Przejdź do treści

Stan indeksowania witryny w Narzędziach dla webmasterów Google

Google dodało do swoich narzędzi dla webmasterów kolejną przydatną funkcjonalność – Stan indeksowania. Są to statystyki pokazujące ile podstron serwisu internetowego zostało dodanych do indeksu wyszukiwarki Google. Czy nadal trzeba przekonywać, że Google Webmaster Tools bardzo pomagają w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych?

Stan indeksowania

Raport Stan indeksowania został umieszczony w sekcji Kondycja narzędzi dla webmasterów Google i posiada dwa widoki – Podstawowy i Zaawansowany.

Widok podstawowy

Stan indeksowania - widok podstawowy
Stan indeksowania – widok podstawowy

Legenda podaje liczbę aktualnie zaindeksowanych stron, a wykres prezentuje cotygodniowe dane stanu indeksowania witryny z ostatniego roku. Liczba Zaindeksowano łącznie jest prawie zawsze znacznie mniejsza niż liczba adresów URL pobranych przez Google, ponieważ nie uwzględnia stron, które zostały rozpoznane jako powielone, niekanoniczne lub mniej przydatne albo, na których umieszczono metatag noindex.

Liczba zaindeksowanych stron nie musi pokrywać się z liczbą stron prezentowanych w wynikach wyszukiwania, ponieważ nie jest pomniejszana o tymczasowe filtry. Filtrowanie wyników wyszukiwania obejmuje strony usunięte ze względów prawnych lub na prośbę webmastera, wyniki z witryn, które są niedostępne oraz ręczne działania przeciwko spamowi.

Wykres stale pnący się do góry wskazuje, że nowe podstrony są na bieżąco dodawane do indeksu Google. Bardziej szczegółowe dane można znaleźć w zakładce Zaawansowane.

Widok zaawansowany

Stan indeksowania - widok zaawansowany
Stan indeksowania – widok zaawansowany

W wersji zaawansowanej wykres prezentuje liczby:

  • Zaindeksowano kiedykolwiek – liczba wszystkich podstron kiedykolwiek pobranych przez Google
  • Zaindeksowano łącznie – liczba podstron znajdujących się aktualnie w indeksie Google
  • Niewybrane – liczba stron, które nie są indeksowane z powodu przekierowania na inny adres URL lub dużego podobieństwa do innych stron
  • Zablokowane w pliku robots.txt – liczba stron, których Google nie może pobierać z powodu zablokowania w pliku robots.txt.

Po co mi te dane?

Dane na temat stanu indeksowania mogą być wykorzystane do identyfikowania różnych problemów związanych z indeksowaniem serwisu internetowego.

Na przykład nagły spadek liczby zaindeksowanych stron może wskazywać na błąd w serwisie – błąd serwera, zablokowanie dostępu robotom wyszukiwarek przez przypadkowe wstawienie meta=”noindex” lub wpisu w pliku robots.txt.

Z kolei zmiana struktury serwisu bez prawidłowej konfiguracji przekierowań 301 może spowodować spadek liczby zaindeksowanych stron lub nagły wzrost liczby Niewybrane.

Duży poziom stron nieuwzględnianych w indeksie może również oznaczać, że w witrynie występuje problem powielania treści.

Wszystkie te informacje mogą pomóc w optymalizacji pobierania i indeksowania serwisu przez Google. Dokładny opis funkcjonalności Stan indeksowania można znaleźć w artykule pomocy narzędzi dla webmasterów Google.


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes