Przejdź do treści

Kiedy SEO nie zadziała?

W dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo możliwości dotarcia do klienta za pośrednictwem swojej strony internetowej. Na rynku istnieje cała masa agencji uprawiających marketing internetowy, powstają firmy szkoleniowe, a także freelancerzy, którzy odeszli z agencji i świadczą swoje usługi prywatnie.

Spośród wielu form dotarcia do klienta w internecie, SEO czyli pozycjonowanie stron pod kątem wyszukiwarek (z angielskiego search engine optimization), jest nie tylko skuteczną, ale także relatywnie tanią, w porównaniu do innych, formą reklamy istniejących na rynku.

Każdy przedsiębiorca planujący rozwój swojej firmy kalkuluje, ile pieniędzy może przeznaczyć na działania reklamowe. Oczekuje także pewnego zwrotu z inwestycji po pewnym czasie – to naturalne. Powstaje więc pytanie, czy SEO jest rozwiązaniem idealnym, nadającym się do zastosowania we wszystkich przypadkach?

Doświadczenie pokazuje, że istnieje kilka przypadków pośród których SEO raczej się nie sprawdzi. Poniżej podam kilka przykładów.

Długi proces decyzyjny

Długi proces decyzyjny potrafi solidnie wstrzymać i zablokować działania marketingowe.
Długi proces decyzyjny potrafi solidnie wstrzymać i zablokować działania marketingowe.

W twojej firmie istnieje długa drabina decyzyjności, tzn. wszystkie zmiany na stronie muszą zostać zaakceptowane przez kilka osób, do tego stroną zarządza informatyk, albo pion IT w firmie, co wiąże się z niemożnością szybkiego wprowadzania zmian na stronie przez agencje. W takich przypadkach SEO się nie powiedzie, a na pewnym etapie ktoś zażąda „wyników”.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Współpracowałem kiedyś przy projekcie, gdzie artykuły na stronę były akceptowane przez dział contentowy w firmie, a zmiany pojedynczych meta tagów oraz nagłówków musiały być akceptowane przez dział marketingu i szereg dyrektorów w strukturach tej firmy. Faktycznie skończyło się to tak, że wprowadzenie samych meta tagów trwało 4 miesiące – dla jednej podstrony…

Na to wszystko nakładała się kwestia SEO technicznego i zmian koniecznych do wprowadzenia w  kodzie strony, te musiały zostać zaakceptowane i zaopiniowane przez pion IT, co także trwało, od dyrektora pionu, poprzez szereg programistów odpowiadających za różne sekcje witryny, w konsekwencji ktoś musiał policzyć roboczogodziny i ubrać w korporacyjną tabelkę koszt takowych zmian. Rezultat? Część zmian udało się wprowadzić po pół roku, reszta proponowanych optymalizacji została zabudżetowana w pionie IT, na czwarty kwartał danego roku…

W takiej konstrukcji zdarzeń, SEO, jest nieopłacalną inwestycją marketingową, ponieważ tracimy czas, a także pieniądze, a efekty są dość słabe.

Porada: przed przystąpieniem do współpracy z agencją SEO warto zwrócić uwagę na strukturę własnej organizacji i zastanowić się, kto merytorycznie będzie odpowiedzialny za kontakt z pracownikami agencji. Dobrze jest też wiedzieć kto ma dostępy do witryny (CMS, ftp itd.).


Krótki czas na wypromowanie wydarzenia/produktu,

Jeśli promujesz jakieś wydarzenie i masz na taką promocję mało czasu, np. miesiąc albo mniej, wówczas SEO się nie sprawdzi.

Zawsze powtarzam, że SEO działa trochę na zasadzie efektu „śnieżnej kuli” – im dłużej i dobrze prowadzone są działania, tym lepsze efekty w postaci widoczności witryny.

Sam proces indeksowania wprowadzanych zmian poprzez Google bywa różny i mamy na niego tylko pośredni wpływ. Dlatego, przy bardzo krótkim czasie na promocję

zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z reklamy w Facebook Ads, bądź Google Ads.


Posiadasz niszowy produkt

Zetknąłem się kiedyś z witryną sprzedającą produkty z amerykańskich startupów.

Strona posiadała raptem 5 produktów, a były to rzeczy w stylu: nakładka pochłaniająca dym z papierosa montowana na papierosa, albo przecieraczka do kieliszków od wina po damskiej szmince.

Jak widzicie takich produktów raczej nikt nie szuka, nawet jeśli by się na nie natknął, to raczej niszowy gadżet, po który nie sięga się codziennie.

W takiej sytuacji dużo lepszą formą promocji może być zorganizowanie np. marketingu szeptanego, można także skorzystać, przy niskim budżecie z jednorazowej kampanii reklamowej w sieci, aby sprawdzić sam potencjał wyszukiwania, a co za tym idzie zainteresowanie danym produktem.

Porada: warto poszukać odpowiednich grup odbiorców, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych, można zapisać się do grup dyskusyjnych i zwyczajnie zapytać, u osób na forum o dany produkt, po to aby zbadać sam potencjał i zainteresowanie.


Chcesz szybkiego zwrotu z inwestycji

Jeśli planujesz swój budżet marketingowy i chcesz zainwestować w SEO,  a jednocześnie oczekujesz szybkiego zwrotu z inwestycji, np. po miesiącu to w SEO tego nie uświadczysz.

Proces pozycjonowania strony bądź sklepu internetowego, jest czasochłonny i pracochłonny. Szereg zmian wprowadzonych w obrębie witryny internetowej potrzebuje czasu na indeksacje. Proces pozyskiwania linków za pośrednictwem, czy to artykułów sponsorowanych, czy też publikacji gościnnych również jest czasochłonny, chociażby z uwagi na fakt samego copywritingu, (copywriting – pisanie tekstów do publikacji i sloganów reklamowych) czyli tego ile czasu może trwać stworzenie dobrego tekstu do artykułu sponsorowanego.

Porada: przed przystąpieniem do współpracy z agencją SEO zweryfikuj swoje dane w narzędziach Google Analytics oraz Google Search Console. Sprawdź ilu użytkowników trafia na Twoją witrynę w danym miesiącu, z jakich źródeł są ci użytkownicy. Warto porównywać swoje wyniki w okresach kwartalnych, a także półrocznych oraz rocznych, jest to istotne z uwagi na sezonowość witryny oraz sezonowość w branży. Skonsultuj te dane z agencją aby wspólnie ustalić do jakiego poziomu widoczności witryny chcecie dotrzeć.

Powyższe przykłady pokazują, kiedy nie warto korzystać z usług SEO, a kiedy inna forma reklamy, będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Tak czy inaczej, pamiętaj, że dobrze zoptymalizowana witryna, chociażby w podstawowym stopniu może zapewnić lepsze wyniki w innych formach reklamowych w internecie.


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes