej kategorii. 
 • Nie umieszczaj całego opisu nad produktami. Idealne rozwiązanie to to, gdy wyświetla się tam zaledwie jego fragment, a reszta – pod listą towarów. UX to podstawa. 

Treść w opisach produktów

Opis produktu ma zachęcić do kupna, a jednocześnie sprawić, że podstrona z danym towarem znajdzie się na szczycie wyszukiwarki. Nie musisz jednak iść na żadne kompromisy. Wbrew pozorom dziś nie jest to trudne do pogodzenia. 

O czym pamiętać w szczególności?

 • W tytule opisu podaj nazwę danego produktu i jego producenta, a jeżeli to możliwe również jego cechę charakterystyczną (np. kolor czy rozmiar). 
 • Pamiętaj o tym, żeby podać wszystkie niezbędne parametry produktu.
 • Dodaj atrybuty ALT do zdjęć w opisach produktów. 
 • Opis może być długi – podziel go jednak na przejrzyste sekcje. 
 • Używaj języka korzyści – nie tworzysz treści tylko dla SEO. 

Tematy i treści artykułów blogowych

Blogi to świetny sposób na zwiększenie widoczności w wyszukiwarce niezależnie od branży. Dzięki niemu możesz tworzyć różnego rodzaju treści poradnikowe i budować świadomość swojej marki. 

Oczywiście rzadko odwiedzający użytkownicy będą od razu dokonywać zakupu. Będziesz mógł jednak do nich docierać z kolejnymi działaniami marketingowymi. Nie możesz także wykluczyć scenariusza, że dzięki artykułom zapamiętają oni Twoją markę i wrócą po więcej. 

O czym pamiętać, tworząc artykuły blogowe?

 • Zawsze wyczerpuj temat, o którym piszesz.
 • Skupiaj się przede wszystkim na frazach kluczowych z długiego ogona (ang. long tail). Mowa tu np. o zapytaniach w stylu „Jakie płytki do małej łazienki” czy „Pomysł na prezent dla mamy do 100 zł”. To wręcz gotowe tematy artykułów!
 • Dbaj o przejrzystość tekstu. Nie wykluczone, że kogoś zainteresuje treść wyłącznie pod jednym nagłówkiem. 
 • Linkuj do innych artykułów, a także produktów czy usług, o których wspominasz. 
 • Stwórz na blogu podział na kategorie i ułatw użytkownikom odnajdywanie interesujących ich tematów, gdy już trafią na Twoją stronę. 
 • Stwórz profile autorów i podpisuj teksty. Google doceni wiarygodność i eksperckość autorów. To ważne zwłaszcza, jeżeli działasz w branży medycznej, finansowej czy prawnej. 
Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Optymalizacja SEO, czyli kwestie techniczne

Jak wspomnieliśmy, na pozycje strony składa się wiele elementów. Treści i słowa kluczowe są tylko jednym z nich. Równie ważne są aspekty techniczne, a także kwestie związane z nawigacją i User Experience. 

To one ułatwiają robotom i użytkownikom poruszanie się w witrynie i docieranie do interesujących ich treści. To także one ostatecznie w ogromnym stopniu wpływają na ich odczucia, a co za tym idzie – pozycje w wynikach wyszukiwania Google. 

Na jakie aspekty techniczne warto zwrócić szczególną uwagę?

Zaplanuj odpowiednią strukturę witryny i architekturę informacji

Na poprawną architekturę informacji składają się: 

 • struktura podstron w obrębie całego serwisu, która określa zależność pomiędzy poszczególnymi podstronami i ich umiejscowienie w hierarchii witryny,
 • prawidłowe stosowanie nagłówków w obrębie podstron, które pozwalają na porządkowanie i prawidłowe eksponowanie treści,
 • stosowanie odpowiednich słów kluczowych, związanych z daną tematyką. 

Wdrożenie tych elementów sprawi, że użytkownicy z łatwością odnajdą to, czego szukają, i wykonają akcje, których od nich oczekujesz. Podobnie będzie w przypadku robotów Google.

Tworząc poprawną strukturę strony, zwróć uwagę na następujące aspekty:

 • Cel strony. Struktura strony powinna odzwierciedlać tematykę i ofertę danej witryny, a także odpowiadać na potrzeby użytkowników. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy, struktura powinna zawierać kategorie produktów, podkategorie, strony produktów, sekcje poświęcone dostawie, zwrotom, reklamacjom, koszyk itd. 
 • Słowa kluczowe, które pomogą Ci określić, jakie treści są najbardziej istotne i poszukiwane przez użytkowników, a także jak je pogrupować i nazwać. 
 • Hierarchia i nawigacja, które powinny być logiczne, spójne i intuicyjne, a także widoczne i dostępne na każdej podstronie. Do ich tworzenia użyj takich elementów jak menu główne, menu boczne, menu rozwijane, menu okruszkowe czy mapa strony.

Pamiętaj, że jeśli od razu zadbasz o prawidłową architekturę informacji, pozycjonowanie znacznie szybciej przyniesie oczekiwane efekty.

Przygotuj meta tytuły i opisy

Jak już wyżej wspomnieliśmy, meta tagi to fragmenty kodu, które decydują o tym, jak dana strona wyświetla się w wynikach wyszukiwania. 

Ich przemyślane stosowanie skutecznie przyciąga uwagę użytkowników, a większa liczba kliknięć w dane linki może korzystnie wpłynąć na ich pozycje. Pamiętaj więc o ich uzupełnieniu i stwórz atrakcyjne teksty! 

Przygotuj plik sitemap.xml i robots.txt

Sitemap.xml, czyli mapa witryny, to plik w którym znajdują się adresy URL wszystkich podstron w obrębie Twojego serwisu. Ułatwia on robotom wyszukiwarek indeksowanie witryny. 

Z kolei plik robots.txt zawiera instrukcje dla robotów wyszukiwarek dotyczące tego, czy powinny one indeksować dane podstrony. Możesz dzięki temu ograniczyć ich dostęp do wybranych części serwisu. Mowa tu np. o podstronie koszyka, polityce prywatności, stronach logowania itd. Dzięki temu unikniesz marnowania crawl budgetu, czyli czasu, jaki Google spędza na Twojej stronie w celu indeksowania podstron. 

Zaplanuj menu główne i stopkę strony

Zaplanuj menu główne tak, aby było intuicyjne i przejrzyste. Umieść w nim najważniejsze sekcje, takie jak strona główna, produkty/usługi, o nas, blog  czy kontakt. To ułatwi użytkownikom szybkie poruszanie się po stronie, a robotom skanowanie jej treści. 

Oczywiście inaczej będzie wyglądać menu główne w przypadku witryny informacyjnej, a inaczej w przypadku sklepu internetowego czy bloga. Musisz więc uwzględnić specyfikę swojego serwisu.

Stopka to z kolei ważny element linkowania wewnętrznego w obrębie Twojej witryny. Umieść w niej linki do najważniejszych podstron w Twoim serwisie, a także odnośniki do polityki prywatności, regulaminu czy mapy strony. Pamiętaj, żeby znalazły się tam także dane Twojej firmy i informacje kontaktowe. 

Wdróż przyjazne adresy URL

Adresy URL nie mogą być przypadkowym ciągiem znaków. Ich struktura powinna być przemyślana i intuicyjna. Nie jest to jednak skomplikowane zagadnienie – powinny one po prostu odzwierciedlać ścieżkę strony, jaką trzeba pokonać, by dotrzeć do danego miejsca.To ważne zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. 

Jak wygląda przyjazny adres URL? Na przykład tak:

 • twojadres.pl/podstrona/produkt/
 • twojadres.pl/blog/jak-pozycjonowac-strone

Prawidłowa konstrukcja adresu URL pozwala użytkownikom:

 • dowiedzieć się, czego dotyczy dany wynik wyszukiwania i jakiej mogą oczekiwać zawartości,
 • zorientować się w strukturze strony,
 • chętniej udostępnić dany link,
 • zapamiętać konkretny adres.

Co ważne, zdecydowana większość systemów CMS (do zarządzania treścią na stronie) tworzy przyjazne adresy URL automatycznie. 

Przekierowania 301

Nie wszystkie podstrony będą trwać w Twoim serwisie wiecznie. Czy jest to kłopot dla SEO? Nie, jeżeli wiesz, jak sobie z tym poradzić.

Rozwiązanie to przekierowania 301. Należy je stosować, gdy strona została przeniesiona na stałe pod inny adres. Pozwalają one zachować jej moc i pozycje w wynikach wyszukiwania, a także zapobiegają błędom 404 i duplikacji treści.

Umieszcza się je w pliku .htaccess. By to zrobić, wpisz komendę:

Redirect 301 /stary-adres /nowy-adres

W niektórych przypadkach jest to również możliwe z poziomu systemu CMS. 

Linkowanie wewnętrzne

Linki wewnętrzne pełnią kilka funkcji:

 • pomagają użytkownikom poruszać się po serwisie,
 • ułatwiają dotarcie do poszukiwanej informacji,
 • pomagają robotom wyszukiwarek powiązać ze sobą linkowane zawartości,
 • zwiększają stopień zaangażowania użytkowników,
 • wydłużają czas spędzany na stronie WWW,
 • wskazują na najważniejsze treści,
 • przekazują moc SEO podstronom, do których linkują, co może przyczynić się do wzrostu ich pozycji.

To wszystko sprawia, że są one bardzo istotne w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach. O czym pamiętać, tworząc takie linki?

 • Linkuj tylko strony powiązane ze sobą tematycznie. Nie umieszczaj linków na siłę.
 • Dbaj o anchory linków, czyli klikalne słowa widoczne dla użytkowników. Powinny jasno informować, co znajduje się pod danym odnośnikiem.
 • Najważniejsze linki umieszczaj w górnych częściach podstron. Google skanuje strony od góry do dołu. 
 • Nie przesadzaj z liczbą linków.

Core Web Vitals – wydajność strony

Wydajność strony ma znaczenie dla jej pozycji w wyszukiwarce. Core Web Vitals to zbiór wskaźników opracowanych przez Google, które mierzą jakość doświadczenia użytkownika danej witryny. Tworzą je trzy elementy LCP, FID i CLS.

 • LCP (Largest Contentful Paint) to czas, który musi upłynąć do momentu, gdy największy element treści na stronie staje się widoczny dla użytkownika. Im krótszy mniejszy LCP, tym lepiej – oznacza to, że strona szybko się ładuje i jest gotowa do interakcji.
 • FID (First Input Delay) to czas, jaki upływa od pierwszej akcji użytkownika na stronie (np. kliknięcia) do momentu, w którym przeglądarka na nią reaguje. Im krótszy czas FID, tym lepiej, ponieważ wskazuje to, że witryna jest responsywna i nie zawiesza się podczas działań użytkownika.
 • CLS (Cumulative Layout Shift) to miara, która pokazuje, jak bardzo zmienia się układ strony podczas jej ładowania i interakcji. Im niższa wartość CLS, tym lepiej. Oznacza to, że witryna jest stabilna i nie zaskakuje użytkownika nieoczekiwanymi zmianami położenia elementów.

Co możesz zrobić, by zoptymalizować powyższe wskaźniki? Po pierwsze musisz pamiętać, że ich niezadowalające wartości mogą wynikać z kilku powodów:

 • technologii, w jakiej została wykonana witryna,
 • serwera, 
 • wielkości załączników,
 • liczby zainstalowanych wtyczek (strony na WordPress czy Joomla),
 • obrazków, które ważą zbyt dużo,
 • braku wdrożenia reguł kompresujących.

Jeżeli obserwujesz problemy z wydajnością, przeanalizuj więc wyżej wymienione aspekty. Przede wszystkim staraj się zmniejszać rozmiar i kompresować grafiki, zanim opublikujesz je na swojej stronie WWW. Dodaj też odpowiednie reguły do pliku .htaccess (domyślny dla serwerów Apache), które spowodują kompresję kodu i zapisywanie elementów statycznych w pamięci podręcznej przeglądarki.

Szybkość swojej strony możesz sprawdzić w kilku narzędziach – np. Page Speed Insights oraz GT Metrix.

Mobile Friendly – strona dostosowana do urządzeń mobilnych

Google rozpoczyna skanowanie witryny od jej wersji mobilnej. Jeżeli takiej nie posiadasz, nie możesz liczyć na wysokie pozycje w wyszukiwarce. 

Na szczęście zdecydowana większość stron, oparta o popularne systemy CMS, jest dziś domyślnie responsywna. Jeżeli Twój serwis ma problem z wyświetlaniem się na różnych rodzajach urządzeń, rekomendujemy kontakt z programistą. 

Dane strukturalne

Dane strukturalne to sposób kodowania informacji na stronie, który pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć jej treść i prezentować wzbogacone wyniki wyszukiwania. To dzięki nim w wyszukiwarkach przy niektórych wynikach wyświetlają się takie elementy jak oceny, gwiazdki, ceny czy nawet stany magazynowe produktów. 

Są one ważne z punktu widzenia pozycjonowania stron i sklepów, ponieważ mogą zwiększyć liczbę kliknięć dla danych wyników, a co za tym idzie – zwiększyć ruch w witrynie. Istnieje kilka sposobów na to, by je wdrożyć, a najpopularniejsze to użycie odpowiednich tagów w kodzie strony (HTML) przy wykorzystaniu s

Analityka od Google

Czy pozycjonowanie działa? Jakie strony generują najwięcej ruchu z wyszukiwarki? Jak przekłada się to na konwersje? Co może być przyczyną spadków?

Nieodłączną częścią pozycjonowania jest analizowanie jego wyników. Niezwykle pomocne w tym zakresie okazują się bezpłatne narzędzia od Google. To dzięki nim znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania – i wiele więcej. 

Z których z nich przede wszystkim warto korzystać?

Google Search Console

Google Search Console to narzędzie, które pozwala Ci sprawować pieczę nad technicznymi aspektami SEO. Dzięki niemu dowiesz się między innymi, czy Google może znaleźć i zindeksować Twoją witrynę. GSC poinformuje Cię o ewentualnych problemach z indeksowaniem czy bezpieczeństwem. 

Program dostarcza szereg informacji na temat tego, jak Google widzi Twoją witrynę, prezentując statystyki dotyczące indeksowania, błędów, analizy wydajności oraz zapytań, które prowadzą do wyświetlenia strony w wynikach wyszukiwania. Sprawdzisz tam również widoczność swojej witryny. 

Google Analytics

GA umożliwia Ci śledzenie i bardzo dokładne analizowanie ruchu na Twojej stronie. Jest to zdecydowanie najlepsze narzędzie, z jakiego możesz w tym celu korzystać. 

Oferuje ono obszerną analizę danych dotyczących użytkowników, ich zachowań na stronie, źródeł ruchu, konwersji, ścieżek i wielu innych metryk. Pozwala to na lepsze zrozumienie skuteczności kampanii marketingowych i działań z zakresu SEO, weryfikację popularności treści oraz identyfikację obszarów do optymalizacji. 

Looker Studio

Looker Studio to również narzędzie od Google. Służy do wizualizacji danych. Oferuje zaawansowane funkcje raportowania, eksploracji danych i tworzenia interaktywnych paneli biznesowych. 

Możesz do niego podłączyć różne źródła danych (w tym oczywiście Google Analytics i Google Search Console). Dzięki niemu możesz szybko uzyskiwać wgląd w kluczowe wskaźniki, podejmować trafne decyzje oparte na liczbach i skutecznie analizować trendy biznesowe. 

Prawdopodobnie będziesz z niego korzystać, jeżeli nawiążesz współprace z agencją SEO. To tam najczęściej prezentowane są wyniki pozycjonowania i innych działań marketingowych. 

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Gdy znajdujesz ciekawy artykuł w sieci, wysyłasz go swoim znajomym. Podobnie robisz z memem, który wyjątkowo Cię rozbawił. Wniosek? Internauci udostępniają wartościowe dla nich treści. 

Właśnie dlatego liczba linków prowadzących do danej strony jest czynnikiem rankingowym. Skoro znajdują się o niej wzmianki w sieci, należy wyświetlać ją wysoko w wynikach wyszukiwania. Właśnie z takiego założenia wychodzi Google. 

Warto jednak wiedzieć, że roboty cenią dziś przede wszystkim naturalne linki pochodzące z wartościowych i zróżnicowanych źródeł. Masowe pozyskiwanie odnośników z miejsc o wątpliwej reputacji może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. 

Terminem link building to określenie działań związanych z pozyskiwaniem linków. O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście linkowania? I w jakich miejscach umieszczać linki do swojego serwisu?

Linki dofollow i nofollow – jaka jest różnica?

Dofollow i nofollow to atrybuty linków, które przekazują informacje botom wyszukiwarek na temat tego, czy mają za nimi podążać.

 • Linki z atrybutem dofollow przekazują moc SEO stronie, do której linkują. Oznacza to, że wyszukiwarki biorą pod uwagę te linki podczas indeksowania witryn i określania ich pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Z kolei linki nofollow nie są brane pod uwagę w procesie ustalania rankingu stron. Dla użytkowników pełnią taką samą rolę, jak dofollow, ale nie przekazują mocy SEO. 

Jeżeli więc chcesz pozyskać linki do strony, zwróć uwagę na to, by miały one atrybut dofollow. W innym wypadku nie będą mieć żadnego wpływu na jej pozycje. 

NAP-y dla biznesów lokalnych

Pozyskiwanie linków poprzez NAP-y (Name, Address, Phone Number) dla biznesów lokalnych jest kluczowym elementem strategii SEO. W praktyce oznacza to umieszczanie informacji o firmie w różnych katalogach biznesowych, platformach z opiniami czy innych miejscach, w których potencjalni klienci mogą szukać usług w danym regionie.

Warto wiedzieć, Google i inne wyszukiwarki biorą pod uwagę spójność informacji o firmie na różnych platformach. Umieszczanie swoich wizytówek w NAP-ach, może więc pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie lokalne.

Artykuły sponsorowane

Artykuły sponsorowane mogą być skutecznym narzędziem do pozyskiwania linków, zwłaszcza jeśli są publikowane na renomowanych portalach związanych z branżą. Pozwalają one także budować świadomość marki. 

Zwróć jednak uwagę na to, by wybierać wyłącznie serwisy cieszące się wysoką renomą. Wplataj również linki w sposób naturalny – dostarczając przy tym użytkownikom ciekawych i użytecznych treści. 

Zaplecza SEO

Chcesz zbudować wartościowy portal, związany tematycznie z Twoją branżą i publikować na nim od czasu do czasu link do Twojej podstawowej strony? Śmiało! Może to korzystnie wpłynąć na jej pozycje. 

Jednak tworzenie wielu niskiej jakości serwisów zapleczowych, których jedynym celem jest linkowanie, nie jest już najlepszym pomysłem. Taka praktyka może skutkować nawet nałożeniem kar na Twoją witrynę. 

Prywatne blogi

Prywatne blogi, zwłaszcza te eksperckie, skupione wokół konkretnego tematu, mogą być świetnym miejscem do linkowania swojego serwisu. 

Unikaj jednak masowego pozyskiwania linków z nisko jakościowych blogów. Może to być uznane za praktykę black hat SEO przez roboty wyszukiwarek, co będzie mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony.

Fora internetowe

Linkowanie z forów może być skuteczne. Jest tak tylko wtedy, jeśli uczestniczysz w dyskusjach w sposób wartościowy i udostępniasz treści zgodne z tematem, którego dotyczy dyskusja. 

Musisz bowiem wiedzieć, że masowe umieszczanie linków na forach może zostać uznane za spam i skutkować utratą zaufania ze strony użytkowników oraz karami od wyszukiwarek.

Katalogi stron

Katalogi stron były kiedyś popularnym miejscem do pozyskiwania linków. Mogą one wciąż przyczynić się do zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania, ale tylko jeżeli wybierasz naprawdę wartościowe agregatory – np. takie powiązane z Twoją branżą. Wiele z nich straciło bowiem na wartości. 

Monitorowanie efektów i poprawianie optymalizacji strony internetowej

Ogromną zaletą pozycjonowania jest to, że możesz sprawdzić efekty zdecydowanej większości Twoich działań. Użyj w tym celu narzędzi – jak wspomniany już Google Analytics i Google Search Console, ale też takich, które pozwolą dokładnie analizować widoczność i linki – jak Ahrefs czy Senuto. 

Na podstawie analiz możesz zidentyfikować obszary do optymalizacji, które następnie udoskonalisz. Postaraj się także zwrócić uwagę na działania, które nie przynoszą korzystnych rezultatów – i po prostu z nich zrezygnuj, zastępując nowymi. 

Trudno Ci będzie również uniknąć wahań pozycji w przypadku aktualizacji algorytmów Google. Przygotuj się na to – i dokładnie analizuj ewentualne spadki i wzrosty, które następują na ich skutek. Pozwoli Ci to dostosować swoją witrynę do zaktualizowanych wymagań wyszukiwarki. 

Jak sprawdzać pozycję strony w Google?

Możesz sprawdzić pozycję w wynikach wyszukiwania w Google na kilka sposobów:

 • Ręcznie. Po prostu wpisz interesującą Cię frazę w Google i sprawdź, na którym miejscu wyświetla się Twoja strona.  Aby uzyskać maksymalnie wiarygodne wyniki, wyloguj się ze wszystkich aplikacji Google, wyczyść historię przeglądania i skorzystaj z trybu incognito. Nie jest to jednak najwygodniejsza i najszybsza metoda.
 • Wykorzystaj Google Search Console. W tym celu przejdź do raportu dotyczącego wydajności. Zobaczysz tam średnią pozycję, liczbę kliknięć, liczbę wyświetleń i współczynnik CTR dla każdej frazy, na którą strona się pojawia.
 • Użyj bezpłatnych narzędzi do śledzenia pozycji. To aplikacje dostępne online, które pozwalają na sprawdzenie pozycji strony dla wybranych fraz. Niektóre z nich to np. WhatsMySerp, SerpRobot, SerpChecker czy SerpSurfer. Musisz jednak liczyć się z tym, że niektóre narzędzia wymagają rejestracji, mają ograniczoną liczbę zapytań, nie aktualizują danych często i nie oferują historii pozycji ani dodatkowych funkcji analitycznych.
 • … lub postaw na płatne. Niektóre z nich to np. SeoStation, SemStorm, WebPozycja, Stat4Seo, Senuto czy SerpMonster. Zaletami płatnych narzędzi są np. automatyczne aktualizacje danych, przechowywanie historii pozycji, porównywanie z konkurencją, filtrowanie wyników według lokalizacji, urządzenia, języka czy kraju, generowanie raportów i wykresów, a także integracja z innymi narzędziami SEO.
Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Metody i strategie pozycjonowania stron w Google

Pozycjonowanie stron w Internecie nie jedno ma imię. Możemy wyróżnić co najmniej kilka charakterystycznych gałęzi SEO, które wymagają szczególnego podejścia. 

To na przykład:

 • pozycjonowanie na frazy typu long tail,
 • pozycjonowanie stron lokalnych,
 • pozycjonowanie zagraniczne,
 • pozycjonowanie sklepów internetowych.

Oczywiście dla każdej z nich wszystkie z elementów opisanych w tym artykule (jak słowa kluczowe, linki czy aspekty techniczne) pozostają bardzo ważne – dokładnie tak, jak w SEO ogólnym. Dochodzą jednak pewne dodatkowe elementy, które należy uwzględnić w swojej strategii. 

Przyjrzyjmy się najczęstszym rodzajom pozycjonowania:

Pozycjonowanie szerokie – long tail

Możesz wpisać w wyszukiwarkę frazę: „meble”. Możesz też „Drewniane krzesła do jadalni do 500 zł”. Która fraza przyciąga bardziej zdecydowanych klientów?

Odpowiedź jest oczywista – ta druga. To przykład frazy z długiego ogona, czyli long tail. Tego typu zapytania są dłuższe, ale charakteryzują się jednocześnie  mniejszą popularnością, a co za tym idzie – konkurencją w porównaniu do bardziej ogólnych fraz. Co więcej, znacznie lepiej odzwierciedlają intencje użytkowników. Właśnie dlatego warto się na nie pozycjonować!

Przeprowadź zatem analizę takich fraz i do dzieła! Wiele z nich to gotowe tematy artykułów blogowych. Pomogą Ci one także stworzyć obszerną strukturę kategorii (i podkategorii), jeżeli prowadzisz sklep internetowy. 

Pozycjonowanie lokalne i Google Moja Firma (Profil Firmy w Google)

Czy wiesz, że zdecydowana większość wyszukań w Google dotyczy zapytań lokalnych? Dlatego prowadząc biznes zorientowany na klientów z Twojej miejscowości lub regionu nie możesz zapomnieć o promocji firmy w Google.

Głównym założeniem lokalnego SEO jest skupienie się na użytkownikach, którzy szukają produktów, sklepów lub usług w swojej najbliższej lokalizacji. W przypadku większych miejscowości obszar poszukiwań może być jeszcze węższy i dotyczyć tylko wybranej dzielnicy. 

Chodzi tu o zapytania w stylu:

 • sklep spożywczy/fryzjer/dentysta (Google pokaże użytkownikom sklepy znajdujące się w pobliżu jego aktualnej lokalizacji),
 • restauracja Warszawa, 
 • wymiana opon Kraków Bronowice. 

Optymalizacja powinna skupiać się w takim przypadku  na poprawie lub wdrożeniu rozwiązań pozwalających powiązać treści Twojej witryny z lokalizacją użytkownika. Warto pamiętać także o promocji Twoje działalności w lokalnych serwisach internetowych.

Dzięki tym działaniom Twoja witryna będzie częściej wyświetlać się w lokalnych wynikach wyszukiwania, także na zapytania bez miejscowości np. „mechanik samochodowy” czy „restauracja włoska” lub „catering firmowy”.

Jak pozycjonować wizytówkę w Google Maps?

Pozycjonowanie lokalne nie dotyczy wyłącznie standardowych wyników wyszukiwania. Ogromnie ważna jest także wizytówka, która może wyświetlać się w wyszukiwarce w przypadku zapytań związanych z lokalizacją. To dzięki niej Twoja firma będzie również widoczna w mapach Google. 

Zacznijmy od początku. Aby dodać swoją firmę do Google Maps, musisz najpierw utworzyć i zweryfikować wizytówkę w Google Moja Firma.  Możesz to zrobić za pomocą poczty, telefonu, e-maila lub aplikacji. 

Jeżeli zależy Ci na jej jak największej widoczności w wyszukiwarce, musisz zadbać o to, aby dane w wizytówce były dokładne i aktualne. Niektóre z ważnych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:

 • Nazwa firmy, która powinna być zgodna z nazwą, której używasz na innych platformach. Nie dodawaj do nazwy przesadnej liczby słów kluczowych (możesz użyć maksymalnie jednego np. „Ania – fryzjer damski”), znaków specjalnych czy informacji dodatkowych – może to zostać uznane za nadużycie i obniżyć ranking wizytówki.
 • Adres. Nie podawaj adresów fałszywych czy wirtualnych. 
 • Kategoria firmy, która najlepiej opisuje Twój biznes. Możesz wybrać jedną kategorię główną i kilka kategorii dodatkowych, jeśli są one istotne i związane z Twoją firmą.
 • Opis firmy, który powinien być krótki, zwięzły i zachęcający do skorzystania z Twoich usług. Powinien zawierać informacje o tym, czym się zajmujesz, co oferujesz i co Cię wyróżnia na tle konkurencji. Używaj w nim słów kluczowych powiązanych z Twoją działalnością – rób to jednak w sposób naturalny i wartościowy dla odbiorców.
 • Zdjęcia i filmy, które zwiększą atrakcyjność wizytówki i przyciągną użytkowników. Powinny być przede wszystkim aktualne i wysokiej jakości. Mogą pokazywać Twoją firmę, produkty, usługi, pracowników, klientów czy wybrane realizacje. Nie używaj zdjęć stockowych lub niepowiązanych z Twoją działalnością. 

Na pozycjonowanie w Google Maps wpływają także opinie na temat Twojej działalności. Dbaj więc o ich pozyskiwanie i zawsze na nie odpowiadaj – również na te negatywne!

Pozycjonowanie sklepów internetowych

W branży e-commerce skuteczne pozycjonowanie sklepów to jeden z podstawowych sposobów na pozyskiwanie klientów. Tu również ogromnie ważne są kwestie związane z UX i wydajnością witryny, treści, słowa kluczowe i linki. 

Czym zatem różni się pozycjonowanie sklepów od SEO w przypadku standardowych serwisów? Dochodzi po prostu kilka dodatkowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jak:

 • Znacznie większa liczba podstron, co wydłuża czas analiz i optymalizacji strony pod SEO.
 • Konieczność zorganizowania produktów w kategorie i podkategorie, a także zastosowania filtrów. Wymaga to w konsekwencji zarządzania złożoną bazą adresów URL i ich strukturą. 
 • Tworzenie atrakcyjnych i unikalnych opisów produktów i kategorii. 
 • Sezonowość i promocje, do których należy dostosowywać treści, uwzględniając odpowiedni czas ich publikacji. 
 • Optymalizacja stron pod kątem jak najłatwiejszego dokonywania transakcji.
 • Pozyskiwanie opinii. 

Na co trzeba zwrócić uwagę (oprócz wymienionych wyżej kwestii), pozycjonując sklep na konkretnych platformach e-commerce?

Pozycjonowanie Magento

Magento to oprogramowanie e-sklepu z otwartym kodem źródłowym, czyli Open Source. Oznacza to, że nie otrzymujesz wszystkich potrzebnych do pozycjonowania funkcji od razu – część z nich musisz wyszukać i zainstalować. Możesz też stworzyć je od zera, co daje duże możliwości. 

Magento oferuje więc elastyczność, skalowalność i zaawansowane funkcje, co sprawia, że strategia SEO musi uwzględniać kompleksowość tego oprogramowania. Warto korzystać z modułów Magento SEO, takich jak Magento SEO Suite i zarządzać treściami i meta tagami przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi.

Pozycjonowanie PrestaShop

PrestaShop to kolejna platforma typu Open Source. Warto więc zainwestować w moduły, które ułatwią pozycjonowanie. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak np. PrestaShop SEO Expert czy Pretty URLs, które ułatwiają zarządzanie poszczególnymi ważnymi aspektami dla optymalizacji. Dobrym pomysłem będzie też zintegrowanie platformy z narzędziami analitycznymi – jak Google Analytics czy Google Search Console.

Pozycjonowanie Sky-Shop

Sky-Shop to z kolei oprogramowanie SaaS (Software as a Service). Oznacza to między innymi, że nie musisz instalować żadnych dodatkowych modułów – wszystkie funkcje dostępne są od razu z poziomu panelu administracyjnego, a Ty otrzymujesz do nich dostęp w zamian za opłacanie miesięcznego abonamentu.  Daje to mniejszą elastyczność, ale pozwala za to w banalny sposób zarządzać sklepem i SEO. 

Bez problemu edytujesz meta tagi, uzupełnisz opisy produktów czy kategorii, a także stworzysz przyjazne adresy URL. Możesz także korzystać z gotowych integracji z narzędziami Google – jak Google Analytics. Możliwości personalizacji poszczególnych elementów są jednak mniejsze niż w przypadku oprogramowań typu Open Source.

Pozycjonowanie WordPress/WooCommerce

WooCommerce to wtyczka do popularnego systemu CMS – WordPress, która dodaje funkcjonalność sklepu internetowego. Jest to oprogramowanie typu Open Source, co daje Ci duże pole do manewru i pozwala na instalowanie wtyczek, ułatwiających proces SEO. Popularne rozwiązania to chociażby Yoast SEO czy  All in One SEO.

Jest to jedno z najpopularniejszych oprogramowań e-commerce na świecie, co dowodzi, że skuteczne pozycjonowanie jest na nim jak najbardziej możliwe. 

Pozycjonowanie Sote

To kolejne rozwiązanie typu SaaS. W swojej strategii musisz więc uwzględnić możliwości, ale też ograniczenia danego systemu. Dla małych i średnich sklepów nie będą one jednak problemem. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniej optymalizacji treści i stworzenia atrakcyjnego dla odbiorców sklepu. 

Pozycjonowanie Shoper

Shoper to najpopularniejsza polska platforma dla sklepów internetowych. Jest to oprogramowanie działające w modelu SaaS. Jest dostosowane do aktualnych wymagań SEO i zintegrowane z kluczowymi narzędziami Google.

Z poziomu panelu administracyjnego Shoper w łatwy sposób możesz zarządzać wszystkimi treściami i podstawowymi aspektami technicznymi. Oprogramowanie ułatwia Ci stworzenie intuicyjnej struktury e-sklepu i przyjaznych adresów URL. 

Pozycjonowanie IdoSell

To kolejna polska platforma działająca w modelu SaaS. Podobnie jak w przypadku innych tego typu oprogramowań daje dostęp do wielu integracji i funkcji SEO, z których warto korzystać. Możesz z łatwością edytować meta tagi, uzupełniać treści czy prowadzić bloga. Bez problemu opracujesz także mapę strony czy dodasz do niej dane strukturalne. 

Pozycjonowanie GOshop

GOshop to kolejna polska platforma e-commerce. Jej twórcy dostarczają Ci gotowy sklep na podstawie Twoich preferencji. Oprogramowanie oferuje nowoczesne i responsywne szablony sklepów, a także wiele integracji i funkcji ułatwiających pozycjonowanie sklepu. 

Najczęstsze błędy jakie możesz popełnić podczas procesu pozycjonowania stron

Każdemu mogą się zdarzać błędy – zwłaszcza, jeśli chcesz zajmować się SEO samodzielnie i nie masz doświadczenia. Lepiej jednak ich nie popełniać. A masz ku temu okazje, skoro możesz uczyć się na błędach, które zdążyli popełnić już inni. 

Na co szczególnie warto uważać?

Źle zaplanowana struktura strony

Użytkownicy (i roboty) muszą maksymalnie łatwo i szybko odnaleźć interesujące ich treści. Inaczej opuszczą Twoją stronę.

Czym charakteryzuje się źle zaprojektowana struktura?

 • Nazwy podstron nie zawierają słów kluczowych.
 • W serwisie funkcjonuje zbyt dużo lub zbyt mało kategorii i podkategorii. 
 • Strona główna nie prezentuje najważniejszych informacji o danej witrynie.
 • Brakuje linków wewnętrznych.
 • Występuje duplikacja treści. 
 • Pojawiają się błędy dotyczące filtrowania w sklepie internetowym. 
 • Nie ma mapy strony.

Analiza słów kluczowych i intencja

Analiza słów kluczowych ma umożliwić znalezienie fraz o największym potencjale dla Twojej marki. Koniecznie przeanalizuj jednak także intencje, która przyświeca wpisującym je użytkownikom. 

Ktoś, kto wpisuje w Google hasło: „Jak pozycjonować swoją stronę internetową”, nie chce zobaczyć podstrony ofertowej czy cennika. Zależy mu na tym, by zdobyć konkretną wiedzę i prawdopodobnie przeczytać artykuł czy obejrzeć stosowne wideo z instrukcją.

Pamiętaj o takich niuansach, tworząc treści i strukturę swojej witryny. 

Błędy techniczne

Kwestie techniczne mogą znacząco utrudnić proces pozycjonowania stron internetowych w Google. Pewne błędy dotyczące tych aspektów mogą nawet całkowicie go uniemożliwić – jak np. omyłkowe dodatnie tagu noindex, który uniemożliwi wyświetlanie strony w wyszukiwarce.

Jakich innych pomyłek należy unikać?

 • źle wykonane przekierowania lub ich brak w przypadku usuniętych podstron,
 • niedostosowanie witryny do urządzeń mobilnych, 
 • zbyt wolne ładowanie się strony, 
 • błędy 404, 
 • niepoprawna logika adresów kanonicznych,
 • brak atrybutów ALT w grafikach.

Źle zoptymalizowana treść

Treści są jednym z najważniejszych aspektów pozycjonowania. To dzięki nim na Twojej stronie znajdują się słowa kluczowe, które Google wiąże z zapytaniami wpisywanymi przez użytkowników do wyszukiwarki. 

Jakie błędy są szczególnie kosztowne?

 • Tworzenie treści nieatrakcyjnych dla użytkownika, które są przesycone frazami kluczowymi.
 • Publikowanie tzw. bloków tekstu – bez podziału na akapity, co uniemożliwia szybkie odnajdywanie informacji. 
 • Duplikacja treści.
 • Pisanie zbyt krótkich tekstów, które nie dostarczają pełnych informacji na dany temat.

Co jeszcze wpływa na pozycjonowanie?

Nie wiemy, ile dokładnie czynników wpływa na pozycje stron i sklepów internetowych w Google. W branży SEO mówi się o przynajmniej 200. Może być ich jednak nawet kilka tysięcy. 

W tym artykule na pewno nie wymienimy więc ich wszystkich. Możesz mieć jednak pewność, że wpływ na SEO mają także:

Zmiany struktury witryny

Wiesz już, jak ważna jest prawidłowa struktura witryny. Jak widzisz, to dość często przewijający się temat – nie bez powodu. 

 Zmiany w strukturze witryny mogą wpłynąć na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Przy ich wprowadzaniu warto więc uwzględnić kilka kluczowych kwestii, aby zminimalizować negatywne skutki takich działań:

 • Wykonuj przekierowania 301 w przypadku usuniętych podstron.
 • Zawsze aktualizuj mapę witryny.
 • Testuj, zanim zdecydujesz się na ostateczne zmiany.
 • Aktualizuj linki wewnętrzne.
 • Monitoruj efekty zmian i w razie konieczności wprowadzaj ulepszenia.  

Aktualizacje algorytmów

Załóżmy, że zależy Ci na wypozycjonowaniu Twojej strony na frazę „fryzjer Kraków”. Jeszcze kilkanaście lat temu mogłoby wystarczyć, że umieściłbyś na swojej witrynie kilka razy to hasło – bez ładu i składu, nierodzielone nawet za pomocą przecinków. Dziś jednak nie ma na to szans.

Google stale doskonali swój algorytm, by dostarczać użytkownikom jak najbardziej trafne i wartościowe wyniki wyszukiwania. Większe aktualizacje są przeprowadzane nawet kilka razy w ciągu roku. 

Zdecydowana większość stron obserwuje wtedy wahania pozycji. Nie masz na to jednak wpływu – jedyne wyjście do regularne dostosowywanie swojej witryny do zmian. 

Działania konkurencji

Codzienność w SEO wygląda następująco:

 1. Wprowadzasz zmiany na swojej stronie.
 2. Dzięki nim zdobywasz wysokie pozycje i wyprzedzasz konkurencję.
 3. Konkurencja analizuje Twoją witrynę, po czym wprowadza udoskonalenia na swojej stronie, by dany aspekt funkcjonował jeszcze lepiej.
 4. Konkurencja Cię wyprzedza.

To całkowicie naturalne. Co możesz z tym zrobić? Bądź jak Twoja konkurencja. Ciągle analizuj zmiany zmiany wprowadzane przez konkurencyjne serwisy (oczywiście te, które przynoszą korzystne efekty) i wdrażaj udoskonalenia. 

Brak działań SEO

Wszystkie powyższe aspekty tworzą bardzo dynamiczną sytuację w wyszukiwarkach. To sprawia, że jeżeli na jakiś czas odkładasz pozycjonowanie, możesz stracić uzyskane do tej pory efekty. Nie należy więc rezygnować z SEO!

Miej jednak na uwadze, że na pewnym etapie działania z zakresu pozycjonowania mogą się ograniczać do analizy wyników i reagowania na ewentualne zmiany.

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Narzędzia do pozycjonowania, które warto znać

Czym jest pozycjonowanie stron bez specjalistycznych narzędzi? Nie wiemy i nawet nie chcemy wiedzieć. Skuteczne działania są bez nich po prostu niemożliwe. To dzięki profesjonalnym programom znajdziesz odpowiednie słowa kluczowe, wykryjesz błędy, a także przeanalizujesz konkurencję i osiągane wyniki. 

Z których z nich warto skorzystać?

Google Keyword Planer

Google Keyword Planer, czyli Planer Słów Kluczowych to narzędzie dostępne z poziomu Google Ads, które jest nieocenioną pomocą również w pozycjonowaniu. Służy oczywiście do wyszukiwania i analizy zapytań wpisywanych do wyszukiwarki. I podaje dane pochodzące z samego źródła!

Dane udostępnione przez Google dostarczą Ci informacji o popularności słowa kluczowego, ale także dadzą podpowiedź dotyczącą innych fraz, powiązanych z tym wybranym przez Ciebie. Nowe słowa możesz znaleźć również wpisując adres konkretnej  podstrony lub witryny konkurencji.

keywordtool.io

Kolejnym narzędziem, o którym warto wspomnieć, jest keywordtool.io (dostępne w wersji darmowej i płatnej). Twórca narzędzia korzysta z danych pochodzących z kilku wyszukiwarek; Google, Bing, Amazon i innych. Narzędzie pobiera sugestie fraz, które np. w Google wyświetlane są pod listami wyszukiwań. Dane te następnie prezentowane są w interfejsie narzędzia.

Ubersuggest

Trzecie narzędzie, które może Ci pomóc w analizie słów kluczowych, to Ubersuggest (dostępne w wersji darmowej i płatnej). Z narzędzia dowiesz się o popularności danego słowa kluczowego, a częstotliwości jego wyszukiwania przez użytkowników. Poznasz koszt kliknięć w kampanii płatnej, konkurencyjność frazy, a także podpowiedzi innych słów. Narzędzie korzysta z danych Planera oraz sugestii Google.

Ahrefs

Ahrefs to zaawansowane narzędzie SEO, które oferuje kompleksową analizę witryny pod kątem linków przychodzących, słów kluczowych, konkurencji oraz ogólnej wydajności w wyszukiwarkach. Umożliwia śledzenie zmian w rankingu oraz dostarcza istotnych danych do optymalizacji treści i strategii linkowania.

Senuto

Senuto to polskie narzędzie, które służy do analizowania widoczności w wyszukiwarce. Pozwala monitorować pozycje słów kluczowych, analizować konkurencję oraz śledzić trendy w branży. Jest wszechstronnym wsparciem dla specjalistów SEO w procesie optymalizacji.

Google Search Console

GSC służy do monitorowania widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Zapewnia także informacje na temat indeksowania, błędów na stronie, danych strukturalnych i innych aspektów istotnych dla optymalizacji.

Screaming Frog

Screaming Frog to narzędzie do analizy struktury strony. Przeszukuje witrynę, identyfikując różne elementy, takie jak linki, obrazy, meta tagi czy nagłówki. Pomaga w identyfikowaniu problemów związanych z indeksowaniem i optymalizacją.

Semrush

Semrush to kolejne obok Ahrefsa kompleksowe narzędzie SEO do analizy słów kluczowych, linków i ogólnej widoczności w wyszukiwarkach. Dostarcza danych zarówno na temat własnej witryny, jak i konkurencyjnych stron. Pomaga w budowaniu strategii SEO, SEM i content marketingu.

Contadu

Contadu pozwala Ci tworzyć lepiej zoptymalizowane pod SEO treści. Wykorzystuje do tego celu sztuczną inteligencję. Daje też dostęp do integracji z wieloma innymi narzędziami do marketingu internetowego, dzięki czemu pozwala tworzyć skuteczne strategie content marketingowe.

Ile trwa pozycjonowanie strony www i kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Pozycjonowanie to tak naprawdę proces, który powinien trwać tak długo, jak istnieje dana strona. Po pierwsze ze względu na to, że w wyszukiwarce cały czas za chodzą zmiany – zarówno przez aktualizacje algorytmów, jak i działania podejmowane przez Twoich konkurentów. 

Nie bez znaczenia jest także rozwój Twojej firmy czy strony. Jeżeli wiąże się on z dodawaniem nowych treści – należy pamiętać o ich optymalizacji pod kątem SEO.

A co jeśli, dopiero planujesz rozpocząć pozycjonowanie? Musisz w takim w takim razie uzbroić się cierpliwość. Efekty SEO nie pojawią się wraz z wdrożeniem pierwszych zmian na stronie. Trzeba na nie poczekać – w przypadku nowych stron rezultaty mogą być widoczne po upływie kilku miesięcy. 

Cierpliwość jednak popłaca. Pod warunkiem odpowiedniej optymalizacji raz wypracowane efekty mogą się utrzymywać nawet długie lata. 

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Kiedy warto zdecydować się na pozycjonowanie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Zdecyduj się na pozycjonowanie, jeżeli chcesz pozyskiwać klientów z Internetu bądź z innych powodów zależy Ci na tym, by Twoja witryna wyświetlała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce.

O budowaniu widoczności w Google należy myśleć tak naprawdę jeszcze nawet przed uruchomieniem serwisu. Pozwoli to przygotować ją w zgodzie z wymaganiami wyszukiwarek i uniknąć przeróżnych przeróbek w przyszłości. 

Nie pozycjonujesz jeszcze swojej strony? Pora zacząć! Każdy moment jest dobry, by zacząć rozwijać swój biznes i zdobywać nowych klientów. Im szybciej zaczniesz to robić, tym lepiej – w końcu Twoja konkurencja nie śpi. 

Pamiętaj tylko, by przed rozpoczęciem działań przeprowadzić kompleksowy audyt SEO. Pozwoli to określić słabe i mocne strony witryny, a także znaleźć ewentualne błędy i elementy do poprawy. 

Skuteczne pozycjonowanie w Google – jakie korzyści daje?

Google jest niekwestionowanym liderem na rynku wyszukiwarek. Miliony internautów każdego dnia wpisuje wiele zapytań, by zdobyć wiedzę, znaleźć rozrywkę i inspiracje, skorzystać z usług czy kupić konkretne produkty. A Ty możesz im się pokazać. 

Dlatego też pozycjonowanie jest jedną z najskuteczniejszych form marketingu online. Użytkownicy sami trafiają na Twoje usługi, szukając stron o określonej tematyce. Jednak, aby tak się stało, Twoja witryna musi być dopasowana do aktualnych wytycznych Google.

Co zyskasz, wdrażając pozycjonowanie do swojej strategii marketingowej?

Wartościowy ruch na stronę

SEO umożliwia ogromną personalizację. Masz bowiem wpływ na to, na jakie frazy widoczna jest Twoja strona w wyszukiwarce. Jeżeli dobrze zrozumiesz intencję, którą kierują się wpisujące ją osoby, masz szansę przyciągnąć na Twoją witrynę użytkowników rzeczywiście zainteresowanych Twoją ofertą. Nie są to zagubieni internauci, którzy przypadkiem trafili na Twoją stronę. To Twoi potencjalni klienci. 

Pozycjonowanie to długofalowe efekty dla Twojej firmy

Pozycjonowanie to proces długofalowy, ale przynosi on trwałe efekty. Wysokie pozycje i wyświetlanie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania oznacza stały napływ klientów z wyszukiwarki. Oczywiście nie możesz zapominać o regularnej optymalizacji i reagowaniu na zmiany. 

Rozpoznawalność i budowa zaufania do marki

Silna marka to najlepszy magnes na klientów. Pozycjonowanie zwiększa wiarygodność firmy, budując jej renomę dzięki obecności w wynikach wyszukiwania, ale także mapach Google czy sekcji Google News. Rozpoznawalność przekłada się na zyski, które osiąga się między innymi dzięki dotarciu do większej grupy potencjalnych klientów i zwiększeniu ruchu na stronie. 

Wysokiej jakości ruch z wyszukiwarki Google

Osiągnięcie wysokich pozycji w Google przekłada się bezpośrednio na przypływ nowych użytkowników. Przypominamy, że są to osoby, które z własnej inicjatywy wpisały do wyszukiwarki zapytanie związane z Twoją działalnością, a następnie zdecydowały się kliknięcie właśnie w link prowadzący do Twojej witryny. Sam możesz ocenić, jaka jest szansa, że zostaną Twoimi klientami. 

Szybki zwrot z inwestycji. Klienci sami trafiają na Twoją stronę

Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania przyczyniają się do stałego napływu potencjalnych klientów. Oznacza to, że środki zainwestowane w pozycjonowanie zwracają z wielokrotną nawiązką – i to bez inwestowania dodatkowego budżetu, jak np. w przypadku reklam Google Ads. Nie musisz też obmyślać nowych kampanii czy chwytliwych haseł marketingowych – wystarczy tworzyć wartościowe treści.

Pozycjonowanie to przewaga nad konkurencją

Pamiętaj, że nie tylko Ty prowadzisz działalność w Internecie. Poza Twoją firmą jest szereg innych, które posiadają zbliżoną lub niemal identyczną ofertę. Pozycjonowanie i usługi wspierające SEO pomogą Ci znaleźć swoją niszę biznesową i zbudować przewagę nad konkurencją.

Odpowiedź na potrzeby użytkowników wyszukiwarki

Aby strona zajmowała wysokie pozycje w Google, musi być być przydatna i użyteczna dla internautów. Roboty zwracają uwagę na zaangażowanie użytkowników i kwestie związane z User Experience. Dostosowując swoją witrynę do wymagań Google, sprawiasz więc, że rośnie jej wartość także w oczach Twoich potencjalnych klientów. 

Czym jest optymalizacja SEO i jakich obszarów dotyczy?

Optymalizacja to jedna z najważniejszych części pozycjonowania. Są to działania, które mają na celu dostosowanie różnych obszarów związanych z SEO dotyczących Twojej strony do aktualnych wymagań algorytmów Google i użytkowników. 

W praktyce jest to wyeliminowanie błędów wykrytych w audycie SEO i udoskonalenie wszystkich elementów, które mogą funkcjonować lepiej. Może dotyczyć zarówno aspektów funkcjonujących w obrębie strony, jak i poza nią. 

Optymalizacja on-site

Działania on-site SEO dotyczą optymalizacji elementów technicznych strony, które mają wpływ na jej widoczność. Obejmują przede wszystkim ocenę i optymalizację treści. Optymalizowany jest także kod strony, struktura nagłówków, architektura serwisu, grafiki i wiele innych elementów – również tych, które nie są widoczne dla zwykłego użytkownika.

Działania off-site

Działania off-site są wykonywane poza witryną internetową. Dotyczą przede wszystkim pozyskiwania linków z serwisów, które są tematycznie zbliżone i często odwiedzane przez użytkowników. Mogą obejmować także szereg innych aspektów – jak chociażby optymalizacja wizytówki Google Moja Firma czy filmów publikowanych na YouTube. 

Skąd użytkownicy trafiają na Twoją stronę? Gdzie warto być w Google?

Google to już nie tylko standardowe wyniki wyszukiwania. Wyszukiwarka posiada dziś znacznie więcej funkcji, a co za tym idzie – możliwości zaprezentowania się jej użytkownikom. 

Z których z nich i kiedy warto skorzystać?

Wyniki wyszukiwania (SERP)

Standardowe wyniki wyszukiwania to coś, o co walczy zdecydowana większość firm. Nie jest tajemnicą, że liczą się przede wszystkim pierwsze pozycje. W końcu kto odwiedza mityczną drugą stronę Google’a? 

Właśnie dlatego walka o pozycje w standardowych wynikach wyszukiwania, czyli w tzw. SERP (Search Engine Results Page), wciąż pozostaje priorytetem dla wielu firm – i słusznie!

Google News

Google News to agregator wiadomości z różnych serwisów, które pojawiają się m.in. w wyszczególnionym polu nad standardowymi wynikami wyszukiwania. Działasz w branży newsowej? Tworzysz portal publicystyczny? A może piszesz popularny blog? 

Google News to dla Ciebie doskonała okazja do zwiększenia widoczności wśród użytkowników poszukujących bieżących wiadomości.

Google Grafika

Google Grafika to często pomijana sekcja w strategiach SEO. Może okazać się to jednak świetne miejsce dla firm, które chcą zwrócić uwagę użytkowników za pomocą elementów wizualnych. Być może działasz w branży wnętrzarskiej? Beauty? Fashion? A może jesteś grafikiem bądź tatuażystą? Obecność w Google Grafika to w Twoim przypadku coś, o co warto zabiegać!

YouTube

YouTube, będący własnością Google, daje Ci ogromne możliwości w zakresie dotarcia do bardzo szerokiego grona odbiorców. Zwłaszcza dziś, gdy treści wideo stają się coraz ważniejszym elementem strategii marketingowych. Co ważne, publikowane na platformie filmy mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania, zwiększając tym samym widoczność marki. 

Google Maps

Działasz lokalnie? W takim razie zadbaj o widoczność w Google Maps. Dzięki temu znajdą Cię użytkownicy przebywający w pobliżu lub tacy, którzy szukają usług w konkretnej lokalizacji. 

Jak działa wyszukiwarka Google?

Gdy w 1998 roku dwóch amerykańskich doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Siergiej Brin, stworzyło Google, nikt nie mógł przypuszczać, że zmienią internetową przestrzeń na zawsze.

Początkowo algorytmy tej wyszukiwarki były bardzo proste. W praktyce oznaczało to, że aby poprawić pozycję strony w wynikach organicznych, wystarczyło zgrabnie manipulować słowami kluczowymi, które wówczas stanowiły podstawy wszelkich działań SEO. Frazy kluczowe w odpowiedniej liczbie dodawało się w treści strony, czyli w nagłówkach, w menu, a także w kodzie strony.

W kolejnym etapie rozwoju algorytmu konieczne było dodanie odpowiedniej liczby linków do pozycjonowanej strony. Najważniejsze, aby witryna, z której kierował link do Twojej miała wysoki PR (PageRank). Współczynnik ten oznaczał, jak silny jest jej profil linkowy. Im silniejszy, tym lepiej. 

Nie trzeba było długo czekać, by okazało się, że sprawniejsi webmasterzy czy prekursorzy pozycjonowania doskonale potrafili manipulować frazami kluczowymi i masowo pozyskiwać linki. Mało tego, działali wykorzystując nawet te, które z samą tematyką strony nie miały wiele wspólnego. W efekcie użytkownicy nie otrzymywali wartościowych treści, a więc Google nie spełniało swojej funkcji. 

Twórcy wyszukiwarki bardzo szybko dostrzegli problem, dlatego kolejne aktualizacje ograniczyły próby manipulowania algorytmem. Tym samym na przestrzeni ostatnich kilku lat Google wypuściło prawdziwy zwierzyniec. Dlaczego zwierzyniec? Aktualizacje algorytmu, które odpowiadały za ocenę wybranych czynników rankingowych, noszą nazwy znanych i lubianych zwierząt.

To dzięki nim współczesna wyszukiwarka Google w bardzo małym stopniu przypomina tę sprzed ponad 20 lat. Poznajmy je bliżej. 

Algorytmy Google, czyli sztuczna inteligencja i cały zwierzyniec

Wyszukiwarki internetowe dały nam wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest sposobność pozyskania nowych klientów, co jest bardzo pożądane przez właścicieli stron.

Kilkanaście lat temu doprowadziło to jednak do ogromnej skali manipulacji i sztucznego wpływania na ranking wyników wyszukiwania. Takie zachowania wymusiły rozpoczęcie nieustannego i trwającego do dziś zjawiska rozbudowywania i udoskonalania algorytmów wyszukiwarek.

Aktualnie Google bierze pod uwagę co najmniej 200 różnych czynników, na podstawie których decyduje o kolejności w wynikach wyszukiwania. Ranking ustalany jest przez zaawansowane algorytmy, które są ciągle rozwijane. Szacuje się, że Google dokonuje około 500-600 zmian w swoich algorytmach rocznie!

Oczywiście większość z nich to zaledwie delikatne udoskonalenia. Niektóre są jednak znacznie poważniejsze i mogą zaważyć na tym, jak strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania. Największe zmiany są ogłaszane oficjalnie, ale ich oddziaływanie można zazwyczaj zauważyć jeszcze przed zakomunikowaniem światu kolejnej modyfikacji.

Jakie algorytmy odcisnęły największe piętno na wyszukiwarce, którą znamy dziś?

Page Rank

Page Rank był pierwszym algorytmem. Jego zadaniem była ocena jakości strony w dziesięciostopniowej skali. Brał pod uwagę między innymi popularność witryny i jej moc, czyli profil linkowy. 

Właściciele stron szybko znaleźli jednak sposoby na masowe pozyskiwanie linków i stosowali nieuczciwe techniki. W efekcie użytkownicy nie trafiali na strony, które odpowiadały na ich problemy czy potrzeby. To wszystko zmusiło Google do rozbudowy swojego asortymentu algorytmów.

Panda

Panda miała się rozprawić z tworzeniem niskiej jakości contentu i przesycania go frazami kluczowymi. Aktualizacja odpowiada między innymi za:

 • sprawdzenie ilości i jakości tekstu,
 • wyłapywanie duplikacji,
 • ogólną ocenę treści (tego, czy rzeczywiście została stworzona z myślą o użytkownikach czy w celu sztucznego wpływania na ranking).

Pingwin

Pingwin to algorytm, który odpowiada za linki. Został stworzony głównie po to, by:

 • sprawdzać,  ile linków prowadzi do strony i jakie są ich źródła,
 • ocenić jakość i naturalność linków, które kierują na stronę.

Jeśli zdecydujesz się na praktyki polegające na masowym pozyskiwaniu linków, stawiając na ich ilość, kosztem jakości, możesz narazić się na wykluczenie strony z indeksu Google. Podziękowania za taki stan rzeczy należą się Pingwinowi. 

Koliber

Kolejny algorytm o wdzięcznej nazwie Koliber wprowadzono, by roboty mogły jeszcze dokładniej zrozumieć intencje użytkownika i wyświetlać mu zgodne z nią odpowiedzi. I, oczywiście, by robić to jak najszybciej. Koliber odpowiada także za wyszukiwania lokalne.

Gołąb

O ile Koliber powoli ingerował w kwestię wyszukiwania lokalnego, to Gołąb stał się algorytmem, który przygląda się między innymi wyszukiwaniu związanemu z lokalizacją, danym strukturalnym (schema.org) i teleadresowym oraz wizytówkom Google My Business (Google Moja Firma) i czuwa nad tym, by praktyki w tym zakresie były uczciwe i skoncentrowane na użytkownikach.  

Rank Brain

Końcówka 2015 roku to czas, w którym Google przedstawił Rank Brain. W dużym uproszczeniu jest to algorytm, którego zadaniem jest możliwie jak najbardziej dokładne zrozumienie intencji użytkownika i dostosowania do jego potrzeb wyników wyszukiwania. To on potrafi połączyć ze sobą synonimy, odgadnąć, co masz na myśli i zrozumieć, czego właściwie szukasz.

Mobile First Index

To było nieuniknione. Przez kilka lat poprzedzających wprowadzenie tego algorytmu można było zaobserwować, jak zmieniały się proporcje ruchu na stronach, a szala przesuwała się z ruchu z komputerów (desktop) na urządzenia mobilne (mobile). W marcu 2018 roku Google oficjalnie ogłosił Mobile First Index, wskazując tym samym, że powinniśmy się skupić na mobilnej wersji strony. To od niej roboty zaczynają bowiem skanowanie Twojego serwisu. 

YMYL

W sierpniu 2018 roku Google ogłosił znaczący update swojego głównego algorytmu. Dotknął on głównie stron zakwalifikowanych do YMYL (Your Money Your Life), czyli takich o tematyce zdrowotnej, finansowej czy prawnej.  Gigant wyraźnie wskazał, jak istotna jest dla niego wartościowa, tworzona przez ekspertów, wyczerpująca dane zagadnienie, podparta źródłami i dobrze zoptymalizowana treść.

Machine learning

Współczesne algorytmy bazują na machine learningu i sztucznej inteligencji – uczą się same, gromadzą potrzebne dane i je analizują. Wprowadzono w tym zakresie co najmniej kilka interesujących aktualizacji, z których większość jest jeszcze w fazie testów. Mowa o:

 • MUM (Multitask Unified Model) to model językowy oparty na sieciach neuronowych, który jest w stanie przetwarzać wiele zadań jednocześnie, takich jak rozumienie tekstu, obrazów, wideo, dźwięku i innych mediów. Jest również w stanie rozumieć wiele języków i porównywać informacje z różnych źródeł. Ma pomóc Google lepiej odpowiadać na złożone i wieloetapowe zapytania użytkowników, które wymagają głębszej analizy i syntezowania wiedzy.
 • SMITH (Siamese Multi-depth Transformer-based Hierarchical Encoder) to kolejny model językowy oparty na sieciach neuronowych. Jest w stanie przetwarzać dłuższe i bardziej złożone dokumenty, takie jak artykuły, recenzje, poradniki czy opisy produktów. SMITH umożliwia Google lepiej oceniać jakość i użyteczność treści, a także lepiej dopasowywać je do zapytań użytkowników.
 • Passage Ranking to z kolei funkcja, która pozwala Google lepiej wyszukiwać i wyświetlać konkretne fragmenty (passages) z dokumentów, które są najbardziej odpowiednie dla zapytania użytkownika. Wykorzystuje techniki uczenia maszynowego i modelowanie języka naturalnego, aby lepiej zrozumieć znaczenie i kontekst zarówno zapytań, jak i treści. Dzięki temu Google ma lepiej odpowiadać na zapytania, które są bardzo szczegółowe lub niejednoznaczne, a także lepiej wykorzystywać treści, które są ukryte lub trudno dostępne.

Warto także wspomnieć w tym miejscu o nowej funkcji zapowiadanej przez giganta – SGE, czyli Search Generative Experience. Ma ona wprowadzić całkiem nowe pole do wyników wyszukiwania, które będzie zawierać unikalną odpowiedź opracowaną przez sztuczną inteligencję. Google da także możliwość rozmowy z chatem z poziomu wyszukiwarki. 

Jak wygląda strona z wynikami wyszukiwania Google?

Algorytmy Google starają się zrozumieć zapytania wpisywane przez internautów. Dlatego nieustannie gromadzą i analizują operacje, jakie użytkownicy wykonują zarówno w obrębie listy wyszukiwań, jak i na witrynach internetowych.

W ten sposób przygotowane są listy wyszukiwań, czyli SERP-ów (Search Engine Result Page), które najbardziej odpowiadają danemu zapytaniu. Wyniki podzielone są na dwa typy: naturalne, czyli organiczne, oraz płatne linki reklamowe.

Wyniki organiczne to lista witryn, które zostały uznane przez Google za najbardziej pasujące do wpisanego zapytania (frazy kluczowej). Jest ich zazwyczaj 10 na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, a ich obecność jest zwykle rezultatem pozycjonowania.

W zależności od rodzaju zapytania, mogą wyświetlać się także wyniki rozszerzone. Zawierają one dodatkowe informacje lub nawet funkcje związane z Twoim zapytaniem, na przykład mapy, grafiki, wideo, fragmenty artykułów, kalkulatory, wyniki sportowe, tłumaczenia czy konkretne odpowiedzi na pytania.

Nad wynikami organicznymi znajdują się wyniki sponsorowane. To płatne reklamy, tworzone w systemie Google Ads. W wyszukiwarce znajdziesz też podpowiedzi, czyli sugestie zapytań, powiązanych tematycznie z Twoimi wcześniejszymi wyszukiwaniami. 

Jak Google ustala kolejność w wynikach wyszukiwania?

Obecnie algorytmy Google biorą pod uwagę ponad 200 czynników rankingowych w obrębie strony, a także poza nią (linki przychodzące, opinie, media społecznościowe).

Z najważniejszych czynników on-site wymienić należy: treści na stronie (wyczerpujące i unikalne), obecność słów kluczowych, core web vitals, strukturę nagłówków, meta tagi, strukturę strony i nawigację, linkowanie wewnętrznie czy dostępność dla robotów indeksujących. Na podstawie tych informacji algorytm Google oblicza, czy Twoja strona pasuje do intencji kryjącej się za danym zapytaniem i wyświetla ją na określonej pozycji.

To jednak nie wszystko. Ważne są także Twoje osobiste preferencje dotyczące wyszukiwania. Jak to działa?

Google bierze pod uwagę Twoją dotychczasową aktywność w wyszukiwarce i może podpowiadać wyniki wyszukiwania na podstawie poprzednich zapytań. Przykład? Załóżmy, że często odwiedzasz jakiś serwis informacyjny. Na podstawie Twojej dotychczasowej aktywności, Google może wyżej wyświetlać Ci linki do wspomnianego portalu, abyś trafił na niego w pierwszej kolejności.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na kolejność wyświetlania Twojej strony w wynikach wyszukiwania jest lokalizacja. Dlatego zupełnie inne wyniki wyszukiwania otrzymasz wpisując zapytanie „pozycjonowanie stron” będąc w Lublinie, a inne, gdy jesteś Warszawie. Dzieje się tak, ponieważ Google wykrywa Twoją lokalizację – robi to na podstawie adresu IP bądź sygnału GPS.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania jest urządzenie, z którego korzystasz. Nie więc zdziwiony, gdy na to samo zapytanie otrzymasz inne rezultaty na komputerze, a inne na smartfonie. 

Jak często zmieniają się wyniki wyszukiwań?

Wyniki organiczne są stale optymalizowane przez Google, aby były jak najlepiej dopasowane do oczekiwań użytkowników. Dlatego każdy może otrzymywać różne rezultaty – nawet w perspektywie kilku godzin i w dodatku na to samo zapytanie.

Wpływ na różnice w wyglądzie wyników ma historia wyszukiwań, pliki cookies, urządzenie, z którego korzystasz, a także Twoja lokalizacja. Co więcej, w zależności od zapytania Google może prezentować innego typu wyniki (Mapy, Grafiki, Filmy, Wiadomości), których obecnie wyróżnia się ponad 20 typów.

Warto też wspomnieć o rezultatach sponsorowanych, tworzonych w systemie Google Ads. Są one zazwyczaj widoczne nad listą wyników organicznych, a czasem także pod nimi lub obok. Ich widoczność jest niezależna od listy TOP10 wyników organicznych, w której znajdują się zawsze najbardziej wartościowe witryny. Linki sponsorowane mogą się zmieniać w zależności od aktywności reklamodawców. 

Czym są darmowe i płatne wyniki wyszukiwań?

Darmowe wyniki wyszukiwania to rezultaty ustalane przez algorytmy. Obejmują one wyniki organiczne i lokalne, a także obrazy i inne treści, które nie wymagają płacenia za ich pojawienie się w wyszukiwarce. 

Z kolei płatne wyniki wyszukiwania to po prostu reklamy. Wyświetlają się one nad rezultatami bezpłatnymi. Są to przede wszystkim reklamy tekstowe i produktowe.

Płatne wyniki pozwalają firmom natychmiastowo zwiększyć swoją widoczność w Google, ale wymagają płacenia za każde kliknięcie, wyświetlenie lub inną określoną akcję użytkownika. Tworzy się je w systemie Google Ads, który daje wiele możliwości w zakresie kierowania takich reklam i wyboru ich formatów. 

Absolutnie nie. Połączenie działań SEO i Google Ads pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać potencjał wyszukiwarki i dodatkowo zwiększyć ruch na stronie. 

Dlaczego warto stosować je jednocześnie?

 • Efekty kampanii Google Ads mogą pojawiać się tuż po jej uruchomieniu. Na rezultaty pozycjonowania trzeba czekać kilka tygodni bądź nawet miesięcy. 
 • Słowa kluczowe używane w kampaniach Google Ads mogą dostarczyć cennych informacji o tym, które frazy są najbardziej skuteczne, co przyda Ci się w SEO. 
 • W przypadku Google Ads możesz precyzyjnie kontrolować budżet i płacić tylko za kliknięcia.
 • Z kolei efekty uzyskiwane dzięki pozycjonowaniu pochłaniają więcej czasu, ale nie musisz inwestować dodatkowego budżetu, by pojawiły się w wyszukiwarce. 
 • Wyniki organiczne są częściej wybierane przez tych użytkowników, którzy mniej chętnie klikają w reklamy lub korzystają z oprogramowań blokujących ich wyświetlanie. 
 • Bezpłatne wyniki wyszukiwania budzą zaufanie wśród użytkowników wyszukiwarek. 
 • Wykorzystanie obu kanałów zwiększa widoczność firmy w wynikach wyszukiwania. Osiągasz wtedy maksimum możliwości – Twoja strona firmowa jest w końcu widoczna zarówno w płatnych, jak i organicznych rezultatach.

Wniosek? Optymalnym rozwiązaniem jest synergia działań w ramach darmowych i płatnych wyników wyszukiwania. 

Ile powinno kosztować pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie jest procesem rozłożonym w czasie, który wymaga realizacji wielu etapów oraz przeprowadzenia wewnętrznych projektów. Dlatego koszt pozycjonowania strony w Google nie jest jednorazowy.

Cena pozycjonowania (wszystkie poniesione koszty) jest uzależniona od wielu czynników:

 • wielkości Twojego serwisu,
 • konkurencyjności branży, w której działasz,
 • zakresu tworzenia treści,
 • liczby błędów na stronie, 
 • wykorzystywanych narzędzi, 
 • kosztach link buildingu, 
 • technologii, z której korzystasz,
 • celów, które chcesz osiągnąć. 

Podobne aspekty można mnożyć. Strategia pozycjonowania zawsze powinna być ustalana indywidualnie – na podstawie Twoich potrzeb i szeregu analiz. Dopiero wtedy można podać konkretny koszt takiej usługi, która zazwyczaj jest rozliczana w cyklu miesięcznym. 

Samodzielne pozycjonowanie strony, a zlecenie pozycjonowania agencji SEO

Pozycjonowanie to bardzo złożone zagadnienie, a działania z nim związane należy wykonywać w sposób systematyczny i ciągły. Zastanawiasz się, czy zajmować się tym wszystkim samodzielnie czy jednak zlecić to zadanie doświadczonej agencji? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom obu rozwiązań.

Zalety samodzielnego pozycjonowania to:

 • oszczędność kosztów,
 • pełna kontrola i elastyczność dotycząca całego procesu,
 • zdobywanie doświadczenia. 

Z kolei wyzwania związane z taką decyzją to:

 • konieczność posiadania rozległej wiedzy na temat SEO, content marketingu i analityki,
 • gotowość do ciągłego uczenia się,
 • konieczność poświęcania wielu godzin (być może nawet każdego dnia) na działania związane z pozycjonowaniem,
 • ryzyko popełniania błędów, które w skrajnych przypadkach mogą skutkować nawet nałożeniem kar przez Google.

A oto zalety zlecenia pozycjonowania agencji:

 • pewność co do wiedzy, umiejętności i doświadczenia specjalistów (i brak konieczności ich zdobywania na własną rękę),
 • oszczędność czasu,
 • dostęp do wyników realizowanych działań,
 • ciągły monitoring pozycji i sytuacji w wyszukiwarce,
 • szybkie reakcje na aktualizacje algorytmów.

Wady współpracy z agencją:

 • koszty – to oczywiste, że agencja pobiera wynagrodzenie ze swoją pracę,
 • konieczność regularniej komunikacji z zewnętrznym partnerem. 

Wnioski? Zostawiamy je Tobie. Jeżeli potrzebujesz jednak profesjonalnego wsparcia w pozycjonowaniu, skontaktuj się z nami już teraz! 

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące obsługi SEO

Jak wygląda współpraca z agencją SEO?

Przez cały okres współpracy przydzielamy indywidualnego doradcę klienta oraz eksperta SEO, który odpowiada za zaplanowanie i wdrożenie strategii pozycjonowania. Nad treściami, które publikujemy na Twojej stronie WWW oraz poza nią czuwają nasi copywriterzy.

Każde działanie, które planujemy wykonać na Twojej stronie konsultujemy z Tobą, prosząc o akceptację dla naszych propozycji. Co miesiąc otrzymujesz od nas raport z naszych prac oraz widoczności strony w wyszukiwarce Google.

Na jak długo podpisywana jest umowa na pozycjonowanie strony?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, które pada na etapie zawierania umowy. Naszej agencji SEO zależy przede wszystkim na długofalowej formie współpracy, ponieważ tylko taki wariant daje nam możliwość wykonywania efektywnych działań, czyli wprowadzenia niezbędnych zmian optymalizacyjnych na Twojej stronie, przygotowania nowych czy poprawy istniejących treści oraz publikacji artykułów sponsorowanych.

Umowy długoterminowe dają nam możliwość odpowiedniego planowania budżetu zgodnie z założonych harmonogramem działań oraz właściwych reakcji na zmiany w algorytmach wyszukiwarki, a także samego weryfikowania naszych działań. Z tego względu oferujemy umowy na 12 i 24 miesiące, udzielając atrakcyjnych rabatów.

W naszej ofercie jest także wariant umowy na czas nieokreślony, która nie uwzględnia rabatów.

Czego potrzebujemy do rozpoczęcia pozycjonowania?

Na początku współpracy niezbędną są dostępy do Twojej strony WWW oraz do serwera FTP, na którym umieszczona jest strona lub sklep. Jeśli posiadasz już dostęp do Google Search Console oraz Google Analitycs udostępnij nam dostęp do danych.

Czy pozycjonowanie to jednorazowa usługa czy stałe zlecenie?

Pozycjonowanie stron to proces, który jest rozłożony w czasie i jest nastawiony na długofalowe efekty. Z czego wynika taka metodyka? Wykonanie audytu i wdrożenie rekomendacji to tylko kilka etapów pozycjonowania. Następnie należy obserwować zmiany w widoczności i wprowadzać bieżące korekty, często na efekty wdrożonych zmian musimy czekać do kilku miesięcy do parunastu, albo dłużej.

Ponadto ważnym argumentem przemawiającym za stałym pozycjonowaniem strony są zmieniające się nieustannie algorytmy wyszukiwarki. Z tego względu współczesne SEO wymaga ciągłych analiz, zmian, wdrożeń, monitoringu.

Czy musimy wspominać, że Twoja konkurencja nie śpi i także pozycjonuje swoją stronę? Jeśli przegapisz moment, to Twoja konkurencja przegoni widoczność Twojej witryny w wyszukiwarce, a nadrobienie tego dystansu może zająć nawet parę lat.

Na ile słów mogę pozycjonować swoją stronę?

Nie istnieje limit słów, na które możesz pozycjonować swoją witrynę. Wszystko zależy od tematyki i branży, w której działasz. W zależności od produktów lub oferowanych usług Twoi potencjalni klienci mogą wykonywać niemal nieograniczoną kombinację wyszukań (wszystko zależy od tego co wpisują w wyszukiwarkę).

Nasza praktyka pokazuje, że z reguły jest to od kilkudziesięciu do kilkuset fraz, które mogą opisywać jeden produkt. Dlatego też pozycjonując Twój serwis staramy się, aby był dopasowany do możliwie największej liczby słów kluczowych, które użytkownicy wpisują w Google.

Czy mogę przyspieszyć pozycjonowanie?

Tak. Zaangażowanie naszych klientów w proces pozycjonowania jest bardzo ważne, a często wręcz kluczowe. W wielu przypadkach pozycjonowanie nie przynosi pożądanych rezultatów z powodu różnych czynników. Możesz pomóc nam w pozycjonowaniu poprzez:

 • udzielenie nam dostępów do strony WWW oraz serwera ftp,
 • konsultację z nami wszelkich zmian jakie planujesz wdrożyć na swoim serwisie,
 • wykonywanie zmian w serwisie zgodnie z naszymi rekomendacjami,
 • tworzenie treści blogowych i innych według naszych wytycznych.

Zależy nam, aby pozycjonowania witryna jak najszybciej zwiększyła swój ranking. Konsultacja z naszym specjalistą pozwoli przyspieszyć proces.

Czy otrzymam od was raporty pozycjonowania?

Tak, naszym klientom wysyłamy kilka typów raportów m. in. raport z realizowanych prac, raport z widoczności serwisu w wyszukiwarce Google czy raport z analizy słów kluczowych. Raporty SEO wysyłane są cyklicznie.

Dbamy o transparentność oraz rzetelność naszych działań, a dzięki wysyłanym informacjom jesteśmy w stanie szybko reagować na sugestie naszych klientów i weryfikować skuteczność pozycjonowania.

Czy pozycjonowanie wymaga zmian w wyglądzie i strukturze strony?

Zmiany związane z wyglądem strony pojawiają się bardzo rzadko. Najczęściej zmiany, które chcemy wdrożyć na stronie związane są z redakcją obecnych lub publikacją nowych treści.

Rekomendujemy także rozbudowę lub zmianę obecnej struktury, a to wiąże się ze zmianą nawigacji. Zmiany te są po to, aby roboty Google oraz użytkownicy wygodniej poruszali się na stronie i łatwiej odnajdywali najważniejszą treść.

Zmian nie wprowadzamy bez Twojej zgody, więc nie musisz się martwić, że zrobimy coś bez Twojej wiedzy. Nasi specjaliści poinformują Cię o naszych pomysłach i zaleceniach.

Od czego zależy cena pozycjonowania i usług SEO?

Usługa pozycjonowania dla każdego serwisu jest wyceniana indywidualnie, ponieważ jest pochodną kilku czynników. Ostatecznie cena naszej usługi wynika z poziomu trudności projektu i pracy jaką musimy wykonać, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Koszt wynika z konkurencyjności fraz kluczowych oraz branży, w jakiej działa Twoja firma.

Brany pod uwagę jest także obecny stan strony, czyli jej architektura i zawartość. Wpływa to na pracochłonność i ilość elementów do optymalizacji, jakich trzeba będzie dokonać w trakcie trwania usługi pozycjonowania.

Bierzemy pod uwagę także budżet zaplanowany na promocję serwisu, a następnie proponujemy Ci optymalne rozwiązanie, pozwalające na osiągnięcie zamierzonych efektów.

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty pozycjonowania?

Bardzo często słyszymy takie pytanie w czasie pierwszych rozmów, ponieważ większość osób, które chcą usługi SEO zależy na szybkich efektach współpracy. Pozycjonowanie stron to proces i niestety efekty mogą pojawić się w różnych odstępach czasu, a ich wypracowanie wymaga odpowiednich nakładów pracy oraz środków.

Dodatkowo czas potrzebny na osiągnięcie pierwszych efektów zależy od wielu czynników, wśród których wymienić można konkurencyjność słów kluczowych, specyfiki branży, a także Twojego zaangażowania we współpracę.

W rezultacie duża ilość czynników wpływających na efekty pozycjonowania umożliwia nam dokładne określenie czasu potrzebnego do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Z reguły jest to kilka miesięcy.

Planuję zmienić stronę WWW. Czy pozycjonowanie rozpocząć przed czy po migracji na nowy serwis?

Wiele firm i osób planują rozpocząć usługę pozycjonowania dopiero po zmianie strony lub migracji na nowy serwis. Jest to jeden z najczęstszych błędów, gdyż równie często zdarza się, że nowa strona WWW zawiera poważne błędy, które uniemożliwiają skuteczną usługę.

Pozycjonowanie na tym etapie może zakładać doradztwo i konsultacje, obejmujące przygotowanie audytu, na podstawie którego możliwe jest przygotowanie witryny przyjaznej dla użytkowników. Dzięki temu uda się zaoszczędzić sporo czasu i środków, które trzeba by było ponieść w związku z eliminacją błędów.

Dzięki temu migracja na nowy serwis może odbyć się bezproblemowo i płynnie, bez utraty dotychczasowej widoczności i ruchu z wyników organicznych.

Jak sprawdzić czy pozycjonowanie przynosi efekty i moja widoczność rośnie?

Istnieje kilka sposobów na weryfikację efektów pozycjonowania. Efekty naszych działań przedstawiamy w wysyłanych przez nas raportach. Obszernie opisaliśmy zagadnienie na naszym blogu: Efekty pozycjonowania – jak je sprawdzić.

Wzrost widoczności można sprawdzić w narzędziu Google Search Console, zaś wzrost wartości ruchu w Google Analytics. Oba narzędzia są darmowe i udostępniane są przez Google.

Istnieją także płatne narzędzia jak Ahrefs, Senuto, Semstorm czy SEMrush, które pozwalają na zobrazowanie aktualnej widoczności serwisu. Pamiętajmy jednak, że wartości podawane przez narzędzia zewnętrzne to estymacja widoczności (szacunek) analizowanej witryny. Z tego względu powinny stanowić uzupełnienie dla narzędzi udostępnianych przez Google.

Czy można zagwarantować efekty pozycjonowania?

Niemożliwe jest zagwarantowanie efektów pozycjonowania. Radzimy wystrzegać się firm i freelancerów, którzy obiecują i gwarantują wyniki.

Samo Google wypowiedziało się w tej sprawie. Dlaczego nie można zagwarantować efektów? Sposób działania algorytmów wyszukiwarki jest najbardziej skrywaną tajemnicą twórców wyszukiwarki.

Największym atutem firm oferujących pozycjonowanie jest własna wiedza i doświadczenie poparte sukcesami. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby posiadać aktualną wiedzę, niezbędną do przeprowadzania skutecznych działań, pozytywnie wpływających na widoczność serwisów naszych klientów. W ciągu ponad 17lat funkcjonowania zaufało nam wiele firm, posiadamy doświadczenie w różnych branżach, co pozwala nam być skutecznym i efektywnym.

Czy warto skupiać się na jednej frazie czy wybrać pozycjonowanie szerokie?

Kilka lat temu bardzo często, a obecnie coraz rzadziej można spotkać oferty SEO, które dotyczą pozycjonowania paru lub kilku fraz. Zmieniające się algorytmy wyszukiwarek są odpowiedzią na aktywność użytkowników, którzy wpisują coraz dokładniejsze i precyzyjniejsze zapytania. Odpowiedź zatem wydaje się jasna, nie ma sensu pozycjonować paru fraz czy skupiać się na jednej frazie, ponieważ liczba zapytań związanych z daną tematyką może sięgać nawet kilkuset, albo tysięcy zapytań.

Pozycjonowanie szerokie, czyli long tail SEO (frazy długiego ogona) to działania, które skupiają się na promowaniu fraz składających się z kilku wyrazów (np. sukienki rozkloszowane czerwone jesień 2020). Tego typu frazy cechują się małą liczbą zapytań, ale dość wysokim współczynnikiem konwersji. Optymalizacja serwisu pod pozycjonowanie szerokie przynosi dużo lepsze rezultaty i efekty niż pod frazy ogólne.

Jakie działania SEO są najskuteczniejsze?

Nie ma konkretnego działania, które jest najskuteczniejsze, ponieważ wpływ na pozycje Twojej witryny w wyszukiwarce ma ponad 200 czynników.

Z tego względu uważamy, że najskuteczniejsze działania SEO to te, które prowadzone są systematycznie i według przyjętej strategii. Naszą pracę rozpoczynamy od dokładnego audytu Twojej strony oraz analizy konkurencji. Jest to podstawą do przygotowania indywidualnej strategii pozycjonowania. W trakcie trwania usługi na bieżąco monitorujemy i analizujemy efekty naszych działań.

Czy pozycjonowanie w Google wpływa na widoczność w innych wyszukiwarkach?

Działania SEO skupiamy przede wszystkim na wyszukiwarce Google, z której korzysta zdecydowana większość osób w Polsce. Mimo to, zauważamy, że nasze działania przynoszą pozytywne efekty również w innych wyszukiwarkach.

Dlaczego tak się dzieje? Wyszukiwarki internetowe tworząc ranking biorą pod uwagę podobne czynniki rankingowe, dlatego niektóre zmiany optymalizacyjne są uniwersalne i wpływają na widoczność w innych wyszukiwarkach.

Czy linki sponsorowane w Google Ads mają wpływ na pozycjonowanie?

Linki sponsorowane nie wpływają na pozycję witryny w wynikach organicznych Google, a tym samym nie mają żadnego wpływu na pozycjonowanie. Reklamy w Google Ads są usługą firmy Google, która polega na płatnym wyświetlaniu linków reklamowych w wynikach wyszukiwania.

Mimo braku wpływu na SEO warto łączyć obie usługi w celu zwiększenia efektu biznesowego. Warto zapoznać się z informacjami, które udostępniamy na naszej stronie WWW w ofercie Google Ads.

Czy pozycjonowanie jest dla każdego? Kiedy SEO nie zadziała?

Nie każda branża i rodzaj świadczonych usług potrzebuje SEO. W przypadku działalności, które są niszowe, czy mało popularne lub zorientowane na klienta biznesowego nie wymagają pozycjonowania, które w tych wypadkach może nie przynieść spodziewanych efektów. Wówczas warto rozważyć inny rodzaj promocji jak Google Ads, Facebook Ads lub content marketing.


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes