O tym, że TikTok zawojował świat w czasach COVID-19, nie trzeba nikomu mówić. Zasięgi aplikacji rosną sukcesywnie, a obecnie korzysta z niej blisko 3 mln polskich użytkowników. TikTok to ogromna szansa dla marketerów, ale też – jak każda nowość – wyzwanie.
Jako jedna z pierwszych agencji na polskim rynku i partner TikToka przetestowaliśmy płatną reklamę na tej platformie. Poniżej znajdziesz 5 praktycznych wskazówek, o których warto pamiętać, planując działania reklamowe.
Marka nie musi mieć profilu na TikToku, by wystartować z płatnymi działaniami na platformie.
To dobra informacja szczególnie dla tych branż, które z dystansem podchodzą do zakładania kolejnych profili lub ze sceptycyzmem przyglądają się samej platformie. Rzeczywiście prowadzenie profilu wymaga dużego nakładu pracy, systematyczności i sporej dawki kreatywności.
Dlatego z pomocą przychodzi TikTok, który oprócz aktywacji mocno wizerunkowych (m.in. dedykowanych filtrów AR) proponuje szereg formatów reklamowych dostępnych bez konieczności zakładania profilu marki.
Mowa o reklamie in-feed, która pojawia się w streamie między poszczególnymi filmikami i wyświetlana jest w zakładce „Dla Ciebie”. Reklama posiada guziki akcji (tu wiele opcji CTA do wyboru), których kliknięcie odsyła nas do wybranej strony www. Do puszczenia takiej reklamy potrzebujemy konta reklamowego, kreacji oraz budżetu mediowego. Kampanię można targetować m.in. na:
- płeć;
- wiek (w przedziałach wiekowych);
- wybrane zainteresowania (m.in. gry, podróże, technologia, finanse, żywność i napoje, uroda, parenting);
- lokalizację (kraj, województwo);
- urządzenia.
Podobnie jak na Facebooku mamy do wyboru ustawienia budżetu „lifetime” lub opcję „dzienną”. Kluczową kwestią jest optymalizacja i ta musi być wykonywana pod okiem doświadczonego specjalisty. Platforma bowiem nie daje wskazówek i nie posiada opcji automatycznej optymalizacji, jak jest to chociażby w przypadku Facebooka. Sporo istotnych opcji dostępnych jest również tylko dla partnerów TikToka i po konsultacji z dedykowanym opiekunem.
Dopasuj rodzaj kampanii płatnej do rezultatów, które chcesz osiągnąć.
Kampanie płatne dają dość szeroki zakres możliwości jak na początkującą w tej dziedzinie platformę. Widać sporą inspirację systemem reklamowym Facebook. Reklamę na TikToku można zakupić zarówno w systemie aukcyjnym, jak i rezerwacyjnym.
W przypadku tego pierwszego zrealizujemy kampanie, których celem będzie traffic na stronę www, instalacja aplikacji bądź konwersja. Wszystkie opcje optymalizujemy w modelu CPC (cost per click). Jest to bardzo dobra wiadomość dla biznesów posiadających e-commerce.
W przypadku kampanii, których celem ma być budowanie rozpoznawalności marki, warto skorzystać z modelu rezerwacyjnego i zdecydować się na reklamę optymalizowaną pod CPM (cost per mille). Platforma dysponuje swoją wersją pixela, za pomocą którego można mierzyć ruch na stronie www.
Przykuwająca oko kreacja reklamowa jest kluczem do sukcesu
Powodzenie reklamy płatnej zależy w dużej mierze od kreacji. TikTok stawia na krótkie, dynamiczne formy podobne do stylistyki, w jakiej tworzą sami TikTokerzy za pomocą kreatora w aplikacji. Standardowe adsy z wyskakującym logo i packshotem będą się zatem cieszyć mniejszym powodzeniem niż np. krótkie 10-sekundowe natywne wideo z produktem.
Jeśli nie dysponujemy gotowym vertical video, dobrym zastępstwem może okazać się animacja. Natomiast nie starajmy się na siłę upychać logotypów czy podawać długich list zalet produktu.
Tworząc treści, to reklamodawca powinien dopasować się do platformy, nie odwrotnie. Marka musi mówić językiem młodych. W przypadku TikToka, tak jak na Facebooku, o sukcesie (tj. wysokim współczynniku oglądalności) decydują pierwsze sekundy wideo.
Weryfikacja następuje szybko i jest brutalna – albo przyciągniemy uwagę, albo ruchem zwanym „swipe” odesłani zostaniemy w zapomnienie. Optymalna długość vertical video to 10-15 sekund.
Ogromną rolę odgrywa też ścieżka dźwiękowa. TikTok dysponuje swoją biblioteką utworów, ale należy upewnić się czy mamy prawo korzystać z danej ścieżki. Ze względu na prawa autorskie, najbezpieczniej przed startem reklamy przygotować własną muzykę. Co ciekawe, w treściach reklamowych nie można używać słowa „TikTok” ani jego odmiany.
TikTokerzy w reklamie płatnej
Połączenie reklamy płatnej ze znaną twarzą to jeden z najlepszych przepisów na sukces na TikToku. Przetestowaliśmy to u naszych klientów! Jeśli budżet reklamowy pozwala na skorzystanie z takich możliwości, warto to rozważyć. TikTokerzy wiedzą, jak zapewnić rozrywkę swoim fanom, a przecież o to właśnie na tej platformie chodzi!
Planując działania z twórcami TikTok, warto podejść do tematu pakietowo, np. zaangażować influencera do stworzenia contentu, który później może być wykorzystany do kampanii płatnej. W zależności od potrzeb działania płatne zwiększą zasięg, wypromują filtr AR lub przekierują do witryny zewnętrznej.
Uważaj na treści związane z COVID-19 w kreacjach reklamowych
Z jednej strony jest to ciekawostka, a z drugiej istotna informacja, która może zaoszczędzić czas spędzony na przygotowywaniu kreacji reklamowej. Po co marce zamieszczanie treści związanej z COVID-19? Są branże, np. gastronomia, w których dowóz produktów do klienta jest nieodzownym elementem biznesu.
Jednak już samo pokazanie bezkontaktowej dostawy w czasach COVID-19 na platformie TikTok staje się kłopotliwe. Nie ma tu znaczenia wydźwięk komunikacji. Nawet pozytywne przykłady, takie jak: noszenie rękawiczek czy masek może skończyć się odrzuceniem kreacji w panelu reklamowym.
Jeśli planujesz reklamę płatną, pamiętaj, że nie tylko sama kreacja, ale w szczególności jej opis nie może zawierać wyrazów lub hashtagów związanych z COVID-19, np. kwarantanna, wirus itp. Z własnego doświadczenia wiemy, że papier toaletowy widoczny na filmie też może być na cenzurowanym. 😉 Mimo że sami użytkownicy aplikacji – zwani TikTokerami – publikują treści nawiązujące do tematów COVID-19, reklamodawcy takich treści zamieszczać nie mogą. Dlaczego?
TikTok, podobnie jak inne platformy (np. YouTube), obrał taktykę zapobiegania rozprzestrzenianiu fałszywych informacji na temat pandemii lub wprowadzania niepotrzebnej paniki. W oficjalnej informacji czytamy:
„To be clear, our guidelines prohibit misinformation intended to deceive or mislead the public. While we encourage our users to have respectful conversations about the subjects that matter to them, we remove misinformation that could cause harm to an individual’s health or wider public safety. In light of the pandemic, we are erring on the side of caution when reviewing reports related to misinformation that could cause harm to our community or to the larger public. This may lead to the removal of some borderline content.”
www.tiktok.com, Supporting Our Community Through COVID-19, https://www.tiktok.com/safety/resources/covid-19
Podsumowując, TikTok będzie odgrywał istotną rolę w ekosystemie SM, dlatego warto już teraz poznać jego możliwości reklamowe. Bez wątpienia dotarcie do szerokiej widowni jest możliwe poprzez reklamę płatną i chociażby z tego powodu warto wypróbować jej potencjał, zanim zdecydujemy się na szersze spektrum działania.