Przejdź do treści

Czym jest kampania DSA? Zobacz, jak wykorzystać reklamy dynamiczne w Google Ads!

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce pomagają generować wartościowy ruch na stronach internetowych oraz w sklepach. Zobacz, czym są kampanie DSA (Dynamic Search Ads) w Google Ads i jakie korzyści płyną z ich wykorzystania dla Twojego biznesu!

W przeciwieństwie do tradycyjnych kampanii reklamowych CPC w Google, konfiguracja kampanii DSA nie wymaga od Ciebie ręcznego ustalania słów kluczowych. Frazy, na jakie będzie wyświetlać się Twoja witryna, będą generować się w sposób automatyczny. Algorytmy Google potrafią, bez Twojego udziału, dopasować odpowiednie słowa kluczowe na podstawie analizy zawartości strony i meta tagów.

Co to jest reklama dynamiczna?

Na wstępie wspomnieliśmy, czym wyróżnia się reklama DSA na tle innych opcji systemu Google Ads. W przeciwieństwie do zwykłych reklam tekstowych, nie musisz konfigurować konkretnych fraz. Treść reklamy jest ustalana na podstawie automatycznego skanowania zawartości Twojej strony docelowej. Musisz jedynie zadbać o to, by w kolejnych etapach wykluczyć słowa niepasujące do Twojej oferty. 

DSA pozwoli Ci w łatwy sposób uruchomić kampanię i wyświetlać reklamy na złożone słowa kluczowe z długiego ogona – tzw. frazy long-tail. Trzy przykłady takich zapytań prezentujemy poniżej:

 • „wydajny laptop dla programisty do 7000 zł”, zamiast „wydajny laptop”,
 • „restauracja z kuchnią polską kraków”, zamiast „restauracja kraków”,
 • „projekt domu bez pozwolenia do 100 tys. zł”, zamiast „projekt domu”.

Tego rodzaju wyszukiwania są rzadsze, jednak intencja użytkownika jest bardzo wyraźna. W efekcie wyszukiwane przez internautów frazy long-tail cechują się wyższym współczynnikiem konwersji.

Główne założenie kampanii DSA w Google Ads polega na wyświetlaniu reklamy na podstawie analizy Twojej strony internetowej. W praktyce oznacza to również konieczność dobrego dopracowania treści w obrębie strony www. Jeżeli Twój serwis internetowy nie jest rozbudowany albo został wypełniony tekstem Lorem Ipsum, to koniecznie zadbaj o wprowadzenie odpowiednich poprawek. Inaczej Twoja reklama nie będzie miała sensu!

Potrzebujesz kampanii Google Ads? Zobacz jak robimy to w LUMO

Moc reklamy DSA – odkryj zalety kampanii dynamicznych!

Znając mechanikę działania dynamicznych kampanii Google z pewnością dostrzegasz korzyści, jakie płyną z zastosowania w swojej strategii marketingowej reklamy DSA – zalety tego rozwiązania przedstawiamy poniżej.

 1. Brak potrzeby doboru fraz – słowa kluczowe generowane są dynamicznie na podstawie analizy Twojej strony. Oszczędzasz też czas na ręcznym tworzeniu tekstu reklamy.
 2. Wysoki współczynnik konwersji – teksty używane w kampanii DSA są konstruowane dynamicznie przez algorytmy Google. W efekcie często są to zapytania long-tail, wykorzystywane przez użytkowników zdecydowanych na konkretny zakup.
 3. Precyzyjne kierowanie reklam – w ustawieniach kampanii masz możliwość skorzystania ze szczegółowych opcji targetowania. W efekcie możesz kierować reklamy na konkretny profil demograficzny czy wskazane lokalizacje.
 4. Niskie koszty prowadzenia kampanii DSA – treści reklam w Dynamic Search Ads potrafią same dopasowywać się do intencji internauty, korzystając z treści na naszej stronie. W efekcie wzrasta konwersja i obniża się wysokość stawek CPC.
 5. Doskonałe wsparcie digital marketingu – dynamiczne kampanie reklamowe Google pozwalają kierować reklamę do użytkowników zainteresowanych rozwiązaniem konkretnego problemu (zapytania long-tail), uzupełniając inne działania SEO czy PPC.

Kampanie dynamiczne stanowią doskonałe uzupełnienie standardowej reklamy tekstowej, remarketingu w sieci wyszukiwania czy reklamy Facebook Ads i LinkedIn Ads. W kolejnych akapitach pokażemy Ci, jak możesz skonfigurować kampanię DSA krok po kroku.

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Jak skonfigurować reklamy DSA krok po kroku?

Dynamiczne kampanie reklamowe doskonale sprawdzają się w przypadku rozbudowanych stron www oraz dużych sklepów e-commerce z wieloma kategoriami produktów. Poniżej przedstawiamy Ci, jak utworzyć kampanię DSA w kilku krokach!

Utwórz nową kampanię

Przejdź najpierw do swojego konta w panelu reklamowym Google. Z tego poziomu możesz wybrać sekcję „Kampanie”, a następnie kliknąć przycisk „Nowa kampania”. W ten sposób dodaje się większość kampanii w Google.

Wybierz cel kampanii

Kolejny krok to wybór dynamicznych celów reklamy. Jakie cele kampanii masz do wyboru w tym miejscu?

 • Sprzedaż – cel dedykowany markom, które prowadzą sprzedaż online przez aplikację mobilną, za pośrednictwem telefonu albo w tradycyjnym sklepie stacjonarnym.
 • Potencjalni klienci – zalecane w przypadku pozyskiwania leadów, czyli kontaktów do użytkowników potencjalnie zainteresowanych produktem lub usługą.
 • Ruch w witrynie – opcja dedykowana reklamodawcom, którzy chcą przekierować ruch z kampanii na konkretny URL.
 • Świadomość i zasięg marki – cel reklamy przeznaczony dla firm, które chcą budować wizerunek swojego brandu w internecie.
 • Promowanie aplikacji – specjalny rodzaj kampanii dedykowany reklamodawcom zainteresowanym skierowaniem użytkownika do sklepu z aplikacjami Google.
 • Wizyty w lokalnym sklepie – opcja umożliwiająca zwiększenie ruchu w lokalnych firmach usługowych, sklepach czy salonach dealerów.
 • Kampania bez podpowiedzi – najciekawszy rodzaj, w którym to algorytmy reklam Google same dobierają mechanizmy kierowania bez naszych sugestii.

Zalecamy Ci skorzystanie z ostatniej opcji DSA, czyli „Utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu”. To właśnie jest omawiana w artykule kampania dynamiczna.

Określ typ kampanii

Ostatni krok to określenie typu kampanii. Jeżeli chcesz uruchomić reklamę, to wybierz opcję „Sieć wyszukiwania”. To oczywiście nie koniec przygody z Google DSA. Po uruchomieniu reklamy ważne jest jej monitorowanie i optymalizacja.

Kampania DSA – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wiesz już, że kampania DSA to rodzaj reklamy, w którym nagłówek i treść jest ustalana automatycznie na podstawie analizy Twojej strony. Podstrona, do której kierujesz adresem URL, powinna być zoptymalizowana pod kątem nasycenia tekstu frazami związanym z Twoją branżą. Jeżeli prowadzisz e-commerce i podstrona produktowa czy opis kategorii nie będą zoptymalizowane, to reklama nie będzie efektywna lub po prostu jej nie uruchomisz.

Jeśli mowa o optymalizacji DSA, to poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą Ci podnieść efektywność tego rodzaju kampanii.

 1. Wykluczenia w raporcie wyszukiwanych haseł – podstawowym elementem optymalizacji jest oczywiście monitorowanie wyników oraz raportu wyszukiwanych słów. Musisz wykluczyć te słowa kluczowe, które nie są związane z Twoją marką.
 2. Optymalizacja serwisu i podstron – dostosowanie zawartości serwisu to klucz do sukcesu nie tylko w reklamie DSA. Lepiej dopasowane teksty pomogą Ci stworzyć efektywniejsze nagłówki reklam, a lepszy UX zachęci użytkownika do zakupu w Twoim sklepie internetowym.
 3. Tworzenie grup reklam – Google umożliwia uruchomienie różnych grup reklam. Korzystaj z nich – w ten sposób jeszcze lepiej dopasujesz opisy, rozszerzenia czy targetowanie odbiorców, stosując cele dynamiczne kampanii.
 4. Testowanie – podobnie, jak w przypadku tradycyjnych reklam, warto postawić na testy. Reklamy dynamiczne same generują teksty i automatyczne nagłówki, jednak robią to na podstawie opisów produktów czy usług – testuj ich efektywność i obserwuj wyniki!
 5. Remarketing – ostatnim aspektem, o którym należy wspomnieć, są oczywiście listy remarketingowe RLSA. Dodając je, zyskujsz możliwość precyzyjnego określania stawek i zwiększenia ich dla użytkowników, którzy już odwiedzili podstronę.

Dodajmy, że dynamiczna kampania DSA może zostać skierowana na konkretną stronę lądowania. W przypadku kierowania reklamy na wiele serwisów, możesz zastosować wykluczenia i pominąć wybrane strony.

Pamiętaj też, że system reklam Google Ads generuje zestawy stron docelowych, porządkując je według tematyki. Właśnie dlatego wykluczenia mogą pomóc Ci w bardziej szczegółowym kierowaniu użytkowników na określone podstrony.

Dobrnęliśmy do końca! Wiesz już, jak wyświetlić kampanię DSA i co zrobić, żeby podnieść jej efektywność. Jeżeli szukasz zaufanego partnera w digital marketingu, to skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci uruchomić reklamy, dzięki którym zwiększysz przychód już w kolejnym kwartale!


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes