Przejdź do treści

Targetowanie – jak prawidłowo targetować reklamy Google Ads?

Do najpopularniejszych form reklamy zaliczamy te umieszczane na plakatach, ulotkach, gazetkach, w radiu, telewizji oraz Internecie. Współcześnie dzięki procesowi targetowania jesteśmy w stanie dotrzeć do największej grupy docelowej. Polega on na selekcji użytkowników, którzy będą zainteresowani danym produktem czy usługą.

Aby zwiększyć zasięgi zakupowe dobrze jest znać najważniejsze zasady targetowania reklam Google Ads. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, czym jest targetowanie, jakie korzyści płyną z tego procesu. Do tego przedstawiamy i omawiamy, jakie są najpopularniejsze jego rodzaje. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł planować skuteczniejsze kampanie reklamowe i poszerzać grono potencjalnych klientów.

Co to jest targetowanie?

Reklama w Internecie ma znacznie krótszą tradycję niż ta prezentowana w mediach tradycyjnych. Czym tak naprawdę jest targetowanie? Co kryje się pod tym pojęciem? To proces, który polega na odpowiednim selekcjonowaniu grup użytkowników, do których chcemy dotrzeć z daną reklamą. Podstawowym celem szerokiego targetowania jest, aby trafić za pomocą reklam do naprawdę nią zainteresowanych osób.  

Aby prowadzić skuteczną sprzedaż usługi lub towaru konieczna jest selekcja konsumentów, do który adresowane są i dostosowywane reklamy. Tego typu działa mają na celu określenie docelowej grupy. Dzięki temu możliwe staje się przygotowywanie reklamowych treści oraz wybór kanałów cyfrowych, internetowych, za pomocą których będą kierowane do konkretnego typu klienta.

Przez wiele lat przedsiębiorstwa stosowały targetowanie w mediach tradycyjnych, czyli w prasie, radiu i telewizji. Dalej jest to praktykowany proces. Bardzo ważne jest w nim, aby określić i dobrać odpowiednie parametry, które umożliwią dotrzeć do danej grupy odbiorców. Do tych najważniejszych kryteriów należy:

 • wybór medium,
 • czas emisji reklamy,
 • kontekst emisji reklamy.

Współcześnie prowadzi się wiele kampanii reklamowych przy wykorzystaniu Internetu i mediów społecznościowych. Do najpopularniejszych należy Google Ads oraz Facebook Ads. Tego rodzaju formy reklamy nie są nachalne, za to bardzo skuteczne, a przy tym proste. Prowadzi się również mailingowe targetowanie, które polega na określeniu odbiorców wiadomości reklamowej według wieku, miejsca zamieszkania oraz płci.

Potrzebujesz kampanii Google Ads? Zobacz jak robimy to w LUMO

Warto również dodać, że reklamodawcy dość często targetują swoje kampanie reklamowe za pomocą konkretnych witryn, stron www, serwisów w Internecie i newslettera. Tego typu działania marketingowe realnie wpływają na osiągniecie lepszych wyników sprzedażowych.

W procesie targetowania reklamy ważną rolę odgrywa optymalizacja konwersacji. W związku z tym w tym miejscu trzeba podkreślić, że specjaliści odpowiedzialni za różne rodzaje targetowania mogą wziąć pod uwagę kilka, a czasami nawet kilkanaście parametrów, m.in.:

 • płeć,
 • wiek,
 • miejsce zamieszkania,
 • zainteresowania,
 • nawyki zakupowe,
 • wykształcenie,
 • zachowanie w Internecie,
 • aktywność w social mediach,
 • reakcje na reklamy.

Podsumowując, targetowanie umożliwia dotrzeć do osób, które najbardziej będą zainteresowane danym towarem czy usługą. Do tego jest narzędziem, które wykorzystują reklamodawcy w celu określenia docelowej grupy, która pozwoli z jednej strony zbudować świadomość danej marki, a z drugiej pomoże określić rodzaj kampanii, przygotować ofertę, która będzie nastawiona na maksymalizację zysków sprzedaży. 

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Jakie korzyści daje targetowanie reklamy?

Według raportu opracowanego przez Polską Agencję Prasową (PAP), Polacy średnio przez 5,5 godziny serfują po sieci. W związku z tym nikogo nie powinno dziwić, że aktualnie wyświetlanie reklam w Internecie jest najbardziej skuteczne i opłacalne. Targetowanie reklamy niesie ze sobą wiele korzyści. 

Do najważniejszych należy:

 • skuteczne określenie grupy docelowej, do której będzie kierowana reklama,
 • zwiększenie sprzedaży towaru/usługi,
 • efektywne zarządzanie budżetem przeznaczonym na promocję i reklamę,
 • profilowanie reklam,
 • zwiększenie zainteresowania towarem/usługą,
 • zwiększenie popularności marki,
 • zwiększenie liczby klientów,
 • nawiązanie nowych kontaktów, współpracy,
 • szybszy rozwój firmy,
 • możliwość zbudowania więzi z odbiorcami (w przyszłości pozyskanie stałych klientów).

Prawidłowe targetowania pomaga dotrzeć do grupy docelowej potencjalnych klientów. Nie wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Za to jest bardzo skuteczne. Niezwykle efektowne jest zwłaszcza w przypadku firm, które prowadzą sklep internetowy.

Dzięki pomocy specjalistów możliwe jest dostosowanie odpowiednich reklam, ich częstotliwości, danej formy reklamowej, wyświetlania na konkretnych serwisach (np. YouTube, Facebook, Instagram) do zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Wystarczy określenie odpowiednich parametrów.

Naprawdę w krótkim czasie można zauważyć zwrot z inwestycji przeznaczonych na targowanie reklam Google Ads. Szybko zauważysz zainteresowanie Twoją ofertą. Co ważne, dzięki tej opcji możliwe jest reklamowanie każdego produktu czy usługi. Nie ma żadnych ograniczeń.

Jakie są rodzaje targetowania?

Targetowanie polega na określeniu odbiorców i wcale nie jest to skomplikowany proces. Aby efektowanie prezentować przekaz reklamowy można wykorzystać cztery rodzaje targowania, takie jak: behawioralne, kontekstowe, predykcyjne i autorskie.

Targetowanie behawioralne

Inne określenia targetowania behawioralnego to audience targeting. Polega na dobrze grupy odbiorców poprzez segmentację ich na podstawie zachowania. Krótko mówiąc, behawioralne targetowanie skupia się na analizie tego, jakie użytkownik przegląda strony WWW, jakie kluczowe słowa wpisuje do wyszukiwarki Google, ile czasu przeznacza na przeglądanie danej strony. Do tego w jakie linki klika oraz jakiego typu produkty kupuje, korzystając z formy zakupów online.

Targetowanie behawioralne pozwala właśnie, aby po analizie zachowania użytkowników w sieci, skierować do nich komunikat czy przekaz reklamowy o analogicznej treści. Tego rodzaju targowanie umożliwia pozyskanie bardzo dużej wiedzy o użytkownikach serfujących po sieci. Dzięki takiej wiedzy dużo łatwiej przygotować spersonalizowane reklamy. 

Targetowanie kontekstowe

W tym rodzaju targetowania reklam segmentacja przekazów reklamowych przeprowadzona jest na podstawie tematyki. Inaczej mówiąc, potencjalnym klientom wyświetlać się będzie grupa podobnych produktów, usług, które nawiązują do wcześniej wyszukiwanych towarów czy usług. Kontekstowe targetowania pozwala również, aby odbiorcom wyświetlać określone reklamy na konkretnych stronach.

Targetowanie predykcyjne

Predykcyjne targetowanie natomiast polega na pozyskaniu informacji dotyczących tematyki przeglądanych stron, wyszukiwania słów kluczowych i wszelakich informacji od partnerów. Coraz częściej przy tej metodzie wykorzystuje się sztuczną inteligencję, która na podstawie zachowań potencjalnych odbiorców przekazów reklamowych, jest w stanie przewidzieć ich preferencje zakupowe w niedalekiej przyszłości.

Targetowanie autorskie

W przypadku stosowania autorskiego targetowania zyskujemy możliwość, aby samodzielnie określić grupę odbiorców reklam. Tylko i wyłącznie szczegółowe kryteria i czynniki umożliwiają dotrzeć do odbiorców z konkretnym towarem bądź usługą.

Mikrotargetowanie

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o mikrotargetowaniu, które określane jest również hipertargowaniem. pozwala ono na bardzo szczegółową segmentację grupy docelowej. Skupia się na wykorzystywaniu informacji między innymi z mediów społecznościowych. Dzięki temu na kontach tych osób wyświetlają się konkretne reklamy produktów i usług.

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Dodać jeszcze należy, że ten rodzaj targetowania oparty jest na wykorzystaniu informacji, jakie użytkownik zamieścił na swoim koncie, czyli: płeć, wiek, słowa kluczowe, zainteresowania czy status społeczny.

Targetowanie a hipertargetowanie – jaka jest różnica?

Jest zasadnicza różnica pomiędzy targowaniem a hipertargowaniem. Targetowanie pozwala określić optymalną grupę docelową konsumentów. Ze względu na określone jej cechy wykazuje ona duże szanse na to, że będzie zainteresowana przedstawionym przekazem reklamowym.

Natomiast hipertargetowanie albo jak kto woli mikrotargetowanie wiąże się ze ścisłym doborem grupy docelowej, która została określona na podstawie informacji z mediów społecznościowych. W tym przypadku analiza profilu odbiorców może być określana na podstawie różnych kryteriów.

Ten rodzaj targetowania pozwala przede wszystkim na kierowanie reklamy do jednej ścisłej grupy. Co więcej, dane dotyczące odbiorców można sprawnie wykorzystać w kampaniach reklamowych. Do tego nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi.

Jak wykorzystać targetowanie w marketingu sklep e-commerce?

Targowanie to bardzo dobra metoda na wzrost konwersji. Dzięki zebraniu danych o klientach, ich zakupach, preferencjach, zachowaniu na stronach internetowych można zbudować skuteczną kampanię reklamową dla sklepu internetowego. Personalizowane treści reklamowe to szansa na zwiększenie sprzedaży.

Potrzebujesz kampanii Google Ads? Zobacz jak robimy to w LUMO

Dzięki narzędziom do gromadzenia danych o swoich klientach mogą sprawniej określić potrzeby swoich konsumentów, wprowadzać nowe produkty, a także stosować retargeting, czyli strategię, która polega na dotarciu z przekazem reklamowym do osób, które odwiedziły daną stronę, ale nie dokonały zakupu.

Ponadto informacje uzyskane z targowania można wykorzystać do stosowania reklam dynamicznych. Można wyświetlać na przykład towary, które klient przeglądał wcześniej na stronie sklepu. To zwiększa szanse na konwersję.

Osoby, które zdecydowały się na prowadzenie sklepu internetowego powinny zwrócić szczególną uwagę na targowanie reklamy przy wykorzystaniu Google Ads. Umożliwia prowadzenie różnych kampanii reklamowych, które są ogromnym wsparciem działu e-commerce. Oczywiście wybór konkretnych działań, doboru reklam należy dostosować do oferowanych produktów oraz usług. 


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes