Przejdź do treści

Optymalizacja kampanii YouTube

Youtube to obecnie największy portal do konsumowania treści video. Według ostatnich doniesień widzowie oglądają na nim ponad miliard godzin filmów. Daje to w przybliżeniu dobre ponad 8 minut dziennie na użytkownika. Dzięki tym danym portal może być uznawany za studnię bez dna dla reklamodawców. Można tutaj wydać w mgnieniu oka wydać ogromne pieniądze i przy okazji nie mieć pewności, że była to inwestycja trafiona. Jak zatem podejść do reklamowania na YT z głową?

Głównym medium reklamowym na Youtube są reklamy TrueView. To za ich pomocą reklamodawcy budują świadomość marki, produktu, a często czerpią również bezpośrednie korzyści z YouTube. Reklamy Trueview są z nami od kilku lat. Przez ten czas ewoluowały i obecnie dostępne są w formach In-Stream oraz Discovery.

Forma TrueView In-Stream wyświetla się przed filmem, w jego trakcie lub po jego zakończeniu. Oglądający ma możliwość jej pominięcia po 5 sekundach. Koszty naliczane są wówczas, jeśli reklama zostanie odtworzona w całości albo przez przynajmniej 30 sekund (w przypadku dłuższych filmów) lub widz wejdzie z nią w interakcję. Ten typ jest najczęściej spotykaną reklamą w portalu.

Warto dodać, ze istnieje również niepomijalna forma reklamy In-Stream. W przypadku tej reklamy widz jest zmuszony do jej oglądania. A zatem ta forma bardziej przypomina telewizyjną wersję.

1

Forma TrueView Discovery mogą się wyświetlać w wynikach wyszukiwania w YouTube, obok powiązanych filmów w YouTube oraz stronie głównej YouTube na komórki. Reklama składa się z tekstu oraz obrazu miniatury zaczerpniętej z konkretnego wideo. TrueView Discovery zachęcają użytkowników do kliknięcia, aby obejrzeć wideo. Po kliknięciu, wideo wyświetla się na stronie odtwarzania filmu lub na stronie kanału w YouTube. Koszty w tym przypadku naliczane są tylko wtedy, gdy użytkownik zdecyduje się kliknąć w reklamę i zapoznać z jej treścią.

2

Stosunkową nowością w ramach ekosystemu reklamowego YT są reklamy typu BumperAds, czyli reklamy w przerywniku. Jest to odmiana reklamy In-Stream, która charakteryzuje się krótkim czasem trwania wideo (do 6 sekund). Wyświetla się ona na początku filmu i nie ma możliwości jej pominięcia. Reklamy w przerywniku z uwagi na krótki czas trwania nie są bowiem uznawane za uciążliwe i raczej nie wywołują w widzach negatywnych emocji. W przypadku tej formy koszty naliczane są według stawek CPM (koszt za tysiąc wyświetleń).

Pomysł 1 – BumperADS – czy warto?

Format BumperADS jest stosunkowo młodą formą reklamy na YT. Zazwyczaj służy głównie do budowania zasięgu przy stosunkowo niskim koszcie jednostkowym. Jeżeli zdecydujemy się na reklamę Bumper Ads warto mieć na uwadze, że ta forma nie nadaje się dla każdej kampanii. Przypomnijmy, że maksymalny czas, przez jaki mogą być wyświetlane reklamy wynosi 6 sekund. Te SZEŚĆ sekund to zazwyczaj za mało czasu, aby użytkownik mógł wejść w interakcję z wideo, zapamiętać komunikat reklamowy czy zapoznać się z linią prezentowanych produktów. Dlatego w przypadku reklamy w przerywniku warto pomyśleć o ułożeniu historii, która zainteresuje widza na tyle, by zapamiętał przesłanie kampanii reklamowej w trakcie tych kliku sekund. Przykładem dobrej kampanii opartej o BumperAds są filmy z kodami rabatowymi dotyczącymi produktów, które informują o trwającej aktualnie promocji dla naszego widza.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na interakcji widza z reklamą, miarodajnych obejrzeniach wideo czy zbudowaniu bazy odbiorców w postaci list remarketingowych to zwykła kampania TrueView będzie z dużym prawdopodobieństwem lepszym rozwiązaniem.

Pomysł 2 – Zakupy Google w TrueView

Potencjał reklamy TrueView może znacząco podnieść wykorzystanie YT PLA Ads. Reklamy zakupowe są wówczas wyświetlane w kartach po prawej stronie filmu podczas oglądania na ekranie komputera, a na ekranach mobilnych wyświetlają się poniżej wideo. Dzięki temu zabiegowi reklama TrueView może stać się interaktywną półką sklepową, która inspiruje do zakupów. Podczas filmu widz może dostać do wyboru maksymalnie 6 produktów.

3

W procesie produkcji tworzenie kampanii przedstawia się następująco. Na głównym poziomie wybieramy PRODUKTOWĄ opcję kampanii wideo.

4

Następnie mamy 3 możliwości utworzenia oferty asortymentowej:

  1. Wybierz wszystkie produkty dostępne w wybranym pliku danych,
  2. Wybierz określone produkty, wyszukując tytuły, adresy URL lub identyfikatory produktów,
  3. Utwórz własne filtry.

W przypadku opcji B. mamy do wyboru maksymalnie 10 produktów. Stąd jeśli chcemy, aby w kampanii wyświetlało się więcej niż 10 produktów, musimy zdecydować się albo na niestandardowy filtr albo bazować na całym feedzie, skrojonym optymalnie pod nasze potrzeby.

Pamiętajmy, że maksymalna liczba kart zakupów, które mogą pojawić się w reklamach YouTube to 6. Dodatkowo nie każdy produkt z naszego feeda może być stosowny do wyświetlenia na danej reklamie in-stream. Zatem proces przygotowania oferty produktowej oraz strategii kampanii nabiera tutaj istotnego znaczenia.

Pomysł 3 – Remarketing

Co możemy zrobić, jeśli mamy świetny film do zaprezentowania, ale treść wideo nie dotyczy żadnej konkretnej linii produktów? Naprzeciw tym potrzebom wychodzi remarketing w kampaniach wideo. Remarketing jest również bardzo dobrym pomysłem w przypadku prowadzenia kampanii z dośc ograniczonym budżetem. Pomaga on wówczas skupić się na klientach, którzy zetknęli się już z daną marką poprzez interakcję z filmem, reklamą lub serwisem firmy.

W przypadku targetowania na listę odwiedzających witrynę sklepu internetowego naszej marki karty produktów Youtube PLA Ads przyjmą formę dynamicznej reklamy – w slotach reklamowych pojawią się wówczas produkty, które były ostatnio oglądane w serwisie przez danego widza. Pamiętajmy tylko wówczas, aby w filtrze produktów przy ustawieniach kampanii wybrać całą bazę pliku danych – zapewni to maksymalne spektrum możliwości wyświetlenia dla naszego retargetingu.

5

Pomysł 4 – Nakładka z wezwaniem do działania

Większość reklamodawców pomija opcję dodawania nakładki z wezwaniem do działania w swoich kampaniach TrueView. Powodem jest najcześciej niewiedza, ale często też brak czasu lub niedowartościowanie tego narzędzia. Tymczasem nakładka do działania potrafi przekazać istotną wartość dodaną prowadzonej kampanii.

Przypomnijmy nakładka z wezwaniem do działania to interaktywny element reklamy Trueview, który zachęca użytkowników do kontaktu z marką. Pojawia się ona natychmiast po rozpoczęciu odtwarzania filmu wideo, a po 15 sekundach zwija się do rozmiarów miniatury. Często może ona dostarczać coś dużo cenniejszego niż samo obejrzenie reklamy wideo. Dzięki interaktywnym reklamom wideo możemy bowiem realizować konkretne cele reklamowe, np. zadbać o wizyty w witrynie, promować instalacje aplikacji czy zakupy produktów, a nie tylko o same obejrzenia.

6

Jak bardzo ważne jest użycie nakładki w kampaniach Youtube In-Stream pokazują poniższe dane. Prowadziliśmy testowo 2 kampanie TrueView: jedną z użyciem nakładki, drugą bez. W rezultacie kampania z wideo z dodaną nakładką z wezwaniem do działania (kampania YT 1) wygenerowała w okresie reklamowym zdecydowanie wyższe CTRy, co przełożyło się na relatywnie niższe średnie cpc. Zysk z wykorzystania pełni potencjału formy nie podlegał zatem dyskusji.

7

Podsumowując, YouTube to z jednej strony kanał z ogromnym potencjałem dla reklamodawcy, z drugiej strony miejsce, w którym nieprzemyślane podejście do kampanii może się zakończyć porażką. Znalezienie odpowiedniej receptury –  mix kreacji materiałów, strategii, ustawień i kierowania kampanii – nie jest sprawą łatwą, ale gdy już się uda YouTube może stać się nieoczekiwanym źródłem zysku dla reklamodawcy.


Porozmawiajmy o tym, jak rozwinąć
Twój biznes