Przejdź do treści

Kampania SEM – czym są działania Search Engine Marketing?

Ile razy korzystałeś dziś z wyszukiwarki? Pamiętasz w ogóle jakiś dzień, kiedy jej nie używałeś? To oczywiście pytania retoryczne. Dane mówią, że użytkownicy kierują 5,9 miliona zapytań do Google każdej minuty, a aż 68% wszystkich doświadczeń online zaczyna się właśnie od wyszukiwarki. 

To nie tylko ciekawe statystyki, ale przede wszystkim ogromny potencjał reklamowy, który możesz wykorzystać, by zdobywać klientów online. Czym jest SEM? Jak tworzyć kampanie w wynikach wyszukiwania i jakie przynoszą one efekty? Sprawdź!

Search Engine Marketing (SEM) – czym jest marketing w wyszukiwarkach?

SEM, czyli Search Engine Marketing, to, jak sama nazwa wskazuje, po prostu marketing w wyszukiwarkach internetowych. Obejmuje on zarówno płatne reklamy w wynikach wyszukiwania, jak i działania z zakresu pozycjonowania stron. 

Podsumowując, SEM = SEO + PPC. 

Jakie są składowe kampanii SEM?

W ramach działań z zakresu SEM możesz docierać do potencjalnych klientów zarówno za pośrednictwem bezpłatnych (organicznych) wyników wyszukiwania, jak i tych sponsorowanych. 

Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom bliżej. 

SEO

SEO (Search Engine Optimization) to działania, których celem jest uzyskanie jak najwyższych pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na określone frazy kluczowe. 

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek obejmuje szereg czynności, wykonywanych zarówno w obrębie samej strony (np. tworzenie treści czy poprawa struktury witryny), jak i poza nią (np. pozyskiwanie wartościowych linków).

Reklamy Google Ads

Kolejną składową SEM są kampanie Google Ads. To płatne reklamy, które są rozliczane w modelu Pay Per Click (PPC). Oznacza to, że płacisz za nie dopiero, gdy użytkownik w nie kliknie. Cena za kliknięcie ustalana jest na zasadzie licytacji. W praktyce oznacza to, że zależy ona od tego, ile na swoje kampanie wydają Twoi konkurenci. 

Zasady ich działania są proste. Reklamy Google wyświetlają się użytkownikom, którzy wpisują do wyszukiwarki konkretne zapytania. Jako reklamodawca określasz je na etapie tworzenia kampanii. 

Reklamy w wynikach wyszukiwania znajdziesz:

 • nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania, pod nimi i obok nich,
 • w Google Grafika, 
 • w sekcji Google Zakupy, 
 • w sklepie Google Play, 
 • w mapach Google. 
Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Dowiedz więcej o korzyściach kampanii Google Ads i pozycjonowaniu stron

Różnica pomiędzy SEO a reklamą PPC (Google Ads)

Jak widzisz, SEO i SEM to całkowicie różne odsłony marketingu internetowego. Jakie są między nimi największe różnice?

 • Kampanie PPC mogą dawać nawet natychmiastowe efekty, które odczujesz od razu po uruchomieniu reklam. SEO z kolei wymaga czasu. Na rezultaty trzeba czekać nawet kilka miesięcy. 
 • Reklamy w Google pochłaniają dodatkowy budżet. Płacisz w tym wypadku za każde kliknięcie. Z kolei SEO dąży do jak najwyższych pozycjach w organicznych wyszukiwania, co przekłada się na bezpłatny ruch i może okazać się mniej kosztowne w dłuższej perspektywie. 
 • Google Ads daje Ci dużą kontrolę nad tym, gdzie wyświetlają się Twoje reklamy. W SEO oczywiście wiele zależy od Twoich działań, ale ogromne znaczenie mają także algorytmy, które tworzą ranking w wynikach wyszukiwania. 

Proces tworzenia kampanii SEM

Wszystkie działania marketingowe z zakresu SEM, niezależnie od tego, czy mowa o SEO czy PPC, wymagają przemyślanego planowania. O co musisz zadbać?

Wybór słów kluczowych

Pierwszy krok tworzenia kampanii SEM to odnalezienie fraz kluczowych, czyli po prostu zapytań, jakie wpisują Twoi potencjalni klienci do wyszukiwarki. Oczywiście chodzi wyłącznie o te, które są powiązane z Twoją ofertą. To, że szukają oni w Google np. przepisu na naleśniki, nie ma dla Ciebie znaczenia. 

Jak przeprowadzić taką analizę i na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Skorzystaj z narzędzi, jak Planer Słów Kluczowych w Google Ads. Możesz też sięgnąć do bardziej zaawansowanych i płatnych rozwiązań, jak Ahrefs czy Senuto.
 • Przeanalizuj wybrane frazy przede wszystkim pod kątem miesięcznej liczby wyszukiwań i konkurencyjności. 
 • Na początkowym etapie warto rozważyć skupienie się na zapytaniach z długiego ogona, które mogą przełożyć się na wyższą konwersję – mimo niższego wolumenu wyszukiwań. 
 • Na podstawie zebranych danych wybierz słowa kluczowe, które najlepiej pasują do Twoich celów i budżetu.
Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Dowiedz więcej o korzyściach kampanii Google Ads i pozycjonowaniu stron

Analiza konkurencji

Analiza konkurencji ma kluczowe znaczenie w marketingu w wyszukiwarce Google. Działania Twoich konkurentów będą dla Ciebie punktem odniesienia, ale także wskazówką, co sprawdza się w Twojej branży. 

Co dokładnie analizować?

 • Zacznij od zidentyfikowania swoich konkurentów. Sprawdź, jakie strony walczą o zdobycie widoczności na wybrane przez Ciebie słowa kluczowe.
 • Zwróć uwagę na to, jakie frazy pomijają w swoich działaniach. Być może będzie to dla Ciebie pole do zbudowania przewagi?
 • Przejrzyj treści reklamowe konkurentów oraz ich strony docelowe, aby zrozumieć, co przyciąga uwagę i skłania do konwersji przedstawicieli Twojej grupy docelowej. 
 • Spróbuj oszacować, ile konkurenci mogą wydawać na swoje kampanie reklamowe SEM.

Opracowanie strategii

Analiza słów kluczowych i konkurencji to dobry wstęp do opracowania skutecznej strategii działań w wyszukiwarce. 

Musisz jeszcze jednak zadbać m.in. o następujące kwestie:

 • Ustal cele kampanii. Co chcesz osiągnąć dzięki SEM? Zależy Ci na zwiększeniu ruchu w witrynie, poprawie konwersji czy może budowie świadomości marki?
 • Zdefiniuj swoją grupę docelową. Jakie są najważniejsze potrzeby Twoich klientów? Jakie komunikaty marketingowe do nich przemówią?
 • Określ swój budżet. Zdecyduj, ile chcesz wydać na kampanie PPC i jak rozdzielić wydatki na różne grupy reklamowe i frazy.
 • Zaplanuj konkretne działania w obrębie SEM i SEO. Najlepiej wraz z harmonogramem i celem, który ma przynieść realizacja każdego z nich. 
 • Zastanów się, czy wszystkie frazy, na które chcesz się pozycjonować, chcesz promować również za pomocą płatnych reklam. 

Optymalizacja serwisu i przygotowanie stron docelowych

Samo przyciągnięcie użytkownika na Twoją stronę internetową to dopiero połowa sukcesu. Musisz jeszcze go zachęcić, by wykonał pożądaną przez Ciebie akcję – czyli np. kupił produkt, zapisał się do newslettera czy wypełnił formularz.

Przeczytaj inspirujące wpisy na blogu LUMO

Dowiedz więcej o korzyściach kampanii Google Ads i pozycjonowaniu stron

Pomoże Ci w tym odpowiednie przygotowanie stron docelowych, czyli witryn, na które trafiają użytkownicy po kliknięciu w reklamę czy link sponsorowany. Zadbaj przede wszystkim o ich szybkie ładowanie, intuicyjną nawigację, a także skuteczne treści i atrakcyjne grafiki.

 Wdrożenie strategii i analiza wyników

Uruchomienie kampanii i wcielenie strategii w życie to nie koniec działań w ramach SEM. Wyszukiwarki to bardzo dynamiczne środowisko, co oznacza, że warto trzymać rękę na pulsie, bo wszystko może się szybko zmienić – zarówno przez aktualizację algorytmów, jak i działania konkurencji. 

Pod jakim kątem analizować działania SEM?

 • Konwersji i kosztu konwersji (w przypadku kampanii PPC).
 • Pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. 
 • CTR-ów (współczynników klikalności) poszczególnych wyników czy reklam. 

Na podstawie zebranych informacji optymalizuj swoje kampanie. Eksperymentuj z różnymi podejściami, testuj nowe frazy, formaty reklam i sposoby ustalania stawek. Pozwoli Ci to znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojej firmy.

Efekty, jakie przynoszą skuteczne działania SEM

Synergia działań PPC i SEO to najlepsze możliwe rozwiązanie dla zdecydowanej większości biznesów. Połączenie tych dwóch kanałów pozwoli zyskać Ci maksymalną widoczność w wynikach wyszukiwania i dotrzeć do nowych klientów. 

Jakie efekty możesz uzyskać dzięki inwestycji w SEM?

 • Poprawa widoczności w wynikach wyszukiwania. 
 • Zwiększenie ruchu na stronie. 
 • Wzrost świadomości marki. 
 • Budowa przewagi konkurencyjnej. 
 • Zwiększenie konwersji i sprzedaży. 

Chcesz rozpocząć skuteczne działania z zakresu SEM? Skontaktuj się z nami już teraz!

Zacznij skuteczne kampanie marketingu z LUMO


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes