Przejdź do treści

Pozycjonowanie WordPress. Zobacz poradnik, jak wdrożyć skuteczne SEO strony na WordPress

Pozycjonowanie WordPress. Zobacz poradnik, jak wdrożyć skuteczne SEO strony na WordPress

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS w Polsce i na całym świecie. Jego popularność wynika z wielu czynników – a jednym z nich jest stosunkowa łatwość wypozycjonowania strony opartej na WordPress. 

To platforma przystosowana do wymagań SEO, która daje dostęp do wielu narzędzi, ułatwiających budowanie widoczności. Nic nie dzieje się jednak samo. Trzeba wiedzieć, jak te wszystkie możliwości wykorzystać. Sprawdź nasz poradnik SEO dotyczący pozycjonowania stron internetowych na WordPressie!

Czym jest WordPress? 

WordPress to system CMS, czyli oprogramowanie służące do zarządzania zawartością stron internetowych. Dzięki niemu możesz prowadzić stronę internetową czy bloga bez znajomości programowania.

System WordPress jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem na świecie. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest darmowy i działa w modelu Open Source, co oznacza, że możesz go dowolnie modyfikować i udoskonalać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że WordPress jest przyjazny dla SEO. 

WordPress umożliwia także prowadzenie sklepów internetowych. Aby skorzystać z tej funkcji, musisz zainstalować rozbudowaną wtyczkę WooCommerce, która dodaje funkcjonalność zakupów online. 

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Poradnik, jak przygotować stronę na WordPressie, aby była przyjazna SEO

Pozycjonowanie to proces, który trwa zazwyczaj tak długo, jak długo zależy Ci na pozyskiwaniu klientów z bezpłatnych wyników wyszukiwania w Google.

Zanim jednak przejdziesz do właściwych działań SEO, musisz odpowiednio przygotować swoją witrynę pod optymalizację. Kroki, które podejmiesz na tym etapie, znacznie ułatwią Ci dalszą pracę i przyspieszą uzyskanie pożądanych efektów.

Oto, co należy zrobić, zanim zaczniesz właściwe pozycjonowanie strony na WordPress:

Wybierz odpowiedni hosting

Hosting to jeden z wielu elementów, który wpływa na proces pozycjonowania Twojej strony internetowej. Jest tak przede wszystkim ze względu na to, że wpływa on na szybkość, bezpieczeństwo i dostępność Twojego serwisu. 

Czym kierować się przy jego wyborze?

 • Dostępnością. Różnego rodzaju przerwy w działaniu czy awarie się zdarzają. W Twoim interesie jest jednak to, by do tego sytuacji dochodziło jak najrzadziej. Wybierz hostingodawcę, który deklaruje dostępność usługi na poziomie 99,9%. 
 • Tworzeniem kopii zapasowych. Przezorny zawsze ubezpieczony. Wybierz hosting, w przypadku którego masz gwarancję wykonywania regularnych backupów. Dzięki temu w razie np. ataku hakerskiego odzyskasz zawartość strony. 
 • Wsparciem technicznym. Szybki kontakt w dynamicznym świecie cyfrowym to podstawa. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie firma hostingowa oferuje skuteczną pomoc. 
 • Dodatkowymi usługami. Wiele hostingodawców oferuje np. certyfikat SSL w korzystnej cenie. 
 • Opiniami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do hostingu, zapoznaj się z doświadczeniami jego użytkowników. Zwróć szczególną uwagę także na te związane z SEO. 

Nie rozważaj w ogóle wyboru darmowego hostingu. Tego typu usługi są tylko pozornie bezpłatne. Ceną są zazwyczaj ogromne ilości spamu, znajdujące się na opartych na nich stronach, za co Google może nałożyć na Ciebie karę. 

Wybierz odpowiedni szablon

Twoja strona na WordPress może wyglądać tak, jak zachcesz. Osiągniesz taki efekt dzięki wyborowi jednego z szablonów dostępnych na platformie, który możesz oczywiście edytować i dostosować do swoich potrzeb. 

Czy jest to ważne z punktu widzenia SEO? Jak najbardziej. Jego wybór wpływa na wygląd witryny i doświadczenia użytkowników, którzy ją odwiedzają, a więc także jej widoczność w Google i innych wyszukiwarkach. 

Czym kierować się przy wyborze szablonu na WordPress pod kątem SEO i nie tylko? Pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Przeanalizuj swoje potrzeby i wybierz szablon z funkcjami, których potrzebujesz. Zbędne dodatki mogą obciążać stronę i np. spowalniać jej ładowanie. 
 • Sprawdź, czy dany szablon został opracowany w zgodzie z oficjalnymi wytycznymi WordPress. Ewentualne błędy mogą powodować problemy ze stabilnością motywu czy instalacją wtyczek. 
 • Najpopularniejsze, darmowe szablony bardzo często działają wolno i mogą rodzić uzasadnione obawy związane z bezpieczeństwem. Autorzy płatnych motywów na bieżąco dbają o ich rozwój i usuwanie ewentualnych niedociągnięć.
 • Upewnij się, że wybrany szablon jest regularnie aktualizowany. 
 • Szablon musi być responsywny, czyli dostosowywać się do każdego rodzaju urządzenia. 

Zainstaluj certyfikat SSL

Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane za pośrednictwem Twojej strony. Mowa tu o wszelkiego rodzaju loginach, hasłach, numerów kart kredytowych czy danych osobowych. 

Jego posiadanie w teorii nie jest obowiązkowe. Musisz jednak wiedzieć, że dzięki niemu Twoja strona wzbudza zaufanie  użytkowników i daje im pewność, że ich dane są bezpieczne. Zainstalowany certyfikat SSL sprawia, że w pasku adresu przeglądarki wyświetla się kłódka. Kiedy ostatnio odwiedziłeś stronę, która nie byłaby tak oznaczona?

W przypadku sklepów internetowych certyfikat SSL jest absolutną koniecznością. To dzięki niemu bowiem jest możliwe dokonywanie bezpiecznych transakcji internetowych. 

To kwestie ważne także dla Google. Certyfikat SSL jest dla botów wyszukiwarki potwierdzeniem, że dana strona jest godna zaufania i warto wyświetlać ją wysoko w wynikach wyszukiwania.

Wtyczki SEO WordPress

Uruchamiając stronę na WordPress, możesz korzystać z wielu wtyczek, które rozwijają jej funkcjonalność. Znajdziesz wśród nich również takie, które ułatwiają działania SEO.

Należą do nich przede wszystkim Yoast SEO, All In  One SEO Pack, Rank Math czy The SEO Framework. Najpopularniejszą jest ta pierwsza, ale wszystkie z nich dadzą Ci dostęp do podobnych funkcji. 

Umożliwią Ci one między innymi edycję meta tagów i pliku robots.txt, dodawanie tagów kanonicznych do podstron, a także tworzenie mapy witryny. Yoast SEO pokaże Ci także stopień optymalizacji danych stron i wyświetli informacje o ewentualnych problemach. 

Wtyczki występują zarówno w wersjach darmowych, jak i płatnych. 

Skonfiguruj plik sitemap.xml i prześlij go do GSC

Mapa strony to plik w formacie XML, który zawiera linki do podstron znajdujących się w obrębie Twojego serwisu. Mowa tu o adresach URL, które mają być uwzględniane w wynikach wyszukiwania. Co ważne, sitemap.xml jest widoczny dla robotów, ale nie dla użytkowników. 

Dzięki utworzeniu takiej mapy roboty wyszukiwarki mogą w maksymalnie szybki sposób dotrzeć do istotnych podstron w Twoim serwisie, które mają być indeksowane. 

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Aby tak się stało, musisz im wskazać, jak do niej dotrzeć. Najłatwiej to zrobić za pomocą narzędzia Google Search Console. Wystarczy, że uruchomisz GSC i przejdziesz do sekcji „Mapy witryn”. Podaj tam adres, pod którym znajduje się plik sitemap.xml i wybierz opcję „Prześlij”. Po przesłaniu mapy system zweryfikuje jej poprawność i wskaże Ci ewentualne błędy w jej budowie.

Przyspieszasz w ten sposób przede wszystkim pozycjonowanie nowych treści i tych, które trudno znaleźć.

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

 

A jak stworzyć mapę? Na WordPress jest to bardzo proste. Nie musisz generować jej ręcznie – wystarczy, że skorzystasz ze wtyczki Yoast SEO. Pozwoli Ci ona także modyfikować sitemap na późniejszych etapach. 

Zaimplementuj nawigację okruszkową (breadcrumbs)

Menu okruszkowe (breadcrumbs) informuje użytkowników, w którym dokładnie miejscu na stronie się znajdują i umożliwia im łatwy powrót do wcześniej przeglądanych podstron. Dokładnie tak, jak działało to w bajkach, gdzie bohaterowie poruszają się po śladach utworzonych z okruszków chleba – stąd właśnie nazwa tej nawigacji.

Dlaczego jest to ważne z punktu widzenia SEO Twojej witryny? Breadcrumbs ułatwia robotom Google zrozumienie jej struktury, a także jej skanowanie. Poszczególne elementy nawigacji składają się ze słów kluczowych, opisujących zawartość danych podstron. Co więcej, nawigacja okruszkowa jest widoczna w wyszukiwarce Google. 

Breadcrumbs w oczywisty sposób wspiera także linkowanie wewnętrzne. Dzięki niemu tworzysz logiczną i wartościową dla użytkowników strukturę odnośników na stronie. To wszystko może przyczynić się nie tylko do wzrostu pozycji, ale także zmniejszenia współczynnika odrzuceń. 

Wygodne wdrożenie takiej nawigacji umożliwi Ci wspomniana już wtyczka Yoast SEO. 

Popraw szybkość strony według wytycznych PageSpeed Insights

Szybkość ładowania się strony to kolejny czynnik, który wpływa na wyniki SEO. Jeżeli będzie ona wczytywać się zbyt długo, nie możesz oczekiwać, że użytkownicy wykażą się cierpliwością i zaczekają. Dużo bardziej prawdopodobne jest to, że zrezygnują oni z jej odwiedzenia i przejdą na stronę Twojej konkurencji. 

Google doskonale to rozumie. Właśnie dlatego strony www, które długo się ładują, nie osiągają wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Optymalizacja strony zakłada przyspieszenie jej działania. Co możesz zrobić, aby tak się stało?

 • Skompresować obrazki. 
 • Ograniczyć występowanie kodu JavaScript (a więc np. liczbę animacji na stronie).
 • Usunąć wszelkie elementy, które długo się ładują. 
 • Odinstalować wtyczki, z których nie korzystasz. 
 • Skorzystać z narzędzia PageSpeed Insights, wyeliminować wykazane tam błędy i wdrożyć rekomendacje.   

Mogą Ci w tym także pomóc wtyczki, takie jak WP Super Cache czy W3 Total Cache. Odpowiadają one za cachowanie WordPressa i przyspieszają ładowanie się serwisu. 

Skonfiguruj adresy URL

Adresy URL mają wpływ na pozycjonowanie. Informują one w końcu zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarek, co znajduje się na danej podstronie. Prawidłowo zoptymalizowany link wygląda np. tak: https://twoja-strona.pl/blog/pozycjonowanie-na-wordpress. 

Na platformie WordPress tworzenie przyjaznych adresów URL jest maksymalnie uproszczone. System generuje je bowiem automatycznie – na podstawie tytułów podstron. W razie potrzeby możesz je oczywiście zmodyfikować lub skrócić. 

Nie zawsze jednak tytuły danej podstrony sprawdzają się także jako adresy URL. Czym zatem kierować się przy ich tworzeniu? Pamiętaj o tym, by adresy:

 • Nie były ciągiem przypadkowych znaków, a odzwierciedlały zawartość danej podstrony. Powinny one odzwierciedlać strukturę strony – być zapisem ścieżki, którą przebył użytkownik, by znaleźć się w danym miejscu. 
 • Były krótkie – nie zawierały zbędnych słów czy znaków. Google docenia zwięzłe adresy. Co więcej, są one łatwiejsze do zapamiętania i skopiowania. 
 • Nie zawierały spacji ani znaków specjalnych. Rodzielaj poszczególne słowa za pomocą myślników (buty-sportowe) lub znaków podkreślenia (buty_sportowe).
 • Składały się m.in. ze słów kluczowych związanych z zawartością danej strony. Adresy URL są widoczne w wyszukiwarce – jeżeli ich treść będzie pokrywać się z zapytaniem użytkownika, frazy zostaną podkreślone. 
 • Zawierały tylko małe litery. Unikniesz dzięki temu sytuacji, że użytkownik trafi na podstronę z błędem 404 po użyciu znaków o złej wielkości. 

Stwórz stronę główną i podstrony

Strona główna to jedno z najważniejszych miejsc w Twoim serwisie. Jej rolą jest przekonanie użytkowników, że warto zapoznać się z pozostałymi podstronami, a być może nawet od razu skorzystać z Twojej oferty. 

Na stronie głównej powinny znaleźć się przede wszystkim frazy brandowe (stricte powiązane z nazwą Twojej marki) i ogólne słowa, opisujące jej działalność. Zadbaj o atrakcyjne treści, grafiki i intuicyjną nawigację. 

Wyeksponuj na stronie głównej najważniejsze podstrony z Twojego serwisu i poinformuj, jakie korzyści wiążą się z wyborem Twoich usług. Możesz linkować do kluczowych stron ofertowych, formularza kontaktowego czy bloga. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, na stronie głównej powinny znaleźć się informacje o aktualnych promocjach czy bestsellerach. 

W tworzeniu poszczególnych elementów i struktury pomoże Ci analiza słów kluczowych, o której więcej przeczytasz w dalszej części tekstu. 

Skonfiguruj zatwierdzanie komentarzy

WordPress umożliwia użytkownikom dodawanie komentarzy. Dzięki temu mogą oni komentować np. artykuły na Twoim blogu. Warto jednak zadbać o to, aby na Twojej witrynie pojawiały się wyłącznie merytoryczne opinie – co jest ważne także pod kątem SEO. 

W tym celu wystarczy włączyć ręczne zatwierdzanie komentarzy. Zrobisz to w zakładce „Ustawienia dyskusji”, zaznaczając opcję “Komentarze muszą być zatwierdzane ręcznie”. Dzięki tej funkcji zadecydujesz, które uwagi chcesz wyświetlać, a które nie. 

I nie chodzi tu wcale o to, aby nie pokazywać nieprzychylnych opinii – a o to, by uniknąć spamu. Jeżeli Google wykryje go na Twojej witrynie (a roboty uwzględniają również treści w komentrzach), może nałożyć na nią karę, skutkującą spadkiem pozycji. 

Włącz ustawienia blokujące indeksowanie

Nie wszystkie strony musisz prezentować w wynikach wyszukiwania. Jeżeli Twoja witryna składa się z kilkudziesięciu czy kilkuset podstron warto wyłączyć indeksowanie mało istotnych podstron lub takich, które z różnych względów nie powinny wyświetlać się w wyszukiwarce. Unikniesz w ten sposób marnowania crawl budgetu i przyspieszysz indeksację najważniejszych podstron. 

Jakie strony warto wyłączyć z indeksowania?

 • Podstrony logowania, koszyka itd.
 • Zawierające różnego rodzaju regulaminy, polityki prywatności itd. 
 • Strony filtrowania, sortowania. 
 • Podstrony niezoptymalizowane pod SEO lub takie, które zawierają nieaktualne informacje. 

Decyzje co do indeksowania podejmij jednak po analizie słów kluczowych. Dopiero wtedy będziesz mieć 100% pewność co do tego, o które frazy walczysz, a więc jakie podstrony nie są istotne dla SEO Twojego serwisu. 

Pamiętaj również, by upewnić się, że indeksowanie wszystkich istotnych podstron jest włączone. Jeżeli wyłączyłeś je przed rozpoczęciem działań przygotowawczych, po ich zakończeniu warto pozwolić Google swobodnie poruszać się po Twoim serwisie – oczywiście wytyczonymi przez Ciebie ścieżkami. 

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Optymalizacja i pozycjonowanie strony WordPress krok po kroku

Twoja strona jest przygotowana do pozycjonowania? Aby mieć pewność, że tak jest, przeprowadź (lub zleć przeprowadzenie) audytu SEO. Dzięki temu upewnisz się, że wszystkie istotne z punktu widzenia SEO kwestie techniczne funkcjonują bez zarzutu. 

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Poznasz także mocne i słabe strony witryny. Dobra agencja SEO powinna dostarczyć Ci także gotowe rekomendacje, które pozwolą wyeliminować ewentualne niedociągnięcia. 

Masz pewność, że wszystko funkcjonuje bez zarzutu? Możemy zatem przejść dalej. 

Wykonaj analizę słów kluczowych

Selekcja odpowiednich zapytań to kluczowy element pozycjonowania. Chodzi tu o to, by odnaleźć frazy, które wpisują do wyszukiwarki osoby potencjalnie zainteresowane Twoją ofertą i oprzeć na nich swoją strategię. 

Musisz bowiem liczyć się z tym, że zapytania związane z Twoją działalnością, które przychodzą Ci do głowy, nie zawsze są trafne pod kątem SEO. Może okazać się, że nie mają one wyszukiwań lub wpisują je osoby z intencją, która dla Ciebie z punktu widzenia biznesowego nie jest istotna. Właśnie dlatego skuteczna analiza słów kluczowych wykorzystuje profesjonalne narzędzia i opiera się na obiektywnych danych. 

Jak powinna przebiegać krok po kroku?

 1. Zacznij od określenia swoich celów związanych z pozycjonowaniem witryny. Nie zależy Ci przecież wyłącznie na zwiększeniu ruchu z wyszukiwarki. Na pewno chcesz także, aby osoby, które trafiają na stronę z Google, pozostawiły po sobie jakiś ślad – np. dokonały zakupu, wypełniły formularz kontaktowy czy zapisały się do newslettera.
 2. Zrób listę słów kluczowych, które wpisują do wyszukiwarki przedstawiciele Twojej grupy docelowej. Wykorzystaj w tym celu swoje pomysły, narzędzia SEO i analizę konkurencji. 
 3. Wybierz frazy z największym potencjałem dla Twojego biznesu. Kieruj się miesięczną liczbą wyszukiwań, konkurencyjnością i intencją, którą kierują się wpisujący je użytkownicy. 
 4. Wdróż wybrane frazy na Twojej stronie WordPress. Pamiętaj jednak, by analizować generowane przez nie wyniki – i na bieżąco optymalizować swoją strategię SEO, a także rozwijać ją o kolejne zapytania. 

Jakie narzędzia pomogą Ci w analizie słów kluczowych? Możesz wykorzystać np.:

 • Ahrefs.
 • Answer The Public. 
 • Planer słów kluczowych Google. 
 • Senuto. 
 • Semrush. 

Zaplanuj strukturę swojej strony i menu głównego

Słowa kluczowe nie mogą pojawiać się na Twojej stornie bez ładu i składu. Gdyby po prostu umieścić wszystkie z nich na jednej podstronie, byłoby to marnowanie potencjału SEO i ignorowanie potrzeb Twoich odbiorców. 

Analiza fraz powinna skutkować powstaniem przemyślanej struktury strony. Jak ją stworzyć? 

 • Zacznij od pogrupowania słów kluczowych według intencji wpisujących je użytkowników i ich szczegółowości. 
 • Na tej podstawie zrób listę kategorii i podkategorii, które umieścisz w swoim menu głównym. Innymi słowy – stwórz hierarchię swojej strony. 
 • Strukturę możesz rozrysować na zwykłej kartce papieru lub w programie graficznym. 
 • Pamiętaj o tym, by była ona logiczna i intuicyjna – zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. 

W sklepie internetowym tworzenie takiej struktury jest zazwyczaj nieco bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, że podstron jest zazwczaj więcej niż w przypadku innych stron. Oto przykład, jak możesz ułożyć to w sposób przyjazny dla użytkowników i Google: 

Strona główna -> Kategoria nadrzędna -> Podkategoria -> Produkt.

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Pamiętaj, że struktura i menu powinny być proste i intuicyjne. Nie używaj w nim specjalistycznego języka czy skrótów – użytkownicy nie mogą mieć wątpliwości, co kryje się pod daną pozycją. 

Przygotuj odpowiednie treści z nagłówkami dla każdej podstrony

Bez treści na Twojej stronie nie znajdą się frazy kluczowe, na które powinna ona wyświetlać się w wyszukiwarce. To także teksty dostarczają użytkownikom informacji na temat Twojej oferty, motywują ich do zakupu i budują zaangażowanie.

Są więc zarówno kluczowym elementem dla SEO, jak i dla sprzedaży. Jest tak jednak tylko wtedy, gdy są one prawidłowo opracowane. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby każda podstrona była zoptymalizowana pod jedną, najważniejszą frazę kluczową. Oprócz niej w treściach powinny pojawiać się także inne zapytania – w szczególności te z długiego ogona, umożliwiające bardziej szczegółowe opisanie każdego tematu.

Słowa kluczowe to jednak zaledwie jeden z aspektów optymalizacji treści na stronie WordPress. O czym pamiętać na tym etapie?

 • Dopasuj rodzaj treści do roli, jaką odgrywa dana podstrona. Ich styl i charakter musi być zgodny z intencją odbiorcy. 
 • Pamiętaj o tym, że piszesz przede wszystkim dla użytkowników, a nie robotów Google. Treści powinny być ciekawe, atrakcyjne i przystępne w odbiorze. Google docenia teksty, które doceniają użytkownicy. 
 • Umieszczaj w tekstach frazy kluczowe, ale z umiarem. Treści, które zawierają ich bardzo dużo wcale nie są pozytywnie oceniane przez Google. 
 • Swobodnie odmieniaj frazy. Google nie ma z tym problemu. 
 • Dbaj o strukturę tekstów. Używaj krótkich zdań i akapitów, dziel teksty na sekcję, stosuj wypunktowania i pogrubiaj najważniejsze fragmenty.
 • Pamiętaj o poprawności językowej. Wszelkie błędy utrudniają odbiór Twojego contentu. 
 • Twórz oryginalne treści. Za ich powielanie (również w obrębie własnego serwisu) Google może nałożyć karę na Twój serwis. 

Istotnym elementem optymalizacji pod kątem SEO są także nagłówki. Nie w końcu żadną jest tajemnicą, że internauci nie czytają tekstów od deski do deski, a raczej skanują je w poszukiwaniu ważnych dla siebie informacji. Nagłówki im ten proces znacznie ułatwiają. Podobnie jak robotom indeksującym – właśnie dlatego są one ważne w procesie optymalizacji strony WordPress. 

Jak zmaksymalizować ich skuteczność?

 • Zadbaj o to, aby w nagłówkach H1 znalazły się najważniejsze słowa kluczowe dla danej podstrony. 
 • Twórz nagłówki, które są chwytliwe, ale jednocześnie zdradzają treść akapitu, którego dotyczą. 
 • W nagłówkach H2, H3, H4 możesz wykorzystać frazy z długiego ogona (long tail). 
 • Upewnij się, że każda podstrona w Twoim serwisie posiada oryginalny nagłówek. 

Pamiętaj, żeby nie publikować stron, które nie zawierają żadnych treści. Nie zdobędą one uznania w oczach Google, co może przełożyć się na ocenę Twojego całego serwisu. Jeżeli z jakichś względów musisz to jednak zrobić – wyłącz ich indeksowanie. 

Wdróż odpowiednie meta tagi

Optymalizacja SEO składa się z wielu pozornie niewielkich elementów, które w szerszej perspektywie mają jednak bardzo duże znaczenie. Meta tagi są tego świetnym przykładem. 

Czym są? To fragmenty kodu HTML, które pozwalają Ci decydować o tym, jak Twoja strona wyświetla się w wynikach wyszukiwania i przeglądarkach. 

Które z nich warto zoptymalizować przede wszystkim?

 • Meta title, czyli tytuł danego wyniki wyszukiwania wyświetlany w wyszukiwarce. Zadbaj o to, by zawierał najważniejsze dla danej podstrony słowo kluczowe, informował o jej zawartości i zachęcał do kliknięcia. Masz na to około 60 znaków ze spacjami.
 • Meta description. To z kolei opis wyniku w wyszukiwarce. W tym wypadku masz do dyspozycji nieco więcej znaków (około 160) – wykorzystaj je, aby zachęcić użytkowników do przejścia właśnie pod link prowadzący do Twojej strony. Jego uzupełnienie nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję, ale może znacznie zwiększyć współczynnik kliknięć (CTR) danego wyniku. 
 • Meta robots. Ten tag umożliwi Ci poinstruowanie robotów Google, żeby nie indeksowały danej podstrony i znajdujących się na niej linków. Korzystaj z niego jednak tylko wtedy, gdy chcesz uniemożliwić indeksację. Domyślnie każda podstrona będzie indeksowana. 

W niektórych poradnikach na temat SEO możesz znaleźć także informacje o tagu meta keywords. Jego używanie nie jest jednak dziś zalecane, a teksty, które to rekomendują są już nieaktualne. Jeżeli więc widzisz w swojej wtyczce na WordPressie pole, w którym możesz uzupełnić ten tag, po prostu to zignoruj. 

Zaplanuj treści na bloga

W marketingu internetowym powszechnie wiadomo, że content is the king. Treści pomagają budować rozpoznawalność marki wśród użytkowników i zwiększają Twoją widoczność w wyszukiwarce.

Jeżeli zależy Ci na odkrojeniu sobie maksymalnie dużego kawałka seowego tortu, a więc zbudowania jak największej widoczności w Google, nie możesz zadowalać się wyłącznie treściami na stronie głównej i podstronach sprzedażowych. Do swojego reperturaru musisz dorzucić także blog. 

Dzięki niemu przyciągniesz na swoją stronę użytkowników, którzy znajdują się na wczesnych etapach ścieżki zakupowej lub po prostu szukają informacji na tematy powiązane z Twoją działalnością. Przedstawiciele obu tych grup mogą w przyszłości zostać Twoimi lojalnymi klientami. 

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

O tym, jak tworzyć skuteczne teksty pisaliśmy powyżej. Artykuły blogowe rządzą się jednak odrobinę innymi prawami. 

Jak stworzyć skutecznego bloga? 

 • Pisz przystępne, łatwe w odbiorze teksty. Zadbaj o ich przemyślaną strukturę i poprawność językową. 
 • Twórz oryginalne artykuły, które będą wyczerpywać poruszaną tematykę. Zawsze staraj się dodawać coś ekstra, czyli jakieś informacje bądź elementy, których Twoi klienci nie znajdą w tekstach konkurencji. 
 • Unikaj powielania i kopiowania nawet fragmentów tekstów – Google może ukarać Cię za duplikację. 
 • Dobieraj właściwe słowa kluczowe dla artykułów blogowych. Ogromny potencjał mają tu przede wszystkim frazy typu long tail (z długiego ogona), które często są gotowymi pomysłami na tematy tekstów – czyli np. „Jaki laptop gamingowy do 3000 zł” czy „Jak urządzić małą kuchnię”. 
 • Urozmaicaj artykuły dodatkowymi elementami. Mowa tu o różnego rodzaju obrazkach, inforgrafikach czy materiałach wideo. 
 • Daj użytkownikom możliwość komentowania Twoich artykułów. Odpowiadaj na ich opinie i zachęcaj do dyskusji. 

Bardzo istotny jest także dobór tematyki artykułów blogowych. W dużym uproszczeniu chodzi o to, by tworzyć teksty, które po prostu obchodzą Twoich potencjalnych czytelników czy klientów. Jak je znaleźć?

 • Przejrzyj dokładnie frazy, które wyselekcjonowałeś na etapie analizy. Na pewno znajdziesz tam wiele propozycji, które możesz wykorzystać w artykułach na blogu. 
 • Sprawdź swoją ofertę. Zastanów się, jakie problemy rozwiązuje Twój produkt/usługa? Jakie okoliczności sprawiają, że szukają podobnych rozwiązań? Taka analiza może dać Ci wiele gotowych pomysłów na tematy artykułów. Przykłady? „Jak założyć sklep internetowy?” – dla firmy dostarczającej oprogramowanie dla e-commerce czy „Jaki prezent na dzień matki wybrać?” dla sklepu internetowego z kosmetykami. 
 • Przeanalizuj konkurencję. Ahrefs podpowie Ci, które artykuły generują największy ruch u Twoich konkurentów. Napisz teksty na podobne tematy – tylko lepiej.  
 • Jeżeli prowadzisz już firmę, porozmawiaj z Twoimi klientami. Dowiedz się, jakie mają problemy i co ich interesuje. 

Zoptymalizuj grafiki

Trudno wyobrazić sobie skuteczną stronę internetową, która składa się wyłącznie z tekstów. Grafiki są jej nieodzownym elementem – warto jednak zadbać o to, aby wspierały kształtowanie widoczności w wynikach wyszukiwania Google, a nie je utrudniały. 

Jak to zrobić?

 1. Przede wszystkim zadbaj o rozmiar obrazków. Nie może być on zbyt duży – w innym wypadku strona będzie ładować się wolno, co może obinżyć jej pozycje w wyszukiwarce Google. Wielokość grafiki nie powinna przekraczać 300 KB. By je skompresować, możesz wykorzystać w tym celu wtyczkę Smush lub robić to w dowolnym programie graficznym. 
 2. Ważne jest również to, aby dodawać grafiki w odpowiednim formacie – najlepiej PNG lub JPG. 
 3. Zadbaj o nazwy obrazów. Po prostu opisz, co przedstawiają – najlepiej wykorzystując do tego słowo kluczowe. To znacznie lepsze rozwiązanie niż stosowanie tytułów w stylu image_8273. 
 4. Dodawaj do grafik opisy alternatywne (ALT). Powinny one opisywać, co znajduje się na danej grafice i w miarę możliwości zawierać słowa kluczowe. Bez problemu dodasz je z poziomu WordPressa. 

Stosuj linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne to bardzo istotny element skutecznego pozycjonowania strony opartej na WordPressie. Ułatwia zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek poruszanie się po stronie. 

Pomaga również zwiększyć widoczność strony w Google. Jak? Linki wewnętrzne przekazują moc do stronom, do których prowadzą. Dzięki temu mogą przyczynić się do poprawy ich pozycji w wyszukiwarce. 

O czym pamiętać, linkując wewnętrznie na stronie?

 • Stosuj przemyślane anchory (kotwice) linków, czyli klikalne teksty, które widzą użytkownicy. Dobrze, jeżeli zawierają one słowa kluczowe i zachęcają do kliknięcia.
 • Linkuj tylko wtedy, gdy jest to zasadne. Nie umieszczaj linków tylko ze względu na SEO. 
 • Nie umieszczaj zbyt wielu linków na jednej podstronie – skup się na tych najważniejszych. 
 • Linki do podstron, na których wypozycjonowaniu szczególnie Ci zależy, umieszczaj jak najwyżej. Google skanuje bowiem strony od samej góry. 
 • Aktualizuj istniejące podstrony, dodając linki do nowych treści. Dzięki temu poprawisz ich widoczność. 
 • Jeżeli jakiś odnośnik nie ma znaczenia dla SEO, używaj atrybutu rel=”nofollow”. Dzięki temu roboty będą go ignorować. To dobry pomysł np. w przypadku różnego rodzaju formularzy. 

Dodawanie linków w CMS WordPress jest banalnie proste. Zrobisz to dokładnie tak, jak w zwykłym dokumencie tekstowym. Przy publikowaniu pamiętaj o tym, aby zaznaczać opcję, by odnośniki otwierały się w nowej karcie. To najbardziej przyjazne dla użytkowników rozwiązanie. 

Pozyskuj linki przychodzące

Nie tylko linki wewnętrzne mają wpływ na pozycjonowanie. Kluczowe znaczenie mają także odnośniki pochodzące ze źródeł zewnętrznych (link building). W końcu im więcej osób udostępnia Twoją stronę, tym bardziej wartościowa musi ona być dla użytkowników. A przynajmniej taką filozofią kieruje się Google. 

W dzisiejszych czasach kluczowe jest to, by pozyskiwać linki wysokiej jakości. Nie mogą być to linki z mało popularnych forów czy spamerskich komentarzy. Stosując takie praktyki, możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Skup się więc na tym, by zamieszczać odnośniki prowadzące do Twojego serwisu na chętnie czytanych portalach, najlepiej powiązanych tematycznie z Twoją branżą. Możesz w tym celu wykorzystać publikacje sponsorowane. 

Idealny scenariusz to taki, jeżeli zdobywasz linki zewnętrzne w sposób naturalny. Jak to osiągnąć? W teorii jest to proste – musisz po prostu tworzyć ciekawe treści, którymi użytkownicy chcą się dzielić. 

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania stron? Zobacz jak robimy to w LUMO

Pozycjonowanie WordPress – ostatnie wskazówki

Pozycjonowanie WordPressa w większości aspektów przebiega bardzo podobnie jak w przypadku stron opartych o inne systemy CMS. Platforma w wielu miejscach znacznie ułatwia ten proces – chociażby za sprawą użytecznych wtyczek czy responsywnych i szybkich szablonów.

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Zajrzyj na bloga, którego piszemy z wielką ochotą. Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj jak docierać do użytkowników Internetu!

Warto pamiętać jeszcze o kilku aspektach, które dodatkowo zwiększą efektywność Twoich działań i zapobiegną ewentualnym błędom:

 • Unikaj instalacji dużej ilości wtyczek. Ich nadmiar może wywołać problemy związane z wydajnością strony. Wybierz te, z których rzeczywiście będziesz korzystać w pozycjonowaniu strony w WordPress. 
 • Stosuj własne nazwy użytkownika i trudne hasła. Bezpieczeństwo wpływa na pozycjonowanie. Jeżeli nie chcesz, by do Twojego WordPressa dostały się niepowołane osoby, przyłóż się do stworzenia nazwy użytkownika i przede wszystkim – hasła. Powinno zawierać małe i duże litery, cyfry, a także znaki specjalne. 
 • Zmień stronę logowania. Klasyczna strona logowania na WordPress wygląda następująco – https://nazwa-strony.pl/wp-admin. Możesz ją zmienić na przypadkowy ciąg znaków, czyli np. https://nazwa-strony.pl/ajddhjbc – dzięki temu będzie mniej podatna na ataki hakerskie.  
 • Pamiętaj o regularnej aktualizacji motywu, systemu CMS i wtyczek. To ważne z wielu względów, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa. Twórcy aktualizują je regularnie, wzmacniając ich ochronę przed hakerami. 
 • Wdróż dane strukturalne (rich snippets). To dodatkowe informacje, które Google może uwzględniać na temat Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Są to na przykład gwiazdki czy FAQ. Dzięki temu wyróżniasz się na tle konkurencji i zajmujesz wyższe pozycje. Rich snippets w najłatwiejszy sposób wdrożysz za pomocą wtyczek. 
 • Nie instaluj wtyczek niewiadomego pochodzenia. Wybieraj tylko te, które zostały stworzone przez sprawdzonych autorów, posiadają wiele opinii i są regularnie aktualizowane. 
 • Ustaw tagi kanoniczne. Na Twojej stronie mogą pojawiać się zduplikowane treści. Aby nie wpływało to negatywnie na jej widoczność, wykorzystaj canonicale, by oznaczyć te podstrony, które są oryginalne i mają być indeksowane. 
 • Stale analizuj efekty SEO. Pozwoli Ci to optymalizować działania, a także reagować na aktualizacje algorytmów i aktywności podejmowane przez Twoich konkurentów.  

Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes