Przejdź do treści

Adres IP – co to jest? Jak go sprawdzić?

Każdy z nas mieszka pod jakimś adresem. Dzięki temu Twój znajomy doskonale wie, dokąd wysłać pocztówkę z wakacji, mama może wpaść z obiadem, a policja wie, do których drzwi zapukać, gdy coś przeskrobiesz. 

Podobną rolę pełni adres IP. Tyle, że w Internecie. To unikalny adres, który pozwala zidentyfikować urządzenia podłączone do sieci. Co warto o nim wiedzieć? Jak sprawdzić i zmienić swój adres IP? I czy wpływa on na SEO? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Adres IP – definicja

Adres IP to unikalny identyfikator nadawany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci internetowej lub lokalnej. Umożliwia komunikację z nim i jego identyfikację, a także przesyłanie i odbieranie danych pomiędzy poszczególnymi sprzętami. 

Samo określenie IP to skrót od Internet Protocol, czyli protokołu internetowego. To właśnie system nadawania unikalnych numerów każdemu urządzeniu, które łączy się z siecią internetową.

Co ważne, adres IP nie musi być związany z konkretnym urządzeniem, może się zmieniać lub być współdzielony przez wiele urządzeń.

Jak zbudowany jest adres IP?

Adres IP zapisuje się w formie binarnej, jako ciąg znaków liczbowych. Składa się z czterech liczb z zakresu od 0 do 255, oddzielonych kropkami, np. 192.168.0.1.  Każda z tych liczb może mieć wartość od 0 do 255 i reprezentuje część sieciową lub hostową adresu.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym standardem adresacji IP jest IPv4, który ma ograniczoną liczbę adresów (około 4,3 miliarda). Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na adresy IP, powstał nowy standard IPv6, który ma znacznie większą przestrzeń adresową (około 340 trylionów trylionów trylionów adresów). IPv6 jest zapisywany w postaci szesnastkowej i składa się z ośmiu bloków czterocyfrowych oddzielonych dwukropkami, na przykład 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334. 

Rodzaje adresów IP

Adresy IP mogą być stałe lub dynamiczne, publiczne lub prywatne, w zależności od sposobu ich przydzielania i używania. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych rodzajów:

 • Publiczne adresy IP, czyli adresy, które są przydzielane przez dostawców usług internetowych. Używa się ich do komunikacji między różnymi urządzeniami podłączonymi do Internetu. Są one unikalne i mogą być stałe lub dynamiczne, w zależności od ustawień sieci i potrzeb użytkownika.
 • Prywatne adresy IP – przydzielane do urządzeń w sieciach lokalnych – jak sieci domowe czy firmowe. Używane są do komunikacji wewnątrz sieci, ale nie są widoczne dla innych urządzeń podłączonych do Internetu. Są zazwyczaj stałe.
 • Dynamiczne adresy IP –  są tymczasowo przydzielane do urządzeń podłączonych do Internetu przez serwer DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Zmieniają się przy każdym połączeniu z siecią. 
 • Statyczne adresy IP – są stałe i przypisane do konkretnego urządzenia. Są używane, gdy urządzenie musi być zawsze dostępne i łatwo zlokalizowane w sieci. Właśnie dlatego znajdują zastosowanie przez hostingi i inne usługi online. 

Do czego służy adres IP?

Adres IP służy przede wszystkim do identyfikacji urządzeń i komunikacji między nimi w sieci. Dzięki niemu każde urządzenie może wysyłać i odbierać dane do i od innych urządzeń (jak komputery, smartfony, routery, serwery, drukarki czy kamery).

Adres IP pozwala także na:

 • lokalizowanie urządzenia,
 • śledzenie ruchu sieciowego,
 • filtrowanie treści,
 • zarządzanie zabezpieczeniami.

Jak sprawdzić adres IP?

Najłatwiejszy sposób na sprawdzenie swojego IP, to skorzystanie ze strony internetowej, która oferuje taką możliwość. By ją znaleźć, po prostu wpisz wyszukiwarkę frazę typu „Jaki jest mój adres IP”. Wystarczy, że wejdziesz na jedną z proponowanych stron, a wyświetli Ci się Twój adres IP. Zobaczysz również informacje o swojej lokalizacji i dostawcy usług internetowych. 

Chcesz poznać inne sposoby na weryfikację IP? Oto, jak zrobić to na poszczególnych systemach:

System Windows

Możesz sprawdzić swój adres IP na kilka sposobów:

 • Otwórz ustawienia systemu Windows i wybierz opcję „Sieć i Internet”. Następnie wybierz „Status” z lewego panelu i kliknij „Informacje o sieci”. Zobaczysz swój adres IP na ekranie.
 • Otwórz wiersz poleceń i wpisz polecenie ipconfig. Twoim oczom ukażą się informacje o adresie IP komputera oraz innych parametrach sieciowych.
 • Otwórz panel sterowania i kliknij „Sieć i Internet”. Następnie otwórz „Centrum sieci i udostępniania” i kliknij nazwę sieci, do której jest podłączony komputer. Zobaczysz swój adres IP w oknie „Stan”.
 • Otwórz menedżer zadań i przejdź do zakładki „Wydajność”. Kliknij „Wi-Fi” lub „Ethernet” w zależności od rodzaju połączenia. Swój adres IP zobaczysz w prawym dolnym rogu.

System MacOS

Korzystasz ze sprzętu Apple? IP sprawdzisz na dwa sposoby:

 • Otwórz „Preferencje systemowe” i kliknij „Sieć. Wybierz sieć, z którą jesteś połączony, i zobacz swój adres IP pod sekcją Status.
 • Otwórz Terminal i wpisz komendę ipconfig getifaddr en0 (dla połączenia Wi-Fi) lub ipconfig getifaddr en1 (dla połączenia Ethernet). Naciśnij Enter i zobacz swój adres IP.

System Linux

Aby sprawdzić swój adres IP na Linuxie, możesz użyć jednego z następujących poleceń w terminalu:

 • ip addr show – pokazuje wszystkie urządzenia sieciowe i ich adresy IP12.
 • /sbin/ifconfig – pokazuje informacje o aktywnych połączeniach sieciowych i ich adresach IP1.
 • curl ifconfig.me lub wget -qO- ifconfig.me/ip – pokazuje Twój publiczny adres IP.

Aby otworzyć terminal, naciśnij Ctrl+Alt+T lub wyszukaj aplikację Terminal w menu startowym. Aby znaleźć swój adres IP, wpisz wybrane polecenie i naciśnij Enter. Będzie on widoczny obok pola inet lub inet6, w zależności od tego, czy używasz protokołu IPv4 czy IPv6.

W Androidzie

Aby sprawdzić swój adres IP na urządzeniu z Androidem, otwórzUstawienia” i wybierz „Informacje o telefonie”. Następnie wybierz „Stan telefonu” i znajdź Adres IP pod sekcją „Informacje o sieci”.

Jak zmienić adres IP komputera?

Istnieje kilka sposobów na zmianę adresu IP, w zależności od tego, czy chcesz zmienić lokalny czy zewnętrzny adres IP. Oto niektóre z nich:

 • Zresetowanie routera, jeżeli korzystasz z dynamicznego adresu IP.  Nie ma jednak gwarancji, że otrzymasz inny adres IP, ponieważ ISP może ponownie przypisać Ci ten sam adres IP.
 • Skorzystanie z przeglądarki Tor, którą zaprojektowano po to, by zapewnić anonimowość i prywatność online. Tor korzysta z sieci węzłów, które losowo przekierowują Twój ruch sieciowy, zanim dotrze on do docelowego serwera. Dzięki temu Twój prawdziwy adres IP i lokalizacja są ukryte przed stronami internetowymi, które odwiedzasz. 
 • Użycie serwera proxy, który ukrywa Twój prawdziwy adres IP i przypisuje Ci inny, zwykle z innego kraju. Możesz skonfigurować serwer proxy w ustawieniach swojej przeglądarki lub użyć specjalnych rozszerzeń czy aplikacji. Skorzystanie z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, która tworzy zaszyfrowane połączenie między Twoim urządzeniem a zdalnym serwerem. VPN szyfruje Twój ruch sieciowy, dzięki czemu możesz ukryć swój prawdziwy adres IP i lokalizację. Możesz skorzystać z darmowych lub płatnych usług VPN, które oferują różne poziomy bezpieczeństwa i szybkości.
 • Zmiana sieci, z którą się łączysz. Możesz spróbować połączyć się z inną siecią, na przykład z siecią Wi-Fi lub mobilną. Każda sieć ma swój własny zakres adresów IP, więc jej zmiana spowoduje zmianę Twojego lokalnego adresu IP.

Adres IP a wpływ na SEO

Adres IP nie ma bezpośredniego wpływu na SEO i zdecydowanie nie należy do najważniejszych czynników, decydujących o pozycjach Twojej strony. 

Niektórzy twierdzą jednak, że jeżeli do strony prowadzą linki z witryn o różnych adresach IP, może to poprawić jej wiarygodność i autorytet w oczach wyszukiwarek. Z kolei odnośniki z tych samych adresów IP mogą być uznane za nienaturalne lub spamerskie. Jest to poniekąd prawda. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że Google identyfikuje strony nie za pomocą adresów IP, a domen i adresów URL. Dlatego nie chodzi tu o same adresy IP, a raczej URL-e. 

Istnieją jednak kwestie związane z adresami IP, które mogą pośrednio wpłynąć na pozycjonowanie. Są to:

 • Reputacja adresu IP – jeśli strona internetowa korzysta ze współdzielonego adresu IP, który ma złą reputację, np. z powodu spamu, ataków, nielegalnych treści, itp., może to negatywnie wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. 
 • Korzystanie z lepszych narzędzi sieciowych korzystnie wpływa na czas wczytywania się Twojej strony i jej dostępność. Może to także sprawić, że poprawisz parametry jakościowe swojej witryny, co z kolei może przełożyć się na jej lepszą optymalizację. 

Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes