Przejdź do treści

Jak usunąć wizytówkę Google. Poradnik krok po kroku

Bardzo istotnym elementem pozycjonowania lokalnego jest stworzenie oraz poprawne zoptymalizowanie wizytówki Google. Możemy założyć ją za Ciebie! Zobacz, jak wygląda oferta Performance Media na pozycjonowanie lokalne. Masz już wizytówkę Google, jednak z jakichś powodów musisz ją usunąć? Przeczytaj nasz poradnik do końca, a znajdziesz w nim kilka ciekawych porad.

Zacznijmy od tego dlaczego chcesz usunąć wizytówkę Google?

Coraz więcej lokalnych firm zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wartościowy jest użytkownik pozyskany w sieci. Inwestycja w pozycjonowanie lokalne, prowadzenie strategii opartej na content marketingu i publikacji artykułów sponsorowanych w poczytnych serwisach w najbliższej okolicy czy wizytówka Google  to skuteczne działania zwiększające widoczność strony internetowej.

Chcesz się dowiedzieć ciekawych informacji na temat tego, jak założyć wizytówkę Google Moja Firma? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem tematycznym, który jest dostępny na naszym blogu na naszym blogu! Dowiesz się z niego między innymi, czym jest wizytówka Google Moja Firma, co zrobić, aby ją założyć oraz jakie korzyści na Ciebie czekają.

W biznesie podobnie jak w życiu zdarzają się sytuacje, które trudno jest przewidzieć. Musiałeś zamknąć firmę, którą prowadziłeś wiele lat? Twój profil w GMF zgromadził wiele negatywnych komentarzy? A może przeniosłeś firmę do innego miasta? Nie zawsze w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem  będzie usunięcie wizytówki Google Moja Firma. Z następnych akapitów dowiesz się, kiedy i jak usunąć wizytówkę Google.

powody usunięcia wizytówki Google

Chcę zlikwidować wizytówkę, ponieważ zamknąłem firmę

Zakończenie działalności gospodarczej to jeden z najczęstszych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na zlikwidowanie wizytówki Google. Jeżeli zamknąłeś firmę, a klienci wciąż dzwonią pod wskazany na wizytówce numer, to pora raz na zawsze rozwiązać tę kwestię. Wyświetlanie informacji o firmie, która nie prowadzi już działalności, nie przyniesie Ci żadnych korzyści, a wśród użytkowników poszukujących konkretnych informacji wywoła jednie zamieszanie.

Zastanawiasz się nad tym, jak usunąć wizytówkę z Google po zakończeniu działalności firmy? Najlepiej będzie, jeżeli zdecydujesz się usunąć wizytówkę jako właściciel profilu GMF. Jednak aby to zrobić, musisz mieć dostęp do tego panelu. Utraciłeś dane logowania? Nie martw się, usuwanie wizytówki Google jest możliwe także bez dostępu do panelu usługi Google Moja Firma.

Chcę usunąć wizytówkę Google, bo mam negatywne opinie

Feedback od klientów to bardzo ważna kwestia. Opinie uzyskane od osób, które miały okazję skorzystać z Twojej oferty nie tylko rozbudują wizytówkę i uwiarygodnią Twój wizerunek, lecz także przyjemnie połechcą Twoje ego i będą bodźcem do dalszego rozwoju. Oczywiście tylko pod warunkiem, że będą to opinie negatywne.

Niestety, czasem zdarza się i tak, że (słusznie lub nie) w wirtualnej wizytówce firmowej zamieszczane są opinie negatywne. Czy zawsze jest to powód do jej usunięcia? Otóż nie! Pamiętaj, że każdą negatywną opinię możesz przekuć w sukces. Daj się poznać jako firma, która stara się wyciągać wnioski z informacji zwrotnych otrzymywanych od klientów.

Dostałeś negatywny komentarz? Zareaguj na niego jak najszybciej. Weź głęboki oddech, opanuj emocje i spróbuj załagodzić sytuację. Zapewnij o chęci naprawy szkody (jeżeli taka zaistniała) lub poinformuj, że zapoznasz się ze szczegółami zdarzenia. Nie bierz sobie do serca każdej negatywnej opinii. Żale najczęściej wylewają frustraci i każdy użytkownik sieci doskonale o tym wie.

Kilka negatywnych opinii nie wpłynie niekorzystnie na wizerunek Twojej firmy, oczywiście pod warunkiem, że będą równoważone wpisami pozytywnymi. Masz dobre relacje z klientami? Poproś ich o wystawienie opinii w Google Moja Firma, a negatywne wpisy znikną w gąszczu tych pozytywnych.

Nie podejmuj decyzji o usunięciu wizytówki z powodu negatywnych opinii zbyt pochopnie. Pamiętaj, że cały proces jest skomplikowany i czasochłonny. Pamiętaj też, że usunięcie i ponowne otworzenie wizytówki z tymi samymi danymi nie spowoduje, że opinie znikną! Zastanów się, czy usuwanie wizytówki firmy z Googleto krok we właściwą stronę. Stwórz listę argumentów za taką decyzją i tych, które są przeciw. Stworzenie nowego profilu może okazać się większym wyzwaniem, niż zapanowanie nad negatywnymi opiniami od klientów.

Chcę usunąć wizytówkę Google Maps, bo przeniosłem firmę

Zastanawiasz się, czy usunięcie firmy z Google z powodu zmiany adresu siedziby jest dobrym pomysłem? Zalecane działanie będzie w dużej mierze zależało od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Możesz postąpić w sposób dwojaki – pierwsza możliwość, to usunięci wizytówki, a druga, to edycja zawartych w niej informacji.

Usuwanie firmy z Google Maps może się okazać dobrym pomysłem w sytuacji, gdy na Twoim profilu GMF umieszczono wiele negatywnych opinii. Jeżeli negatywnych opinii będzie więcej niż pozytywnych, a ocena Twojej firmy znacznie spadnie, wówczas będzie to duży cios wizerunkowy. W takim przypadku możesz wykorzystać zmianę adresu prowadzenia działalności do likwidacji wizytówki Google i utworzenia nowej z aktualnymi danymi adresowymi.

Jeżeli jednak jesteś zadowolony ze średniej oceny, jaką do tej pory wystawili Twojej firmie klienci za pośrednictwem usługi Google Moja Firma, to likwidacja wizytówki byłaby przysłowiowym strzałem w kolano. Po co psuć coś, co dobrze działa? Zamiast usuwać wizytówkę, pomyśl o jej edycji. Jest to zadanie bardzo proste – jeżeli sobie z nim nie poradzisz, możesz skorzystać z pomocy specjalistów.

Chcę usunąć wizytówkę konkurencji

Wychodzisz z założenia, że czarny PR to też PR? Wyznajesz zasadę Machiavellego, mówiącą o tym, że cel uświęca środki? Pamiętaj, że każde nieetyczne posunięcie względem konkurencji może prędzej czy później i Tobie przynieść negatywne skutki. Zastanów się przez chwilę nad tym, jak Ty byś się poczuł w sytuacji, gdyby ktoś z Twoich konkurentów postanowił zachować się w dokładnie taki sam sposób względem Twojej firmy? Raczej byś nie był zadowolony.

Pamiętaj także o tym, że usuwanie profilu w takim przypadku jest bardzo trudne. Możesz włożyć w cały proces sporo czasu i energii, a i tak podjęte działania mogą skończyć się jednym wielkim fiaskiem. Chcesz pokonać konkurencję? Zainwestuj w pozycjonowanie, rozważ dodatkowe możliwości reklamy, a przede wszystkim – zadbaj o to, aby klienci korzystający z Twoich usług byli zadowoleni!

Sposoby na usunięcie wizytówki Google Maps

Przemyślałeś już dokładnie czy usunięcie wizytówki będzie dobrym rozwiązaniem? Jesteś przekonany o tym, że to krok we właściwą stronę i że przyniesie on spodziewany rezultat? Jeżeli upewniłeś się, że usunięcie wizytówki z usługi Google Maps jest korzystniejsze niż jej edycja lub wdrożenie działań zmierzających do poprawy wizerunku w sieci, to zapoznaj się z metodami usuwania wizytówki Google.

Jak usunąć miejsce z Google Maps? Są na to dwa sposoby. Z pierwszego z nich możesz skorzystać jedynie w sytuacji, gdy wciąż masz bezpośredni dostęp do panelu administratora wizytówki. Jeżeli jednak zapomniałeś hasła i nie jesteś w stanie go odzyskać, lub z innych przyczyn utraciłeś (lub nigdy nie miałeś) dostępu do firmowego panelu w Google Moja Firma, wówczas możesz starać się usunąć wizytówkę w inny sposób. Obydwie metody omawiamy poniżej.

Usuwanie wizytówki bezpośrednio z panelu firmy

Ta metoda usuwania wizytówki jest uznawana za skuteczniejszą i łatwiejszą. Działasz jako właściciel firmy. Masz dostęp do panelu zarządzania w usłudze Google Moja Firma. Jesteś zatem zweryfikowanym użytkownikiem, Twoja tożsamość jest potwierdzona, a co za tym idzie, Google nabiera większej pewności, że może Ci zaufać. W takim przypadku podejmowane działanie szybciej może zakończyć się sukcesem, niż gdy próbujesz usunąć wizytówkę bez dostępu do panelu. Jak usunąć miejsce z Google Maps tym sposobem? Nie jest to bardzo skomplikowane.

Dla ułatwienia zamieszczamy szczegółową instrukcję, która przeprowadzi Cię krok po kroku po całym procesie.

  1. Aby usunąć wizytówkę, musisz zalogować się do panelu usługi Google Moja Firma. To właśnie z tego poziomu będziesz mógł zgłosić wybrany profil firmy do trwałego usunięcia z Map Google.
  2. W kolejnym kroku musisz wybrać wizytówkę, którą chcesz usunąć. Jeżeli z Twoim kontem Google Moja Firma jest powiązana tylko jedna wizytówka, to ten krok możesz pominąć. Jeżeli jednak masz więcej wizytówek, to wybierz tylko te, które mają zostać usunięte.
    lista firm Google Moja Firma
    Z tego poziomu możemy wykonać niektóre aktywności np. usunąć/zamknąć tymczasowo kilka wizytówek jednocześnie.
  3. Następnie, przejdź do sekcji Informacje. Dostęp do niej znajdziesz po lewej stronie w panelu zarządzania. Gdy już otworzysz odpowiednią zakładkę, to oznacz swoją firmę jako zamkniętą.
  4. Pozostaje już tylko jeden krok – musisz wybrać czy chcesz usunąć wizytówkę, czy oznaczasz firmę jako zamkniętą na stałe. Które rozwiązanie jest lepsze? Gdy wybierzesz opcję usunięcia wizytówki, to nie licz na to, że ona zupełnie zniknie. Będzie się wyświetlała w dalszym ciągu. Jedyne co zniknie, to Twój dostęp do niej. Co możesz zrobić? Usuń z wizytówki wszelkie dane kontaktowe oraz inne informacje, a następnie oznacz firmę jako zamknięta na stałe. Takie działanie sprawi, że widoczność wizytówki znacznie zmaleje.

Usuwanie wizytówki bez dostępu do panelu firmy

Jak usunąć firmę z Google Maps, gdy nie masz dostępu do firmowego panelu? Każdy użytkownik może zgłosić do Google informacje o tym, że konkretna firma została zamknięta na stałe. Jednak takie informacje są trudne do zweryfikowania, w związku z czym, ten sposób nie zawsze okazuje się skuteczny.

Jak w taki sposób zgłosić wizytówkę do usunięcia? Znajdź wizytówkę, którą chcesz usunąć, a następnie spośród dostępnych opcji wybierz “zaproponuj zmianę” – wówczas będziesz mieć możliwość zgłoszenia, że firma jest zamknięta na stałe.

zaproponuj usunięcie wizytówki Google

Jak usunąć wizytówkę Google? Podsumowanie

Już wiesz, jak usunąć firmę z Google. Poznałeś dwa sposoby – jeden, który dostępny jest dla osób posiadających dostęp do panelu GMF oraz drugi, z którego może skorzystać każdy użytkownik Google Maps. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o usunięciu wizytówki, zastanów się, czy inna opcja (np. edycja danych adresowych) nie będzie lepszym rozwiązaniem. Nie wiesz, które rozwiązanie będzie lepsze? Skontaktuj się z nami! Wystarczy, że wyślesz do nas wiadomość z pytaniem wizytówka Google jak usunąć, a nasi eksperci przeanalizują Twój przypadek!


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes